تبیان، دستیار زندگی

"کلاس هشتم" و "هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟" برنده جوایز انجمن نویسندگان آمریکا شدند

بخش فیلم‌های سینمایی این دوره جوایز سالانه انجمن نویسندگان آمریکا با غافلگیری همراه بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فیلم خارجی
برندگان جوایز سالانه انجمن نویسندگان آمریکا (WGA) بامداد دوشنبه به وقت ایران در دو مراسم همزمان در هتل بورلی هیلتن در کالیفرنیا و ادیسن بالروم در نیویورک معرفی ‌شدند. در این دو مراسم اسامی برندگان بخش‌های فیلم‌های سینمایی، تلویزیون، مستند، رسانه جدید، رادیو، اخبار، متن‌های تبلیغاتی، بازی‌های ویدیویی و انیمیشن اعلام شد.

"کلاس هشتم" نوشته بو برنام در بخش فیلم‌های سینمایی جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را از آن خود کرد. "کلاس هشتم" در حالی این جایزه را گرفت که با رقبای مطرحی روبرو بود. "معاون" نوشته آدام مکی، "کتاب سبز" نوشته پیتر فارلی، نیک واله‌لونگا و برایان هیز کری و "یک مکان آرام" نوشته برایان وودز، اسکات بک و جان کراسینسکی بر مبنای داستانی از برایان وودز و اسکات بک، دیگر نامزدهای بخش بهترین فیلمنامه غیراقتباسی بودند.

"کلاس هشتم" بعد از "بولینگ برای کلمباین" مایکل مور در 2003 اولین فیلمی است که جایزه WGA در بخش فیلمنامه غیراقتباسی را برده، در حالی که در جوایز اسکار در این بخش نامزد اسکار نشده است.

"سوگلی" نوشته دبرا دیویس و تونی مک‌نامارا، "فرست ریفورمد" ("اولین اصلاح‌شده") نوشته پل شریدر، "کتاب سبز"، "رُما" نوشته آلفونسو کوارون و "معاون" نامزدهای اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی این دوره جوایز اسکار هستند که برندگان آن دوشنبه آینده معرفی می‌شوند.

کمدی درام "کلاس هشتم" به کارگردانی برنام درباره یک دختر نوجوان درون‌گرا (با بازی السی فیشر) است که پیش از ورود به دبیرستان می‌کوشد هفته آخر کلاس هشتم را که برایش بسیار فاجعه‌بار است پشت سر بگذارد.

در همین حال، جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی به "هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟" رسید. فیلمنامه را نیکول هولوفسنر و جف ویتی بر مبنای کتابی از لی ایزریل نوشته‌اند. این فیلم به کارگردانی ماریل هلر بر مبنای زندگی لی ایزریل (2014-1939) نویسنده آمریکایی ساخته شده است که بیشتر به خاطر جعل ادبی شهرت داشت. ملیسا مکارتی نقش ایزریل را بازی می‌کند.

"کو کلاکس کلان سیاه‌پوست" نوشته چارلی واکتل، دیوید رابینوویتز، کوین ویلمات و اسپایک لی بر مبنای کتابی از ران استال‌ورث، "بلک پنتر" نوشته رایان کوگلر و رابرت کول بر مبنای مارول کامیکس از استن لی و جک کربی، "اگر بیل استریت زبان داشت" نوشته بری جنکینز بر مبنای رمانی از جیمز بالدوین و "ستاره‌ای متولد می‌شود" نوشته اریک راث، برادلی کوپر و ویل فترز بر مبنای فیلمنامه‌ای از ماس هارت در 1954 و فیلمنامه‌ای از جان گرگوری دان، جون دیدیون و فرانک پیرسن در 1976، بر مبنای داستانی از ویلیام ولمن و رابرت کارسن، دیگر نامزدهای جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی بودند.

"هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟" در بخش اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی نامزد شده است و در این بخش با "ترانه باستر اسکراگز"، جوئل و ایتن کوئن، "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست"، "اگر بیل استریت زبان داشت" و "ستاره‌ای متولد می‌شود" رقابت می‌کند.

اعضای WGA نامزدهای بخش فیلم‌های سینمایی را از بین 63 فیلمنامه غیراقتباسی واجد شرایط و 60 فیلمنامه اقتباسی انتخاب کردند. فیلمنامه‌های "سوگلی"، "ببخشید مزاحمت شدم"، "جزیره سگ‌ها"، "موروثی"، "هیچ ردی نذار"، "مرگ استالین" و "شگفت‌انگیزان 2" واجد شرایط شناخته نشدند.

انجمن نویسندگان آمریکا که حدود 12 هزار عضو دارد، فیلمنامه‌هایی را که تحت دستور عمل‌ یا با توافق این انجمن نوشته نشده‌اند، همین‌طور فیلمنامه‌های نویسندگان غیر عضو را واجد شرایط نمی‌داند. گذشته از این اعضایی که از انجمن استعفاء داده باشند امکان رقابت در این جوایز را ندارند.

"حماسه کولی"، "فرست ریفورمد" ("اولین اصلاح‌شده") و "زندگی شخصی" در بخش فیلمنامه غیراقتباسی و "آسیایی‌های پولدار دیوانه"، "اولین انسان" و " Boy Erased" در بخش فیلمنامه اقتباسی، جزو فیلمنامه‌های مهمی بودند که واجد شرایط بودند، اما به فهرست نامزدهای WGA راه پیدا نکردند.

با وجود فیلمنامه‌‌های از قلم افتاده، جوایز انجمن نویسندگان آمریکا همچنان یک شاخص نسبتاً قابل اعتماد برای پیش‌بینی برندگان جوایز اسکار در دو بخش فیلمنامه غیراقتباسی و اقتباسی است. در بخش فیلمنامه اقتباسی در 24 سال گذشته 17 برنده، مشترک بوده‌اند. در بخش فیلمنامه غیراقتباسی نیز در 24 سال اخیر 15 برنده انجمن نویسندگان آمریکا جایزه اسکار آن سال را هم برده‌اند. سال گذشته هر دو برنده انجمن نویسندگان آمریکا - "برو بیرون" و "با اسم خودت به من زنگ بزن" – برنده اسکار هم شدند.

منبع: هنر آنلاین