تبیان، دستیار زندگی

بهره برداری از شرکت پالایش نفت بندرعباس

پروژه افزایش ظرفیت بنزین و بهبود کیفیت نفت گاز و بنزین شرکت پالایش نفت بندرعباس با حضور رییس جمهوری به بهره برداری رسید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
پالایشگاه
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس روز دوشنبه در آیین بهره برداری از این طرح اظهار داشت: این پروژه از جمله پروژه های صنعت پالایش نفت کشور است که در راستای افزایش ظرفیت بنزین تولید و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز در پالایشگاه نفت بندرعباس اجرا شده است.

هاشم نامور افزود: هدف اصلی این پروژه افزایش تولید و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز تولیدی و حفظ و صیانت از محیط زیست است.
وی گفت: با بهره برداری از این پروژه ملی، ظرفیت بنزین تولیدی پالایشگاه بندرعباس به 12 میلیون لیتر در روز بر اساس استاندارد یورو 5 و ظرفیت تولید نفت گاز به 15 میلیون لیتر در روز بر اساس استاندارد یورو 4 رسید.

نامور افزود: با این پروژه و بهبود کیفیت بنزین تولیدی، میزان گوگرد آن از حدود ppm400 به کمتر ازppm 10 کاهش و عدد اکتان آن نیز بر اساس استاندارد تعریف شده ارتقاء و کیفیت نفت گاز تولیدی پالایشگاه نیز با کاهش میزان گوگرد از حدود 10 هزارppm به کمتر از ppm 50 ، مطابق با استاندارد های جهانی افزایش یافت.

وی بیان داشت: افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز تولیدی، بهینه­سازی مصرف انرژی، بهبود عملکرد اقتصادی، کاهش آلاینده­های زیست محیطی، استفاده حداکثری و بهینه از ظرفیت ها و امکانات داخلی، فراهم شدن زمینه اشتغال مولد و مستمر، ارتقاء سطح دانش و تجربه نیروی انسانی، ارتقاء توانمندی شرکت های داخلی در عرصه رشد اقتصادی و پیشرفت صنعتی کشور، حرکت به سمت خودکفایی و ایجاد روحیه اعتماد به نفس و خودباوری نسبت به توان و تولید داخلی از دستاوردهای اجرای این پروژه است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با بیان این مطلب که تمامی عملیات اجرایی این پروژه با همکاری کارشناسان، متخصصان، پیمانکاران و مشاوران ایرانی صورت گرفته است گفت: برای ساخت، تکمیل و بهره برداری از پروژه افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز پالایشگاه بندرعباس 60 میلیون نفر ساعت کار اجرایی صورت گرفته است.

نامور یادآور شد: کار راه اندازی این پروژه از سوی کارکنان و متخصصان متعهد و مسئولیت پذیر پالایشگاه بندرعباس بصورت شبانه روزی و بدون هیچ گونه حادثه اجرا و در این پروژه ملی برای 650 نفر بصورت مستقیم شغل ایجاد شد.
وی بیان داشت: در این طرح، واحدهای مهمی مانند تبدیل کاتالیستی، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت گاز و تصفیه نفتای سبک و سنگین، تصفیه گاز با آمین، تصفیه آب ترش و بازیافت گوگرد و همچنین واحد های جانبی مانند 17 دستگاه مخزن ذخیره فرآورده های نفتی، آبشیرین کن، واحد تولید نیتروژن، سه دستگاه مشعل گازهای مازاد، واحد جامد سازی گوگرد، یک دستگاه توربین گازی مولد برق 42 مگاواتی احداث شده است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: در فاز نخست پروژه افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز، واحد جدید بنزین سازی آن شامل سه ﺑﺨﺶ اصلی ﺗﺼﻔﯿﻪ ﻧﻔﺘﺎی ﺳﻨﮕﯿﻦ، اﮐﺘﺎن اﻓﺰا و اﺣﯿﺎء ﮐﺎﺗﺎﻟﯿﺴﺖ و همچنین بخش ﺗﺼﻔﯿﻪ هیدروژنی ﻧﻔﺘﺎی سبک واحد ایزومریزاسیون با حضور رئیس جمهور در اسفند سال 96 به بهره برداری رسید.
نامور افزود: در سال گذشته با بهره برداری از فاز نخست این پروژه، روزانه چهار میلیون لیتر بنزین به ظرفیت بنزین تولیدی پالایشگاه بندرعباس افزوده شد و ظرفیت کلی تولید بنزین دراین پالایشگاه به 12 میلیون لیتر در روز رسید.
شرکت پالایش نفت بندرعباس با ظرفیت اسمی پالایش روزانه 350 هزار بشکه نفت خام سنگین و میعانات گازی، در زمان حاضر 18 درصد از نیاز کشور به انرژی و فرآورده های نفتی را تامین می کند.

فرآورده های تولیدی این پالایشگاه در دو گروه اصلی و ویژه طبقه بندی می شود و محصولات اصلی شامل گاز مایع، بنزین، نفت سفید، سوخت جت، نفت گاز و نفت کوره است که مطابق مقررات به وزارت نفت تحویل داده می شود.
محصولات فرعی نیز شامل حلال 402، وکیوم باتوم، وکیوم سلاپس، آیزوریسایکل، لوبکات سنگین و گوگرد است که از طریق بورس کالا و انرژی عرضه می شود.
پالایشگاه نفت بندرعباس در زمینی به وسعت تقریبی 700 هکتار در 23 کیلومتری غرب بندرعباس و در کرانه شمالی آب های خلیج فارس و مجاورت این شهر احداث شده است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یکشنبه از طریق فرودگاه بندرلنگه وارد این شهر و استان هرمزگان شد و در اجتماع مردم بندرلنگه سخنرانی کرد.
رییس جمهوری همچنین در سفر استانی به هرمزگان از مجتمع کارخانه های منطقه یکم نیروی دریایی ارتش دیدن کرد و با نحوه فعالیت آنها آشنا شد.
بهره برداری از زیر دریایی فاتح و شرکت در نشست شورای اداری هرمزگان از دیگر برنامه های نخستین روز سفر رییس جمهوری به این استان بود.

همچنین شب گذشته با ابلاغ دستور رییس جمهوری، 40 طرح بزرگ اقتصادی با اعتبار 60 هزار میلیارد ریال به صورت ویدئو کنفرانسی به بهره برداری رسید.
رییس جمهور امروز در نشست خبری دستاوردهای این سفر را در جمع خبرنگاران تشریح خواهد کرد.
در این سفر 2 روزه هیات دولت به استان هرمزگان، وزیران نفت، راه و شهرسازی، اطلاعات، جهاد کشاورزی، نیرو، و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رییس دفتر رییس جمهوری، رییس جمهوری را همراهی می کنند.
منبع:خبرگزاری ایرنا