تبیان، دستیار زندگی

چهره قرآنی در همایش فصل رویش تجلیل شدند

همایش فصل رویش بامحوریت تجلیل از اساتید قرآن و معارف اسلامی در فرهنگسرای قرآن برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 همایش فصل رویش
انقلاب اسلامی ایران را می‌توان بحق یکی از مهمترین حوادث دوران معاصر به حساب آورد که اثرات آن محدود در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی نیست و تاثیرگذاری آن را می‌توان حتی در حوزه فعالیت‌های قرآنی به نمایش گذاشت. بی‌شک با پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های قرآنی به‌صورت چشمگیری  در کشورمان رونق یافت و پرچم قرآنی ایران برفراز مسابقات و جشنواره‌های قرآنی جهان قرار گرفت.

همایش فصل رویش با هدف تجلیل از دستاوردهای انقلاب اسلامی و با محوریت تجلیل از اساتید قرآن و معارف اسلامی روز گذشته، جمعه 26 بهمن در فرهنگسرای قرآن برگزار شد.

فرهنگسرای قرآن، سابقه درخشانی در اجرای مسابقات، محافل و جلسات آموزش قرآن دارد که از مشهورترین آنها می‌توان به مسابقات قرآنی "سراج" اشاره کرد که بنابر دلایلی دو سال متوالی یعنی در سال 96 و 97 اجرا نشد و در این همایش بارها از سوی مجری برنامه و برخی مسئولان قرآنی به آن اشاره شد.

در این همایش، پنج شخصیت و چهره شاخص قرآنی کشور همچون "حنانه خلفی" حافظ نوجوان قرآنی، "محمد ضرغام"، کارشناسی ارشد علوم و معارف قرآن و مولف کتب قرآنی و داور سطوح مختلف مسابقات قرآن، "امین پویا" قاری بین‌المللی قرآن و دارنده مدرک درجه یک قرائت، "معتز آقایی" حافظ کل قرآن و دارای مدرک درجه دو حفظ  و همچنین "حجت‌الاسلام حمیدرضا حسینی" موسس پایگاه اینترنتی قرآن و معارف اسلامی و عضو شورای عالی فرهنگی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) تقدیر بعمل آمد.

مهدی‌قره‌شیخلو در این مراسم گفت: به هر حال در چهل سال پس از انقلاب، دستاوردهای خوبی به ویژه در حوزه های تخصصی قرآن داشتیم. پرورش این تعداد قاری و حافظ که پیش از انقلاب وجود نداشتند، از برکات انقلاب است. در طول پس از انقلاب در حوزه های تخصصی حفظ، بیش از  70 هزار حافظ تربیت شده اند که آمار قابل توجه این است که 82 درصد آنان را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: یکی از بخش‌هایی که کمتر به آن توجه شده است، فرهنگ‌سازی قرآن در بدنه عمومی جامعه است. ما هر چقدر توانستیم قله‌های تخصصی قرآن را فتح کنیم امّا در فرهنگ عمومی جامعه، هنوز عقب هستیم که به نظر می‌رسد در دهه پنجم باید در این حوزه فعالیت‌های بیشتری داشته باشیم.

در ادامه از 8 بانوی حافظ کل قرآن‌کریم و دانش‌آموخته مرکز قرآنی فرهنگسرای قرآن تقدیر بعمل آمد.

سید علیرضا فاطمیان پور معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری نیز طی سخنانی گفت: بیش از دو هزار برنامه با بودجه اندک سازمان و مشکلات پیش رو از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ایام‌الله دهه فجر اجرا شد و این رویه تا دوم اسفندماه نیز ادامه خواهد داشت.

منبع: تسنیم