تبیان، دستیار زندگی

اجرای نمایش خیابانی «نامیرا» زیر باران شدید

سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر با اجرای نمایش نامیرا افتتاح شد اما این دوره از جشنواره تئاتر هم با حاشیه هایی همراه بود که در ادامه می خوانید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تئاتر


 اولین روز از سی هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در روز ۲۲ بهمن ماه و با اجرای نمایش‌ها آغاز شد.

در این روز‌ها، سالن‌های تئاتر حال و هوای خاصی دارند، اما محوطه تئاتر شهر همانند همیشه شور و هیجان خاصی را به تماشاگران و البته رهگذران منتقل می‌کند و افراد بسیاری را در هوای سرد و بارانی زمستان به سمت خود می‌کشاند.


اجرای نمایش خیابانی «مشترک مورد نظر» در محوطه تئاتر شهر


عصر روز دوشنبه ۲۲ بهمن ماه نمایش «مشترک مورد نظر» به کارگردانی سمیه مهری از استان تهران به مدت ۳۵ دقیقه در محوطه تئاتر شهر اجرا داشت. با وجود هوای سرد و بارانی تماشاگران مختلفی در محوطه تئاتر شهر به تماشای این نمایش ایستاده بودند که به نظر می‌رسید نمایش «مشترک مورد نظر» توانسته رضایت مخاطبان را جلب کند. البته این رضایت بیشتر به خصوصیت طنز نمایش باز می‌گردد. این نمایش با زبانی طنز و البته با کمک موسیقی شاد به بیان مشکلات این روز‌های فضای مجازی می‌پردازد. قسمتی از این نمایش زن و شوهری را نشان می‌دهد که مدام در حال گرفتن لایو در فضای مجازی هستند و کودک خود را فراموش کرده اند، درست است که این مشکل را با زبان شیرین طنز به تصویر می‌کشند، اما حرف‌های کودک در پایان آن بخش باعث بغض و گریه برخی حضار می‌شود.

 نمایش صحنه‌ای «پرومته و طاعون» در سالن چهارسو


«پرومته و طاعون» به کارگردانی شهاب آگاهی و با اجرای سارا اکبری، طاهره هزاوه، محمد مجد طاهری و نیلوفر ندایی در سالن چهارسو تئاتر شهر اجرا داشتند. این نمایش آخرین اثر گروه تئاتر بین است که در جریان پرداختن به پروژه تراژدی انسان معاصر تولید شده است و اقتباسی است آزاد از نمایش «پرومته در زنجیر» اثر آشیل که در تولید متن این اثر نمایشی از نمایشنامه «حکومت نظامی» اثر آلبر کامو، اشعاری از «سید علی صالحی» و همچنین کتب تاریخی و مذهبی بهره گرفته شده است.

این اثر از دریچه الگوی پرومته به آثار و علل خشونت در زیست انسان معاصر می‌پردازد. در این نمایش، موسیقی بخش کامل کننده این اثر است که در طول نمایش همواره نواخته و از قطعات موسیقی و آواز‌های اوکراینی، چهارمحال بختیاری، کردستان، ترکیه، لرستان و تولیدات گروهی استفاده می‌شود. در اجرای ساعت ۱۸ این نمایش مسعود رایگان و تعدادی از مهمانان خارجی به تماشای این نمایش نشستند و استقبال مخاطبان از این نمایش بسیار خوب بود.


اجرای نمایش خیابانی «نامیرا» در محوطه تئاتر شهر زیر باران شدید


نمایش «نامیرا» به کارگردانی امیر حسین شفیعی در محوطه تئاتر شهر و پارک دانشجو اجرا داشت. کارگردان این نمایش آن را به شهید مدافع حرم مهدی ثامنی راد تقدیم کرد. این نمایش در فضایی باز و حتی بدون استفاده از داربست و چادر در هوای سرد و بارانی توانست مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند که البته بسیاری از مخاطبان با استفاده از لباس‌های گرم و چتر به تماشا ایستاده بودند، ولی چنین اجرایی در هوای بارانی و غیر سر پوشیده قطعا برای بازیگران و عوامل آن سخت خواهد بود و قطعا باید برای اجرا‌های بخش خیابانی در هوای شدید بارانی فکری کرد تا عوامل نمایش زیر باران خیش نشوند. قطعا نظر بیشتر مسئولان به این بخش، مخاطبان و تماشاگران بیشتری را به تماشا دعوت می‌کند.
 نمایش «خانه برنارد آلبا»

اجرای نمایش «خانه برنارد آلبا» در تالار وحدت


نمایش «خانه برنارد آلبا» به کارگردانی علی رفیعی پیش از این مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرده بود، اما در روز اول جشنواره تئاتر فجر نتوانست تمام صندلی‌های سالن را پر کند و درصد کمی از صندلی‌ها خالی بودند که این انتظار برای این نمایش نمی‌رفت. 

رویا تیموریان، مریم سعادت و مائده طهماسبی بازی درخشانی در این نمایش داشتند. بازیگران جوان این نمایش هر کدام با سبک شخصیت نمایشی خود به زیبایی نقش آفرینی کردند که البته کارگردانی حرفه ای این اثر در بطن نمایش کاملا دیده می‌شد. این نمایش حدود ۳ ساعت و بدون زمان استراحت به اجرا پرداخت که می‌توان گفت همگان را در این مدت به اجرا جلب کرد.

اولین روز از جشنواره تئاتر فجر با استقبال خوب مردمی رو به رو شد که امید است این استقبال تا روز‌های پایانی نیز ادامه داشته باشد.
گفتنی است جشنواره بین المللی تئاتر فجر از ۲۲ بهمن تا ۴ اسفند برگزار می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان