تبیان، دستیار زندگی

«قسم» محسن تنابنده، فیلمی با استانداردهای هالیوود

یکی از فیلمبرداران باسابقه کشور، فیلم «قسم» را شاهکار سینمای ایران و فیلمی با استانداردهای هالیوودی توصیف کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
فیلم قسم

اصغر رفیعی جم فیلمبردار باسابقه کشورمان بعد از تماشای فیلم «قسم» محسن تنابنده آن را در سینمای ایران شاهکار توصیف کرده و عنوان داشته ساخت آن از عهده هر کسی بر نمی آید. رفیعی جم درباره «قسم» نوشت:

«فیلم «قسم» را که دیدم از کارگردانی آن حیرت کردم. منِ رفیعی جم که حرفه‌ام سینما است می‌دانم ساخت این فیلم چه‌کار پرزحمتی بوده است. راحت بگویم این نوع کارها از کارگردان‌هایی مثل مسعود کیمیایی، علیرضا داودنژاد، سیروس الوند و چند کارگردان باسابقه دیگر برمی‌آید. اکثر کارگردان‌های جدید فقط فیلم کاشانه‌ای می‌سازند و آن عده معدود که از پس فیلم‌های مثل «قسم» برمی‌آیند، چون می‌دانند کار سختی است، سراغش نمی‌روند. یک فیلم شهری که فقط چند سکانس داخل ماشین دارد تبدیل به بحران برای عوامل می‌شود! چون امکانات کم است، باید ارتفاع ماشین‌هایی که عبور می‌کنند را در نظر گرفت، مشکل نورپردازی، جای دوربین و جا شدن بازیگر توی ماشین است و ... این‌همه زحمت‌کشیده می‌شود برای ۲ سکانس که ۲۰ پلان دارد. «قسم» ۶۰۰ پلان داخل ماشین دارد و خودتان حدس بزنید چه‌کار سخت و بااهمیتی به سرانجام رسیده است. تازه جمعیت زیاد را هم باید در نظر گفت که کار را سخت‌تر می‌کند. این تلاش‌ها جواب داده و واقعاً سکانس آخر هالیوودی است.

من گمان می‌کردم عوامل «قسم» شش ماه مشغول کار بوده‌اند و وقتی فهمیدم این فیلم دوماهه ساخته‌شده است تحسینم دوچندان شد. دوربین خیلی از فیلم‌ها روی زمین است و عوامل این‌همه خسته می‌شوند؛ نود درصد «قسم» در ماشین می‌گذرد و به نظرم تنابنده و گروهش شاهکار کرده‌اند.

ساخت فیلم‌هایی مثل «قسم» ازنظر اقتصادی نیز هزینه‌بر است ولی خوشحالم که کارگردان خوش‌فکری مثل محسن تنابنده از سختی‌ها نترسید و فیلمش را ساخت. او گام بلندی در کارگردانی برداشته است و امیدوارم داوران جشنواره تلاشش را ببینند. «قسم» ازنظر اجرا، فضاسازی، فیلمبرداری، مونتاژ و ... درجه‌یک است.»
منبع: خبر آنلاین