تبیان، دستیار زندگی

هدیه رهبر انقلاب به بزرگترین کتابخانه کشور

در جریان افتتاح کتابخانه امام خمینی (ره) در مشهد، رئیس نهاد کتابخانه‌های کشور از هدیه ویژه رهبر انقلاب به این کتابخانه خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتاب

بزرگترین کتابخانه کشور صبح امروز با حضور وزیر ارشاد و مقامات برجسته فرهنگی دیگر  در مشهد افتتاح شد.

علیرضا مختار پور رئیس نهاد کتابخانه های کشور اما در این مراسم یک غافلگیری جالب برای این کتابخانه داشت.

مختارپور با این مقدمه شروع کرد: مگر می‌شود یک فعالیت فرهنگی آن هم در حوزه کتاب و کتابخوانی صورت گیرد و رهبر انقلاب از آن بی‌خبر باشند! معظم له از دوران نوجوانی از کتابخانه آستان قدس خاطرات فراوان دارند.

اوا ادامه داد: در جریان افتتاح این کتابخانه گزارشی تهیه کرده وخدمت ایشان عرض کردم در ساخت وآماده‌سازی این کتابخانه همه مشارکت داشته‌اند، این گزارش‌ها در ماههای اخیر خدمت ایشان ارایه شد.از ایشان استدعا کردم با یک هدیه این افتتاح را گرامی بداریم و و معظم‌له روز گذشته یک جلد کلام‌الله مجید را به عنوان هدیه به این کتابخانه اعطا فرمودند.

رهبر انقلاب در حاشیه این قرآن در یادداشت کوتاهی مرقوم فرموده‌اند: «اهدا به کتابخانه مرکزی امام خمینی مشهد به پاس خدمات وکوششهای کارکنان آن»

هدیه رهبر
کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد امروز صبح همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با حضور جان ریچاردز رئیس کمیته دائمی کتابخانه‌های عمومی ایفلا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان استان، اعضای هیأت امنای نهاد، استادان علم اطلاعات و دانش شناسی، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، محمدرضا کلایی شهردار مشهد، محمد اسماعیل سعیدی، نصرالله پژمانفر نماینده مجلس، مرتضی الویری نمایندگان مجلس شورای اسلامی، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت، مرتضی الویری نماینده شورای شهر تهران، دبیرکل، معاونان و مدیران کل نهاد کتابخانه‌ها افتتاح شد.

کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد یکی از مهم‌ترین پروژه های فرهنگی کشور است که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به بهره برداری می‌رسد و به عنوان الگویی برای سایر کتابخانه‌های عمومی دارای ابعاد مختلفی است و از جهات مختلف دارای اهمیت است. در این کتابخانه بیش از ۴۰ خدمت در نظر گرفته شده است. بخشی از این خدمات، خدمات ثابت کتابخانه ای است که شامل سالن مطالعه مجزا و مخزن است. اما در رویکرد جدید کتابخانه‌ها، علاوه بر سالن مطالعه و مخزن فضاهایی را نیز به عنوان محل اجتماع که در آنها کلاس ها، همایش‌ها و برنامه های مختلف کتابخوانی برگزار می‌شود، در نظر گرفته‌اند.

برای این ظرفیت خدمات و امکانات متفاوتی نیز در نظر گرفته شده است و این رویکرد نیز با سیاست جدید نهاد مبنی بر تبدیل کتابخانه ها به پایگاه های اجتماعی و فرهنگی که وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آن تاکید دارد همزمان شده است.

کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد بزرگترین بنای فرهنگی مشهد است. ساخت این کتابخانه به دلایل مختلف ۲۳ سال طول کشیده است و با ورود نهاد برای تکمیل آن، در چهلمین سالگرد پیروی انقلاب اسلامی به بهره برداری می رسد.

کتابخانه مرکزی مشهد به عنوان الگویی برای سایر کتابخانه‌های عمومی در خصوص ارائه خدمات به گروه‌های خاص جامعه در نظر گرفته شده است. بر این اساس، فضاسازی، ایجاد بخش‌های مختلف فیزیکی، تعریف خدمات متنوع برای گروه‌های خاص، تجهیز این بخش‌ها، انتخاب نیروی انسانی مناسب و متخصص و تدوین خط‌مشی خدمت‌رسانی برای گروه‌های خاص در دستور کار قرار گرفته است.

پیگیری و هماهنگی به منظور تامین منابع بریل، گویا و خاص نابینایان، و اختصاص فضایی مستقل به بخش ناشنوایان در مجاورت مخزن اصلی نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته برای ارائه خدمات به گروه‌های خاص در کتابخانه مرکزی مشهد است. ایجاد فضایی برای سازماندهی و گردآوری منابع خاص نوسوادان و سوادآموزان، تعریف خدمات ویژه برای گروه‌های خاص از جمله خدمات تحویل مدرک برای ارسال منابع مورد نیز افرادی که قادر به حضور فیزیکی در کتابخانه نیستند (سالمندان، معلولین، و ...)، رایزنی و انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان‌های مسئول و ذی‌ربط از جمله نهضت سوادآموزی، سازمان بهزیستی، سازمان زندان‌ها، سازمان امور عشایر، و ... برای توسعه خدمات کتابخانه به گروه‌های ذینفع از دیگر اقدامات ارائه شده در کتابخانه مرکزی مشهد است.

منبع: مهر