تبیان، دستیار زندگی

احتمال وجود حیات فرازمینی بیش تصور است

«توماس زوربوخن» یکی از مدیران ارشد ماموریت‌های علمی ناسا، وجود حیات فرازمینی را بسیار محتمل دانسته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حیات فرازمینی
این مدیر ناسا در پاسخ به این پرسش که آیا حیات در ورای سیاره زمین نیز جریان دارد گفت: احتمالا بله ولی ما از آن بی‌خبر هستیم.

ما باید سیاره خودمان را قابل زیست نگه داریم؛ هر کاری غیر از این، ناامن و نادرست است. من هم بخش کوچکی از زمان خود را صرف تفکر درباره مسکونی کردن کرات دیگر می‌کنم؛ اما تمرکز اصلی من روی یافتن راه‌هایی برای زیبا و قابل زیست نگه داشتن زمین است.دلیل اینکه من به وجود حیات فرازمینی باور دارم این است که ما امکان وجود آب یا مولکول‌های پیچیده را در خارج از کره زمین، دست کم گرفته‌ایم؛ اما در واقع، احتمال شکل‌گیری هر یک از این‌ها ساده‌تر از آن است که تصور می‌شود.

اگر منطقی هم به موضوع بنگریم، کیهان آنچنان وسعت دارد که قابل درک نیست؛ بنابراین نمی‌توان وجود شرایط مساعد برای شکل‌گیری حیات را در نقطه‌ای از آن، مردود دانست.

البته هستند کسانی که شرایط محیطی مشابه زمین را نیز در یک سیاره، تضمینی برای میزبانی آن از حیات فرازمینی نمی‌دانند. از جمله «نیک لین» بیوشیمی‌دان کالج دانشگاهی لندن که با اشاره به پیچیدگی شکل‌گیری حیات، می‌گوید هیچ توجیه آماری برای چنین فرضیه‌ای وجود ندارد.

به هرحال فارغ از درست یا نادرست بودن حدس زوربوخن، او گفته است که وجود حیات فرازمینی اهمیتی ندارد؛ اگر ما نتوانیم در وهله اول، از تداوم حیات در کره زمین اطمینان حاصل کنیم. این دانشمند به پرسشی درباره امکان اقامت بشر در کرات دیگر، این‌گونه پاسخ داد:

ما باید سیاره خودمان را قابل زیست نگه داریم؛ هر کاری غیر از این، ناامن و نادرست است. من هم بخش کوچکی از زمان خود را صرف تفکر درباره مسکونی کردن کرات دیگر می‌کنم؛ اما تمرکز اصلی من روی یافتن راه‌هایی برای زیبا و قابل زیست نگه داشتن زمین است.

از آنجایی که برخی محققان، به احتمال نابودی فرازمینی‌ها در اثر تغییرات اقلیمی سیاره خود اشاره کرده‌اند؛ ظاهرا زوربوخن هم نگران این است که همین سرنوشت در انتظار ساکنان زمین باشد.
منبع: گجت نیوز