تبیان، دستیار زندگی

6 فایده‌ی پری‌بیوتیک‌ها برای بدن

اهمیت پری‌بیوتیک‌ها در سلامت روده

پروبیوتیک‌ها از روده در برابر وجود و افزایش باکتری‌های مضر که می‌توانند منجر به بروز مشکلاتی نظیر نفخ مزمن، نفخ شکم، ریفلاکس اسید، یبوست، سوءهاضمه و جذب مواد مغذی ضعیف شوند، محافظت و پشتیبانی می‌کنند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : صادق مظفری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
منابع غذایی پری بیوتیک
پروبیوتیک‌ها به دلیل دارا بودن مزایای فراوان برای سلامتی شناخته شده‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به بهبود عمل هضم غذا و تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره نمود. به دلیل چنین فوایدی است که امروزه، اغلب افراد سعی می‌کنند تا در رژیم غذایی خود مواد غنی از پروبیوتیک همانند ماست، کیمچی و کلم بروکلی را استفاده نمایند؛ زیرا این غذاها منابع خوبی از باکتری‌های مفید به شمار می‌آیند. با این حال باید توجه داشت که تنها استفاده از این غذاها برای بهره بردن از پروبیوتیک ها نمی‌تواند کافی باشد. افراد همچنین باید در رژیم غذایی خود از پری بیوتیک ها که کمتر شناخته شده‌اند نیز استفاده نمایند تا از فواید شگفت‌انگیز این دسته از باکتری‌های مفید نیز بهره‌مند گردند.

اکثر افراد به دلیل عدم اطلاع درست، پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها را با هم اشتباه گرفته و آن‌ها را یکی فرض می‌کنند، این در حالی است که این دو با وجود شباهت بسیار زیادشان، از عملکرد و کارکرد یکسانی برخوردار نیستند. پری بیوتیک ها شامل فیبرها نظیر اینولین، نشاسته‌ی مقاوم، فروکتولیگوساکاریدها و گالاکتولیگوساکاریدها هستند که نمی‌توانند توسط روده‌ی کوچک هضم شوند. از اینجاست که در کلون تجزیه می‌شوند و در آنجا پروبیوتیک ها ساختار آن‌ها را شکسته تا بتوانند به عنوان منابع انرژی برای رشد باکتری‌ها، تولیدمثل و دیگر عملکردهای طبیعی مورد استفاده قرار گیرند.

مزایای سلامتی پری بیوتیک ها

پری بیوتیک ها دارای مزایای بسیار زیادی برای سلامت کلی افراد هستند که از جمله‌ی آن‌ها می‌تواند به موارد زیر اشاره نمود:

بهبود هضم غذا
میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا به دلیل عدم وجود و حضور باکتری‌های مفید در روده از اختلالات گوارشی رنج می‌برند. با استفاده از غذاهای دارای پری بیوتیک، جمعیت پروبیوتیک بازسازی شده و در نتیجه، علائم مختلف مربوط به این مشکل نظیر گاز و نفخ، تسکین و کاهش خواهد یافت. علاوه بر این، پروبیوتیک‌ها از روده در برابر وجود و افزایش باکتری‌های مضر که می‌توانند منجر به بروز مشکلاتی نظیر نفخ مزمن، نفخ شکم، ریفلاکس اسید معده، یبوست، سوءهاضمه و جذب ضعیف مواد مغذی شوند، محافظت و پشتیبانی می‌کنند.

با استفاده از غذاهای دارای پری بیوتیک، جمعیت پروبیوتیک بازسازی شده و در نتیجه، علائم مختلف مربوط به این مشکل نظیر گاز و نفخ، تسکین و کاهش خواهد یافت


تقویت سیستم ایمنی بدن
از آنجایی که درصد بالایی از سیستم ایمنی بدن در روده یافت می‌شود، به همین دلیل پروبیوتیک ها برای حفظ سلامت کلی بدن بسیار مفید و مؤثر به شمار می‌آیند. بدون این باکتری‌های مفید، بدن در برابر عفونت‌های ویروسی و باکتریایی آسیب‌پذیر خواهد بود که این امر خود به طور بالقوه می‌تواند منجر به مرگ انسان گردد. حتی اگر از میزان بالایی مواد غذایی حاوی پروبیوتیک نیز استفاده کنید، باز هم ممکن است برای حفظ جمعیت سالم باکتری‌های مفید روده کافی نباشند، زیرا بسیاری از عوامل خارجی به نحو قابل توجهی می‌توانند در کاهش این جمعیت سالم مؤثر باشند که از جمله‌ی این عوامل می‌توان به استفاده از آنتی‌بیوتیک، استرس مزمن و رژیم غذایی اشاره نمود. برای غنای میکروبی روده بسیار مهم است که از غذاهای حاوی پری بیوتیک استفاده گردد تا باکتری‌ها بتوانند سیستم ایمنی بدن را دوباره شکل داده و بهبود بخشند.

افزایش جذب مواد مغذی
با افزایش مصرف پری بیوتیک، می‌توانید موجب بهبود جذب مواد مغذی و ضروری مورد نیاز بدن همانند کلسیم، منیزیم و ویتامین‌های K و B، با افزایش ذخایر باکتری‌های مفید بدن شوید. این امر نتیجتاً منجر به بهبود سلامت کلی بدن خواهد شد که خود را به صورت، کاهش روزهای ابتلا به بیماری، داشتن استخوان‌ها و دندان‌هایی محکم‌تر و همچنین بهره بری از مقادیر بالاتری از انرژی، نشان خواهد داد.

حذف سموم
پری بیوتیک ها از اجزای مهم و ضروری در رژیم‌های غذایی سم‌زدا به شمار می‌آیند، زیرا آن‌ها موجب حذف سموم از طریق بهبود عملکرد و نظم در روده خواهند شد.

بهبود پایداری و ثبات در کاهش وزن
سموم اغلب در سلول‌های چربی که موجب افزایش وزن می‌شوند تجمع می‌یابند. با افزایش مصرف پری بیوتیک، این مواد به نحو مؤثرتری حذف می‌گردند، بنابراین دیگر ذخیره نمی‌شوند و منجر به کاهش وزن خواهد شد. پری بیوتیک ها همچنین به دلیل کندی روند هضم شدنشان، روند سیری را طولانی‌تر می‌کنند.

کاهش استرس
مجاری گوارشی و مغز از طریق محور مغز گوارش به طور مؤثری با یکدیگر در ارتباط هستند. از این جهت وضعیت دستگاه گوارش می‌تواند بر احساسات افراد نیز تأثیرگذار باشد. افراد مبتلا به اختلالات روده‌ای، بیشتر از افرادی که از روده‌های سالم برخوردارند از استرس، اضطراب و افسردگی رنج می‌برند.

منابع غذایی پری بیوتیک

بهره بردن از مزایای لذت‌بخش پری بیوتیک بسیار آسان است، زیرا بسیاری از مواد غذایی گیاهی که در رژیم‌های غذایی یافت می‌شوند منابع خوبی از فیبرهای قابل هضم به شمار می‌آیند. برخی از این غذاها که غنای مناسبی از پری بیوتیک دارند عبارتند از:
ریشه کاسنی
سیب زمینی‌ ترشی
سیر
تره فرنگی
پیازها
مارچوبه
سبوس و آرد گندم
موز
قارچ
سیب زمینی شیرین
سیب
توت‌ها
مرکبات
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.