تبیان، دستیار زندگی

ایران کشوری راهبردی است

نائب رییس کنگره ملی خلق چین با اشاره به دوستی دیرینه و کهن تهران - پکن، جمهوری اسلامی ایران را کشوری مهم و راهبردی در مسیر طرح ابتکاری یک جاده - یک کمربند معرفی کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
چین
'شن یوئه یوئه' جمعه شب در حاشیه آیین بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سفارت ایران در پکن و در دیدار با سفیر کشورمان، ضمن تبریک 40 امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دولت و ملت ایران، اظهار کرد روابط بین دو کشور روابط ویژه ای است و جمهوری اسلامی ایران نیز یک شریک راهبردی برای جمهوری خلق چین است.

او با اشاره به همزمانی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با چهلمین سالگرد اصلاحات و درهای باز جمهوری خلق چین، آمادگی کشورش برای توسعه هر چه بیشتر روابط با ایران را اعلام کرد.
شن که ریاست فدراسیون زنان چین را نیز بر عهده دارد در بخش دیگری از سخنانش ضمن تشریح آخرین اقدامات انجام شده در جهت توانمندی زنان، حمایت از خانواده، مشارکت فعال زنان و آموزش کودکان در طول 40 سال از آغاز دوره اصلاحات در چین را از جمله تلاش های این کشور برای توانمندسازی زنان عنوان کرد.

نائب رییس کنگره ملی خلق چین با اشار به مشترکات زیاد فرهنگی و خانوادگی دو ملت از آمادگی کشورش برای تبادل اطلاعات و تجربیات و همچنین همکاری با بخش های ذیربط جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
خانم شن همچنین ابراز امیدواری کرد تا در آینده ای نزدیک به تهران سفر کند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین نیز در این دیدار با تبریک سال نو چینی به دولت و ملت چین، روابط دو کشور را تاریخی عنوان کرد و افزود: دو کشور در 40 سال گذشته روابط رو به رشدی را تجربه کرده اند.

محمد کشاورز زاده افزود: جاده ابریشم، علاوه بر آنکه زمینه مبادلات تجاری میان کشورهای واقع در مسیر آن را تسهیل کرد، چشم اندازی بی نظیر برای تبادلات فرهنگی و آشنایی با منظومه های فکری و اخلاقی جدید نیز گشود و امروزه به مثابه یک بنای مستحکم، بدون متاثر شدن از ناپایداری های بین المللی، استوار ایستاده است.
به گفته وی از ابتدای برقراری روابط ایران و چین، همواره شاهد رشد و شکوفایی آن بوده ایم و در حال حاضر نیز دو طرف از روابط مستحکم بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک بهره مند هستند.

آیین بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با شرکت جمع زیادی از مقامات عالی رتبه دولت چین، سفرا، دیپلمات ها و وابستگان نظامی سفارتخانه های مقیم این کشور جمعه شب در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد.

در کنار سفرا و دیپلمات های مختلف کشورهای خارجی، 'شن یوئه یوئه' نائب رییس کنگره ملی خلق چین و 'شن شیائودونگ' معاون وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین به نمایندگی از پارلمان و دولت خلق چین در این مراسم حضور داشتند و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به سفیر جمهوری اسلامی تبریک گفتند.
برش کیک منقش به پرچم جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین از دیگر برنامه های آیین بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در پکن بود.
منبع:خبرگزاری ایرنا