تبیان، دستیار زندگی

تمام مخلوقات عالم هستی نطق دارند و خداوند را تسبیح می‌کنند

این مفسر قرآن کریم درباره تسبیح موجودات از منظر قرآن و روایات، گفت: اگر عالم هستی شعور نداشته باشد نمی‌تواند به ذکر الهی مشغول شود و لازمه ذکر الهی داشتن نطق است؛ بر همین اساس همه مخلوقات عالم هستی نطق دارند و خداوند را تسبیح می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دعا و تسبیح خدا
حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ «حسین انصاریان» شب گذشته ششم بهمن ماه در چهارمین جلسه درس معرفتی فاطمی که در مسجد جامع غدیر برگزار شد، با اشاره به کلام امام سجاد(ع) درباره علم خداوند، گفت: امام سجاد(ع) در فرازی از کتاب شریف صحیفه سجادیه سخن خویش را با لفظ سبحان آغاز می کنند و به تسبیح پروردگار می‌پردازند.

این مفسر قرآن کریم افزود: لفظ سبحان و مشتقات آن در کتاب قرآن کریم بسیار ذکرشده است بدون آن‌که در افعال تسبیح زمان قیدشده باشد.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان ادامه داد: حضرت می‌فرمایند: هر آنچه در عالم هستی وجود دارد همه تسبیح خداوند می‌کنند و پروردگار را بدون عیب و نقص می‌دانند و این عبادت الهی بیانگر شعور و نطق عالم هستی است.

این مفسر قرآن کریم بیان کرد: اگر عالم هستی شعور نداشته باشد نمی‌تواند به ذکر الهی مشغول شود و لازمه ذکر الهی داشتن نطق است؛ بر همین اساس همه مخلوقات عالم هستی نطق دارند و خداوند را تسبیح می‌کنند.

وی بابیان کلامی از آیات الهی مبنی بر اینکه موجودی در عالم هستی وجود ندارد مگر آن‌که خداوند را تسبیح و ستایش کند، گفت: پیامبر اکرم می‌فرمایند: لباسی که بر تن دارید پاکیزه نگاه‌دارید چراکه او ذکر الهی می‌کند؛ با همه این اوصاف که همه مخلوقات الهی تسبیح خداوند می‌گویند اما 99 درصد از انسان‌ها به وجود حضرت حق کافر هستند.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان ادامه داد: همچنین خداوند در سوره نور می‌فرماید: تمام درختان و موجودات زمینی و آسمانی اهل اقامه نماز هستند و همه آن‌ها به نماز خودآگاه‌اند و جهان یکپارچه در حال حمد و تسبیح است.

این مفسر قرآن کریم بابیان اینکه اگر انسان اهل نماز باشد به همه مراتب آن می‌تواند آگاهی یابد، اظهار کرد: خداوند در نماز به انسان واجب کرده تا پروردگار خود را تسبیح گوید تا از این طریق هرروز به قلب انسان القا شود که خداوند بدون عیب و نقص است بنابراین انسان به‌وسیله نماز این شک و شبهه را از وجود خود از بین می‌برد که خداوند دارای عیب و نقص است. گاهی انسان عیوب و نواقص خود را به خداوند نسبت می‌دهد و در برابر مقدرات الهی چون‌وچرا وارد می‌کند.

نماز بیش از هزاران مطلب در دل خود نهفته دارد

وی با تأکید بر اینکه انسان باید با همه وجود و به‌صورت قلبی به خداوند اعتماد و اطمینان داشته باشد، گفت: بر اساس آیات و روایات نماز بیش از هزاران مطلب در دل خود نهفته دارد، انسان با درک نماز باید بداند خداوند عاری از هرگونه عیب و نقص است.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با اشاره به اینکه امام سجاد(ع) به دلیل معصوم بودن علم الهامی و لدنی دارد، بیان کرد: خداوند متعال به همه  معصومان عالم به‌طور گسترده علم عطا کرده است و اولیای الهی نیز در حد ظرفیت خودشان علم به آن‌ها الهام می‌شود. امام سجاد(ع) در ابتدا کلام خویش تسبیح خداوند می‌کنند و نشان می‌دهند که خداوند در کمال، صفات و ذات بی‌نهایت و وجود مطلق است.

این مفسر قرآن کریم بابیان اینکه خداوند نسبت به هر آنچه در اعماق وجود عالم هستی است علم دارد، گفت: امام رضا(ع) می‌فرمایند هیچ‌گاه آب‌های روان را آلوده نکنید چراکه در آن آب خداوند موجوداتی دارد که به چشم دیده نمی‌شود؛ خداوند به همه آن موجودات هم علم حضوری دارد.

وی با اشاره به اینکه خداوند صدای هر موجودی را در عالم هستی می‌شنود و وجود آنان برای او آشکار است، ابراز کرد: در حال حاضر میلیون‌ها کهکشان در آسمان وجود دارد که یکی از آنان کهکشان راه شیری است که 800 هزار سال طول زمان می برد تا انسان آن را پیماید و میلیون‌ها کهکشان در میلیون‌ها منظومه وجود دارد که انسان به آن آگاهی ندارد. بر اساس روایات خداوند 18 هزار قندیل آفریده است که کل هفت‌آسمان تنها یک قندیل از آن چند هزار قندیل محسوب می شود.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان بابیان اینکه خداوند از همه امور آگاه است و بر اساس آیات الهی حتی وزن سایه و ظلمت را به‌خوبی می‌داند، عنوان کرد: امام سجاد(ع) می‌فرمایند: او مقدار و تعداد نفس‌های ماهیان میان آب را هم می‌داند؛ حال تصور کنید زمانی که خداوند به کسی علم عطا کند چه دریای عظیمی از معلومات نصیب آن فرد می‌شود.

این مفسر قرآن کریم در پایان خاطر نشان کرد: قلب مبارک صدیقه کبرا دریای دانش الهامی و افاضاتی پروردگار بود. سواد انسان‌ها در برابر علم حضرت زهرا(س) ناچیز است.

منبع: خبرگزاری شبستان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.