سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

چاپ دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چاپ دیجیتال نوعی چاپ حرفه‌ای محسوب می‌شود که کیفیت آن نیز نسبت به چاپ افست بالاتر است. از چاپ دیجیتال برای انجام سفارش‌های چاپی در تیراژ کم استفاده می‌شود. هزینه‌ی چاپ دیجیتال اگرچه به خودی خود نسبت به چاپ افست بالاتر است، اما به دلیل آن که مراحل کار در آن کم‌تر است، بخشی از هزینه‌‌ها جبران می‌شود و در مجموع می‌توان گفت که تفاوت بسیار زیادی در هزینه‌‌ها به وجود نخواهد آورد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
چاپ دیجیتال
مقوله‌ی چاپ یکی از نیازهای حیاتی در دنیای امروز است؛ در عصر حاضر دیگر نمی‌توان مثل گذشته نامه‌‌ها را با دست نوشت و برای تبلیغات با ماژیک روی مقوا جملات را نگاشت! اما خود چاپ هم انواع مختلفی دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به چاپ دیجیتال و چاپ افست اشاره کرد. اگرچه چاپ افست نسبت به چاپ دیجیتال دارای قدمت بیشتری است، اما کاستی هایی دارد که چاپ دیجیتال آن‌ها را برطرف کرده است. در این مطلب قصد داریم با چاپ دیجیتال بیشتر آشنا شویم و ببینیم که استفاده از آن چه ضرورتی دارد؟

 چاپ دیجیتال چیست؟
چاپ دیجیتال به نوعی از چاپ گفته می‌شود که به واسطه‌ی آن تصاویر دیجیتال موجودیت واقعی و فیزیکی پیدا می‌کنند. برای مثال چاپ یک تصویر بر روی اجسام مختلف که در کامپیوتر توسط نرم‌افزارهای طراحی مانند فتوشاپ یا کورل طراحی شده، نوعی چاپ دیجیتال اختصاصی محسوب می‌شود. برای مثال چاپ یک تصویر بر روی لیوان، خودکار، لباس و یا چاپ بنر نمونه‌هایی از چاپ دیجیتال محسوب می‌شوند. حال ممکن است این سؤال پیش آید که این نوع چاپ چه تفاوتی با چاپ افست دارد؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

چاپ دیجیتال و چاپ افست چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

معمولاً وقتی از چاپ دیجیتال صحبت می‌کنیم، به خودی خود نوعی تقابل بین این نوع چاپ و چاپ افست در ذهن به وجود می‌آید؛ این تقابل به دلیل تفاوت‌هایی است که این دو نوع چاپ با یکدیگر دارند؛ یکی از تفاوت‌‌ها به فرآیندهای پیش از چاپ برمی‌گردد؛ در چاپ افست قبل از آغاز چاپ باید لیتوگرافی انجام شود که این کار زمان انجام چاپ را افزایش خواهد داد؛ این در حالی است که در چاپ دیجیتال لیتوگرافی وجود ندارد و فایل مستقیماً پس از ارسال دستور از طریق کامپیوتر توسط دستگاه، چاپ می‌شود. تفاوت دیگر این دو مدل، به هزینه‌های چاپ مربوط می‌شود. در چاپ دیجیتال تعداد معنا ندارد و این‌طور نیست که هرچه تیراژ بیش‌تر شود، هزینه‌‌ها کاهش یابد؛ اما در چاپ افست با افزایش تیراژ هزینه‌ی سربار بین تیراژ توزیع شده و کم‌تر خواهد شد. از جمله تفاوت‌های دیگر این دو نوع چاپ میزان ضایعات کاغذ است؛ در چاپ دیجیتال نیازی به تنظیم رنگ‌‌ها قبل و در حین چاپ نیست؛ اما در چاپ افست به دلیل تنظیم رنگ و امکان تغییر رنگ‌‌ها در طول چاپ، احتمال ایجاد ضایعات کاغذ بالاتر است.

چرا چاپ دیجیتال برای کسب‌وکارها اهمیت دارد؟

چاپ دیجیتال نوعی چاپ حرفه‌ای محسوب می‌شود که کیفیت آن نیز نسبت به چاپ افست بالاتر است. از چاپ دیجیتال برای انجام سفارش‌های چاپی در تیراژ کم استفاده می‌شود. هزینه‌ی چاپ دیجیتال اگرچه به خودی خود نسبت به چاپ افست بالاتر است، اما به دلیل آن که مراحل کار در آن کم‌تر است، بخشی از هزینه‌‌ها جبران می‌شود و در مجموع می‌توان گفت که تفاوت بسیار زیادی را در هزینه‌‌ها به وجود نخواهد آورد. از دیگر مزیت‌های چاپ دیجیتال قابلیت انجام سریع سفارش‌‌ها است؛ به طوری که می‌توان در لحظه کار چاپ را انجام داد و این ویژگی برای زمانی که کسب‌وکارها و یا افراد بخواهند سریعاً سفارششان انجام شود، بسیار کاربردی است. از آنجایی که در چاپ دیجیتال می‌توان هر فایل را به تعداد کم چاپ کرد، امکان تنوع محصولات بالا می‌رود و از همین رو مشتریان می‌توانند تمام طرح‌های دلخواه خود را به عنوان نمونه چاپی داشته باشند.

چاپ دیجیتال

در حال حاضر در ایران خدمات چاپ دیجیتال توسط مراکز مختلفی ارائه می‌شود؛ از دفاتر فنی گرفته تا آژانس‌های تبلیغاتی و مجتمع‌های چاپ؛ البته باید توجه داشت که کیفیت کار همه این مراکز یکسان نیست؛ اگر کیفیت چاپ برایتان بسیار مهم است و در عین حال به دنبال قیمت مناسب برای محصولاتی نظیر چاپ کتاب دیجیتال، چاپ کاتالوگ دیجیتال، هدایای تبلیغاتی و... هستید.

چاپ دیجیتال

ویژگی چاپ دیجیتال

- سرعت آماده سازی بالای چاپ دیجیتال که آن را به یک چاپ فوری تبدیل نموده است.
- مشاهده رنگ نهایی در چاپ دیجیتال با اولین چاپ
- امکان چاپ تک نسخه ومناسب برای نمونه گیری
- زمان تحویل کمتر از یک ساعت باعث شده چاپ کارت ویزیت فوری و همچنین هر چاپ فوری جزو خدمات چاپ دیجیتال قرار گیرد
- چاپ دیجیتال نیازی به زینک ندارد
- در چاپ دیجیتال شما امکان تست طرح بر روی کاغذ های مختلف قبل از چاپ نهایی را دارید.
- چاپ دیجیتال در تیراژ کم و محدود بسیار مرقوم بصرفه میباشد
- مناسب برای چاپ اطاعت متغییر
این متن تبلیغاتی است و محتوای آن توسط تبیان تایید و یا رد نمی‌شود
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین