تبیان، دستیار زندگی

نوشدارویی برای سلامتی و درمان بیماری

مروری بر خواص دمنوش به

میوه به علاوه بر مزه مطبوع دارای ویتامین C، روی، پتاسیم، مس، آهن و فیبر رژیمی می‌باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دمنوش به
به (Quince) میوه‌ای زردرنگ و مربای به در بین ایرانیان مورد اقبال است که سلامت دات لایف به دلیل خواص مربای به، مربای به کم شکر را برای سفره صبحانه پیشنهاد می‌کند. به در کتب طب سنتی ایران با نام «سفرجل» آورده شده است و جهت تقویت قلب و مغز مفید می‌باشد. فواید میوه‌ی به، مقوی قلب، معده و اعصاب است و دمنوش به نوشیدنی بسیار مناسب برای پاییز و زمستان است. از دانه‌های میوه به در سرماخوردگی و گلودرد استفاده می‌کنند.

خواص کلی و نحوه مصرف به عبارت است از:

مقوی اما دیرهضم است. هم مصرف خوراکی و هم بوئیدن میوه آن، موجب ایجاد حس نشاط و تقویت قلب و مغز می‌گردد. بوئیدن به موجب رفع حالت تهوع و استفراغ می‌گردد و خوردن به موجب تقویت معده و دهانه ورودی آن شده و از ریفلاکس اسید معده به سمت بالا جلوگیری می‌کند و از بدبویی دهان جلوگیری می‌کند. میوه به خام دیرهضم بوده و به کندی از معده عبور کرده و به شدت موجب یبوست مزاج می‌گردد اما دمنوش به و به پخته این عوارض را ندارد.

میوه به بر اساس اقلیمی که کشت می‌شود، دارای ۳ نوع میوه است:

به شیرین: طبیعت آن در گرمی و سردی، نزدیک به اعتدال است و در ایجاد نشاط و تقویت قوای قلبی و مغزی قوی‌تر از دیگر انواع عمل می‌کند.
به ترش: دارای طبیعت سرد در درجه اول و خشک در درجه دوم است و در تقویت معده، قوی‌تر از نوع شیرین عمل می‌کند. عصاره آن در رفع تشنگی و استفراغ مکرر مفید است و ادرارآور خوبی نیز هست.
به میخوش: در گرمی و سردی، معتدل و در درجه دوم خشک است. خواص آن مشابه دو نوع دیگر است و زیاده‌روی در مصرف آن موجب بروز سکسکه می‌گردد.

ترکیبات موجود در به

میوه به علاوه بر مزه مطبوع دارای ویتامین C، روی، پتاسیم، مس، آهن و فیبر رژیمی می‌باشد. علاوه بر این دارای آنتی‌اکسیدان‌های مفید برای سلامتی از قبیل کاتچین، اپی‌کاتچین، لیمونن و برخی دیگر از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشد. خواص دم کرده به و خواص به پخته، مشابه خواص دمنوش به می‌باشد، زیرا ترکیبات موجود در آن‌ها یکسان است.

خواص به در علم نوین

پیشگیری از سرطان: ترکیبات آنتی‌اکسیدانی موجود در به می‌تواند مواد مضر موجود در بدن به نام رادیکال‌های آزاد را بی‌اثر کند. این ویژگی می‌تواند به تقسیم و تمایز سلول‌ها در جهت صحیح کمک کند و از سرطانی شدن آن‌ها جلوگیری کند.
کمک به کاهش وزن: ترکیبات آنتی‌اکسیدانی این میوه منجر به افزایش متابولیسم انرژی شده و فیبر موجود در آن عملکرد دستگاه گوارش را تقویت کرده و از طرق مختلفی در روند کاهش وزن مؤثر است.
بهبود عملکرد دستگاه گوارش: فیبر رژیمی میوه علاوه بر بهبود عملکرد دستگاه گوارش برای بسیاری از بیماری‌های دستگاه گوارش از جمله بیماری‌های التهابی روده (IBD)، انواع مختلفی از سرطان‌های گوارشی و دیورتیکولیت مفید است.
خواص به برای پوست: آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه به منجر به حذف بسیاری از عوامل مضر برای سلامت پوست شده و از این طریق در بهبود چین و چروک پوستی، حذف لکه‌های پوستی و در محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراءبنفش نقش ایفا می‌کند.
تنظیم فشارخون: پتاسیم موجود در به با شل کردن عروق و تنظیم انقباض عروقی به جریان بهتر خون در عروق کمک کرده و فشارخون را تنظیم می‌کند. علاوه بر این به از طریق بهبود سطوح چربی‌های خونی می‌تواند از بسیاری از بیماری‌های قلبی عروقی مانند سکته، نارسایی احتقانی قلب و بیماری‌های عروق قلبی جلوگیری کند.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه به منجر به حذف بسیاری از عوامل مضر برای سلامت پوست شده و از این طریق در بهبود چین و چروک پوستی، حذف لکه‌های پوستی و در محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراءبنفش نقش ایفا می‌کند

تنظیم سیستم ایمنی: از دیرباز میوه به به شکل صورت موضعی برای درمان درماتیت آتوپیک که یک نوع آلرژی با تظاهرات پوستی است استفاده می‌شده است. علاوه بر این مقدار زیاد ویتامین C آن می‌تواند در تنظیم التهاب و عملکردهای سیستم ایمنی و تعداد گلبول‌های سفید مؤثر باشد.
خواص به برای زیبایی مو: محتوای مواد معدنی به برای خون‌سازی مفید است. تنظیم خون‌رسانی به فولیکول‌های مو از طریق تقویت خون‌سازی و تنظیم گردش خون به رشد بهتر فولیکول‌های مو کمک می‌کند.
خواص به در بارداری: میوه به یکی از میوه‌های پیشنهادی برای خانم‌ها است (به دلیل خواص آن برای زیبایی و سلامت پوست و مو) ولی میوه به و دمنوش به در طول دوران بارداری و حاملگی هم فواید زیادی دارد. میوه به دارای ویتامین B6 می‌باشد و بر روی تهوع و استفراغ بارداری مؤثر است و لذا در بارداری به ویژه بین هفته ۶ تا ۱۴ بارداری، به پیشنهاد می‌شود.
خواص به برای جنین: خواص میوه به برای جنین موجود در شکم خانم باردار در مطالعه‌های کارآزمایی بالینی ارزیابی شده است. میوه به بر روی میزان IQ نوزاد متولد شده مؤثر است و کودکان را باهوش می‌کند. در بعضی مطالعه‌ها هم بر زیبایی کودک تأثیر گذاشته است اما هنوز به طور نهایی تأیید نشده است.

روش تهیه دم کرده به (دمنوش خانگی به)

تهیه دمنوش خانگی کاری زمان‌بر است ولی برای بانوان و آقایانی که از این کار لذت می‌برند، در ادامه به تفصیل توضیح داده شده است، ولی اگر زمان کافی برای تهیه دمنوش خانگی به ندارید، می‌توانید از دمنوش های آماده و معتبر میوه به استفاده کنید (خرید آنلاین سایت خریدناب تحت نظر داروساز و پزشکان طب سنتی). برای انواع دمنوش های گیاهی و خواندن خواص و مضرات آن‌ها و در نهایت تجربه یک خرید آسان روی لینک فروش دمنوش های طب سنتی کلیک کنید.
۱) برای تهیه دمنوش به نخست باید” به “رسیده و شیرین ایرانی بخرید. ” به “های وارداتی با اینکه ظاهر هندسی آراسته‌تری دارند در بیشتر موارد از بو و مزه لازم بی بهره‌اند و بیشتر برای تزئین ظرف میوه مناسب‌اند تا کاربرد و فایده طبی.
۲) ” به ” را خوب بشویید تا پرزهای روی آن برود. اگر پوست “به” کاملاً زرد باشد نیازی به گرفتن آن نیست.
۳) پس از شستن میوه به باید آن را با رنده فلزی خلال کنید تا قطعاتی به طول حدوداً ۳ سانتی‌متر و قطر حدود ۲ میلی‌متر به دست آورید. قطعات ریزتر یا درشت‌تر ممکن است در مراحل بعدی شما را با مشکل روبرو کنند.
۴) پس از این کار باید قطعات رنده شده “به” را در یک سینی بگسترانید و روی وسیله گرمازایی با گرمای ملایم و پیوسته، مانند شوفاژ، قرار دهید. بسته به رطوبت هوا و دمای گرم‌کننده بین ۱ تا ۲ روز طول می‌کشد تا قطعات “به” خشک شوند. در این مرحله، خشکی نباید آن‌قدر زیاد باشد که خلال‌ها را بتوان مانند چوب کبریت شکست.
۵) مرحله پایانی در تهیه دمنوش به، بو دادن آن‌هاست که نیاز به کمی مهارت دارد وگرنه ممکن است دمنوش به خوب از کار درنیاید. برای این کار باید یک ماهی‌تابه فلزی را روی شعله گاز بگذارید تا ظرف خوبِ خوب داغ شود، به قدری که اگر قطره‌ای آب در آن ریختید به پرش درآید و زود بخار شود. سپس خلال‌های “به” خشک شده را یکباره در ماهیتابه ریخته و به سرعت با قاشق چوبی زیر و رو کنید تا حرارت به طور یکسان به همه خلال‌ها برسد. این کار را تا وقتی که رنگ خلال‌ها به قهوه‌ای پررنگ برسد ادامه بدهید. کمی دود بلند شدن از این خلال‌ها هیچ عیبی ندارد و حتی به خوش‌رنگ‌تر شدن دمنوش به هم کمک می‌کند، بنابراین از برخاستن کمی دود و دم نترسید.
 ۶) پس از تغییر رنگ و بوداده شدن به ها، ماهیتابه را از حرارت دور کنید و بگذارید خنک شود. سپس آن را در ظرف دربسته شیشه‌ای نگهداری کنید و از رطوبت هم دور نگهدارید.
۷) برای تهیه دمنوش به برای هر نفر حدود یک قاشق غذاخوری معمولی از آن را در یک قوری با یک لیوان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه روی بخار، خوب دم کنید و سپس نوش جان کنید.
افزودن مقدار اندکی زعفران آثار قلبی و مغزی آن را تقویت می‌کند و رنگ و مزه‌اش را هم ارتقاء می‌دهد. اگر میوه به شما کاملاً شیرین بوده باشد نیاز چندانی به شیرین‌کننده ندارید ولی اگر دوست داشتید خوب است که آن را با کمی نبات شیرین کنید و بنوشید.

منبع: زندگی آنلاین
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.