تبیان، دستیار زندگی

خودشیفته ها چه ویژگی هایی دارند

آیا شما هم خودشیفته هستید

گرایش به خودشیفتگی کم و بیش در همۀ افراد دیده می ‌شود. گاهی تا وقتی که وارد رابطۀ عمیق با فردی نشوید متوجه نمی ‌شوید که او خود‌شیفته است، و تشخیص نمی ‌دهید چیزی که در ابتدا مجذوبتان کرده و الان آزارتان می ‌هد همان خود‌شیفتگی است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خودشیفتگی

شش ماه است که ازدواج کرده ام و احساس می کنم همسرم خودشیفته است. لطفاً بفرمایید خودشیفته ها چه ویژگی هایی دارند و چگونه باید با آنها رفتار کرد؟


برای آن که بدانید چطور با خودشیفته ها برخورد کنید، ابتدا باید به این موضوع پی ببرید که چه کسی خودشیفته است. بر چسب زدن به کسی آن هم تنها بر اساس فرضیات، به رابطه شما با آن شخص آسیب می زند.

گرایش به خودشیفتگی کم و بیش در همۀ افراد دیده می ‌شود. گاهی تا وقتی که وارد رابطۀ عمیق با فردی نشوید متوجه نمی ‌شوید که او خود‌شیفته است، و تشخیص نمی ‌دهید چیزی که در ابتدا مجذوبتان کرده و الان آزارتان می ‌هد همان خود‌شیفتگی است.

افراد خودشیفته دارای علائم زیر هستند:
اگر همسر شما از بین علائم زیر چهار یا پنج علامت داشته باشد می‌توان به‌ احتمال‌ زیاد تشخیص اختلال شخصیت خودشیفته را داد:

- خودبزرگ‌بینی و مبالغه در مورد توانایی‌های خود و احساس مهم بودن افراطی

- اشتغال ذهنی زیاد و خیال‌بافی افراطی در مورد پیشرفت و موفقیت‌های نامحدود

- این باور که فرد بی‌نظیر و استثنایی است ولی توسط دیگران درک نمی‌شود

- نیاز شدید به تمجید و ستایش شدن توسط دیگران

- احساس حق‌به‌جانب بودن در اکثر مواقع بدون شواهد کافی

- استثمار دیگران

- ناتوانی در همدلی کردن با دیگران (قادر به درک احساسات و رابطه همدلانه با دیگران نیست)

- حسادت نسبت به دیگران یا اینکه دیگران به من حسادت می‌کنند

- متکبر و خودبین بودن (منم منم کردن)

در برخورد با فرد خودشیفته درخواست احترام کنید؛ به‌وضوح اعلام کنید که زبان طعنه‌آمیز و بی‌ادبانه، انتقاد مداوم، رفتارهای کنترل‌کننده و خشم‌های غیرمنطقی را تحمل نمی‌کنید.


دانش خود را افزایش دهید؛ درک موقعیت‌های منجر به خودشیفتگی و ریشه‌یابی وقوع این حالت، می‌تواند در شناسایی ضعف و محدودیت‌های فرد خودشیفته و تعدیل انتظارات وی به شما کمک کند.

درخواست احترام کنید؛ به‌وضوح اعلام کنید که زبان طعنه‌آمیز و بی‌ادبانه، انتقاد مداوم، رفتارهای کنترل‌کننده و خشم‌های غیرمنطقی را تحمل نمی‌کنید.

همیشه این واقعیت را در نظر داشته باشید که شما فرد «خوبی» هستید و ملامت و انتقادات فرد خودشیفته، ناشی از نظرات و اعتقادات معیوب خود اوست. در بیان آرزوها و نیازهایتان پایدار و استوار باشید.

یک سیستم حمایتی تهیه کنید؛ از آنجا که خودشیفته‌ها در عاطفه و ابراز همدردی دچار نقص هستند، بنابراین هیچ‌گاه قادر به درک و حمایت شما نخواهند بود. برای جبران این نقیصه در زندگی، نیاز به افراد دیگری دارید بهتر است در ابتدای گفتگویتان، سعی نکنید به آن‌ها بگویید که حرفشان غلط است. این کار باعث می‌شود که فوراً حالت دفاعی بگیرند و دیگر به حرف‌هایتان گوش ندهند. اینجاست که دادوبیدادها شروع می‌شود.

اگر نمی‌توانید در همان لحظه نشان دهید که نظرتان چیست، بحث نکنید، زمانی دیگر را برای اثبات نظرتان در نظر بگیرید گاهی اوقات چنین رفتاری به‌این‌علت از فرد سر می‌زند که او فکر می‌کند کسی نیست که به حرف‌هایش گوش دهد. شما می‌توانید با گوش دادن به حرف‌هایشان بدون اینکه نظراتتان را مطرح کنید، ترسهای آن‌ها را از بین ببرید. با این روش، دیگر شما را تهدیدی برای خود قلمداد نمی‌کنند.

به آن‌ها نشان دهید که بعضی از نظراتشان را قبول دارید و خواهید دید که احساس می‌کنند که به آن‌ها ارزش و اعتبار داده‌اید. از اینجا به بعد می‌توانید به‌آرامی بعضی از ایده‌هایشان که غیرقابل‌قبول به نظر می‌رسد را انتخاب کرده و اطلاعات لازم برای تکذیب آن‌ها را مطرح کنید.

منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره اختلالات روانشناختی مرکز مشاوره تبیان