سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

برگزاری اولین المپیاد مجازی سال آینده

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌ پژوهان جوان گفت: سال آینده اولین المپیاد مجازی با عنوان المپیاد پروژه‌ ای برگزار می‌ شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
برگزاری اولین المپیاد مجازی سال آینده
به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌ و پرورش، به نقل از ایرنا، فاطمه مهاجرانی با اشاره برگزاری اولین المپیاد مجازی در سال آینده اظهار داشت: این المپیاد یک موضوع خاص را به‌عنوان یک مسئله تعریف کرده و به آن می‌پردازد و درواقع شبیه جشنواره خوارزمی است با این تفاوت که نیازی به حضور افراد نیست بلکه به‌ صورت مجازی برگزار می‌ شود.
وی با بیان اینکه شرکت‌ کنندگان و نخبگان از طریق یک پورتال که نشانی آن بعداً اعلام خواهد شد، طرح‌ها و موضوعات خود را ارسال می‌کنند تا مورد داوری قرار گیرد، افزود: ترجیح ما بر این است که در اولین تجربه برگزاری المپیاد پروژه‌ای به موضوعاتی همچون انرژی، آب و محیط‌ زیست پرداخته شود که اکنون در حال رایزنی با اعضای کمیته‌ها برای نهایی شدن آن هستیم.
وی با اشاره به اینکه این المپیاد دبیرخانه و دفتر جهانی هم دارد و مانند دیگر المپیادهای جهانی باید به عضویت آن درآییم، یادآور شد: تلاش می‌شود تا این کار صورت گرفته و برگزیدگان المپیاد پروژه‌ ای کشوری به مرحله جهانی معرفی شوند.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان به یکی دیگر از المپیادهایی که برای اولین بار در کشور برگزار خواهد شد، اشاره کرد و گفت: مرحله اول المپیاد جغرافیا بهمن امسال هم‌زمان با دیگر المپیادها برگزار می‌شود و برای شرکت در آن 5 هزار و 500 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که آمار چشم گیری است و نشان می‌دهد در رشته‌ های علوم انسانی باید اقدام به برگزاری المپیادهای متنوع کنیم.
مهاجرانی اضافه کرد: در این رابطه تفاهم‌ نامه همکاری با سازمان جغرافیایی به امضا رسیده است و کمیته علمی المپیاد جغرافیا تمایل دارد تا برای برگزیدگان معافیت کنکور بگیرد اما ازآنجاکه این مسئله به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز دارد و زمان‌بر است، در نظر داریم تا شرایطی فراهم کنیم که برگزیدگان اولین مرحله این المپیاد از ظرفیت‌ های سازمان جغرافیایی استفاده کرده و چنانچه عملکرد خوبی داشته باشند منجر به ادامه همکاری با این سازمان شود.
وی ادامه داد: همچنین به دنبال منطقه‌ای کردن المپیاد ادبی در سال 2019 میلادی هستیم تا بتوانیم میزبان کشورهای فارسی‌ زبان منطقه در تابستان سال 98 باشیم و در این رابطه رایزنی‌هایی با کتابخانه ملی، اکو، فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی صورت گرفته است.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان تصریح کرد: علاوه بر این برگزاری المپیاد علوم قرآنی و معارف اسلامی  در دستور کار قرار دارد اما از آنجاکه موضوعات علمی در این زمینه کاری سنگین است برگزاری این رویداد به سال 98 موکول شده است.
به گفته مهاجرانی المپیاد علوم زمین نیز پس از رایزنی و فراهم کردن تهمیدات لازم با سازمان زمین‌شناسی و نقشه‌ برداری سال آینده برگزار خواهد شد.
وی بابیان اینکه به دنبال جهانی کردن المپیادهای سلول‌ های بنیادی هستیم، تصریح کرد: امید است بتوانیم در سال 2019 حتی با حضور چند کشور اندک هم شده برای اولین بار مرحله جهانی آن را برگزار کنیم

مطالب مرتبط:
از ظرفیت برگزیدگان جهانی، در طراحی سؤالات المپیاد جهانی كامپیوتر، استفاده شده
باشگاه المپیاد مجازی
برگزاری المپیاد زیست شناسی 2018 با حضور بیش از 60 کشور در تهران

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین