سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

نحوه ارزشیابی «شایستگی‌ های پایه» دوره فنی و کاردانش مشخص شد

مدیرکل دفتر آموزش‌های کار دانش وزارت آموزش و پرورش از تصویب نحوه ارزشیابی دروس شایستگی‌های پایه و غیر فنی شاخه کاردانش در شورای عالی آموزش و پرورش خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
نحوه ارزشیابی «شایستگی‌ های پایه» دوره فنی و کاردانش مشخص شد
به گزارش مرکز هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش و پرورش، به نقل از ایسنا، مصطفی آذرکیش اظهار کرد: نحوه ارزشیابی دروس شایستگی‌های پایه، فنی و غیر فنی شاخه کاردانش از سوی شورای عالی آموزش و پرورش اخیرا به تصویب رسیده است.
وی افزود: طبق این مصوبه دروس شایستگی‌های پایه و غیرفنی به استناد شیوه‌ نامه مربوط، به صورت پودمانی ارائه و ارزشیابی می‌شوند.
مدیرکل دفتر آموزش‌ های کار دانش وزارت آموزش و پرورش حد نصاب قبولی هر یک از  دروس را نمره  ۱۲ اعلام و عنوان  کرد: چنانچه دانش‌ آموزی از هر پودمان در یک درس، نمره قبولی کسب کند، میانگین آن ها به عنوان نمره درس در کارنامه ثبت می‌شود؛ در غیر اینصورت در کارنامه دانش‌ آموز و در ستون مربوط به آن درس واژه " ناتمام" درج شده و دانش‌ آموز موظف است آن پودمان را در طول دوره تحصیلی بگذراند.
وی افزود: برای دانش آموزانی که موفق به کسب حداقل نمره  قبولی در هر پنج پودمان نمی‌شوند، در محاسبه معدل سالانه، نمره همه پودمان‌ها لحاظ خواهد شد و بر این اساس دفتر امتحانات تنظیم و کارنامه صادر خواهد شد.با رعایت موارد فوق، خلاصه سوابق تحصیلی دانش‌ آموز نیز تنظیم می‌شود.
آذرکیش در ادامه با تاکید بر اینکه بهره‌ گیری از نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآفرین در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات و هنر، عامل رقابت‌ های اقتصادی است گفت: نوآوری و فعال سازی چرخه تولید، ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار ، پیشرفت و توسعه کشور همگی در گرو اجرایی سازی برنامه‌های توسعه آموزش‌ های مهارتی است.
وی تصریح کرد: فراهم‌ سازی زمینه‌ های مهارت‌ آموزی متناسب با نیاز بازار کار و همچنین کسب شایستگی‌های غیرفنی در راستای اشتغال مولد و ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی، کلید ایجاد اشتغال مولد، کارآفرینی و ارزش‌ آفرینی در کشور است.
مدیرکل دفتر آموزش‌ های کاردانش وزارت آموزش و پرورش، مدرسه‌ محوری و مهارت‌ آموزی را از مهم‌ ترین رویکردهای سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش دانست و خاطرنشان کرد: تلکیف سند تحول بنیادین توجه به همه ساحت‌های تعلیم و تربیت است و مدیران مدارس و معلمان باید به شرح وظایف و ماموریت‌های خود در اجرای سند تحول بنیادین آگاهی کامل را داشته باشند.
وی ادامه داد: امروز تنها آموزش مهارت منجر به ایجاد شغل نمی‌شود بلکه باید به مقوله کارآفرینی در کنار آموزش‌های مهارتی توجه شود. باید دانش آموزان از حافظه محوری به سمت مهارت آموزی سوق داده شده و از تاکید بیش از حد بر حوزه دانشی پرهیز شود

مطالب مرتبط:
کدام نوع ارزشیابی، یادگیری بیشتری را در بر دارد؟
روش های ارزشیابی
چگونگی ارزشیابی نمرات دانش آموزان در طرح توصیفی

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین