تبیان، دستیار زندگی

اختصاص قطعه مشاهیر در امامزاده عبدالله(ع) شهرری

قطعه‌ای ویژه دفن مشاهیر هنری و فرهنگی فقید کشور در آستان امامزاده عبدالله (ع) شهرری اختصاص یافت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
امامزاده عبدالله

طرح ساماندهی آستان مقدس امامزاده عبدالله شهرری مدتی است در این آستان در حال پی‌گیری است و مسئولان این آستان در اقدامی جدید قطعه‌ای را ویژه دفن مشاهیر کشور در عرصه فرهنگ، ادب و هنر اختصاص دهند.

بر این اساس هنرمندان سرشناس درگذشته با انجام هماهنگی هایی در این قطعه خاکسپاری خواهند شد.

امامزاده عبدالله در شهرری از جمله گورستان‌های معروف و قدیمی است که پیش بینی می شود قدمت تاریخی بقعه داخلی آن مربوط به دوره صفوی باشد.

در طرح ساماندهی آستان نواقص مشهود بستر صحن ورودی امامزاده عبدالله ضمن حفظ احترام قبور، توسط چند گروه در حال رفع، زیرسازی و مسطح‌سازی است تا عبور و مرور زائران راحت‌تر انجام شود. تاکنون بخش عمده‌ای از پروسه سنگفرش کردن محوطه انجام شده و درختان مجموعه هم بعد از ۵۰ سال بدرستی هرس شده‌اند. همچنین در این طرح، با مرمت و رسیدگی به مقبره‌های متروکه، بازسازی دیوارهای حرم و پاکسازی حیاط از تجمع افراد معتاد، تلاش شده است تا مکانی شایسته جایگاه حضرت امامزاده عبدالله و زائران آن حضرت طراحی و در نظر گرفته شود.

حیاط‌های ۳۷- ۳۶ گانه این آستان که بالغ بر ۱۸ هکتار است و بیش از ۸۰۰ آرامگاه قدیمی که در این مساحت قرار گرفته، نیاز به بازسازی و ساماندهی داشته و این اقدامات به صورت شبانه‌روزی و با سرعت توسط متولیان امامزاده و کارگران تا حد زیادی انجام شده است. به گفته حجت‌الاسلام منصوری مدیریت آستان امامزاده عبدالله در قدم دوم بعد از ایجاد امنیت و انجام نظافت، باید صاحبان این مقبره‌ها با هماهنگی میراث فرهنگی و کمک شهرداری تهران کاستی‌های دیگر آنها را برطرف کنند تا معماری محوطه آستان چشم نوازتر شود و سایه برخی آسیب‌های اجتماعی فعلی از آنها کنار رود.

در ادامه این مراحل، قرار است با توجه به دفن بودن بسیاری از چهره‌های مذهبی، علمی، سیاسی، فرهنگی و هنری در آستان امامزاده عبدالله شهرری، برنامه‌هایی برای شناخت هرچه بهتر این مشاهیر طرح‌ریزی شده و به مرحله اجرا برسد.

یادآور می‌شود؛ آیت‌الله سیدعلی آقای مفسر، علی‌اکبر شهنازی، عمادالکتاب، علی دشتی، حسین امیرفضلی، ادیب پیشاوری، عباس مهرپویا، جعفرشهیدی، نظام السلطنه مافی، ابوالحسن ورزی  و ... از جمله چهره‌هایی هستند که در این محوطه به خاک سپرده شده‌اند.


منبع: خبرگزاری فارس
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.