سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

اول بهمن در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز دوشنبه برابر با اول بهمن 1397 هجری خورشیدی، چهاردهم جمادی الاول 1440 هجری قمری و بیست و یکم ژانویه 2019 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هومن بهلولی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
رخداد
1 بهمن 1358
2 نفر از گروگان های آمریکایی آزاد شده در نامه ای که در روزنامه بوستون هرالد به چاپ رسید تاکید کردند که دولت آمریکا باید محمدرضا پهلوی را به دلیل ارتکاب به ستم های بسیار علیه مردم به دولت ایران تحویل دهد.

1 بهمن 1357
شاپور بختیار نخست وزیر گفت: حتی بعد از بازگشت آیت الله خمینی به تهران، مقام نخست وزیری را ترک نخواهم کرد. امام خمینی(ره) در همین روز در گفت و گویی تاکید کردند که دولت بختیار خیانتکار است و باید سرنگون شود.

1 بهمن 1357
روزنامه پراودا ارگان حزب کمونیست شوروی نوشت: بحران ایران تنها نتیجه مخالفت مردم با سلطنت نیست بلکه جنبش ملت ایران علیه امپریالیسم آمریکاست که در صدد ایجاد یک دیکتاتوری نظامی است.

1 بهمن 1357
کارکنان صنعت نفت جنوب در پیامی به ملت ایران اعلام کردند که هیچ گونه خللی در اراده محکم کارکنان صنعت نفت در ادامه اعتصابات وجود ندارد.

1 بهمن 1357
حمله چماقداران رژیم پهلوی به تظاهرات کنندگان در شهرهای مشکین شهر و قوچان به شهید و مجروح شدن تعداد زیادی از مردم منجر شد.

1 بهمن 1357
اعتصاب کارکنان شرکت هواپیمایی ملی تبدیل به اعتصاب نشسته در محل کار آنها شد.

1 بهمن 1357
سیدجلال الدین تهرانی رییس شورای سلطنت که برای دیدار امام خمینی(ره) به فرانسه رفته بود، بدنبال اعلام شرط های امام برای پذیرش او، از مقام خود استعفا کرد و متذکر شد شورای سلطنت غیرقانونی است.

1 بهمن 1357
امام خمینی(ره) هیاتی را مأمور حفظ اسناد و مدارک سفارتخانه ها و کنسولگری ها در ایران کردند.

1 بهمن 1357
امام خمینی(ره) در یک گفت و گوی مطبوعاتی فرمودند: تمامی قراردادهایی که علیه منافع مردم ایران باشد، لغو می شود.

1 بهمن 1357
به دنبال تهدیدهای گروه های طرفدار محمدرضا پهلوی در فرانسه تدابیر امنیتی در اطراف خانه امام خمینی(ره) 2 برابر شد. پلیس فرانسه بخشی از خدمات امنیتی را بر عهده گرفت.

1 بهمن 1357
روزنامه لبنانی السفیر از قول امام خمینی(ره) نوشت: کارتر به خاطر بی عدالتی ها و جنایاتی که نسبت به ملت ایران روا داشته بی ارزش ترین مرد روی زمین است.

1 بهمن 1357
آنتونی پارسونز آخرین سفیر انگلیس در حکومت پهلوی، تهران را به قصد پذیرش مسوولیت جدیدی در وزارت امور خارجه کشورش ترک کرد.

1 بهمن 1353
محمد قریب موسس طب نوین اطفال در ایران و از بنیانگذاران بیمارستان مرکز طبی کودکان درگذشت.

1 بهمن 1350
محمدرضا پهلوی اعلام کرد: قدرت نظامی ایران را به سراسر دریای عمان گسترش خواهیم داد و در برابر هیچ یک از تحولات خاورمیانه بیطرف نخواهیم ماند.

1 بهمن 1348
امام خمینی(ره) تدریس موضوع ولایت فقیه را در عراق آغاز کرد. حاصل درس ایشان به وسیله گروهی از شاگردانشان چاپ و منتشر شد.

1 بهمن 1341
گروهی از علمای تهران در نامه ای به امام خمینی(ره) نظر ایشان را درباره تصمیم دولت برای برگزاری رفراندوم ششم بهمن خواستار شدند. امام در پاسخ، رفراندوم را محکوم و حکم به تحریم آن دادند. این رفراندم با هدف تحمیل طرح اصلاحات ارضی محمدرضا پهلوی با عنوان انقلاب سفید صورت می پذیرفت.

1 بهمن 1340
در حمله پلیس به تظاهرات دانش آموزان و دانشجویان در دانشگاه تهران که علیه تصمیم دولت امینی مبنی بر اجرای اصلاحات ارضی صورت گرفته بود، 200 تن پلیس و دانشجو زخمی شدند و به تأسیسات و آزمایشگاه‏های این دانشگاه صدمات زیادی وارد آمد. پس از این حادثه به دستور دولت، دانشگاه تا اطلاع ثانوی که 74 روز طول کشید، تعطیل شد.

1 بهمن 1330
در پی اعلام تصمیم دولت محمدمصدق برای بستن کنسولگری های انگلیس در ایران، تظاهرات گسترده ای علیه سیاست های انگلیس در ایران برگزار شد.

1 بهمن 1321
علی امینی معاون نخست وزیر به ریاست هیأت اقتصادی ایران در آمریکا تعیین شد.

1 بهمن 1319
آیت الله شیخ عباس قمی از علما و محدثان عصر حاضر و صاحب مفاتیح الجنان، کلمات لطیفه، علم الیقین، نفس المهموم، منازل الاخره و... دار فانی را وداع گفت.

1 بهمن 1318
محمدعلی مقدم وزیر مختار ایران در لندن به وزارت امورخارجه انگلیس پیشنهاد کرد، پیمان نظامی محرمانه ای میان ایران و انگلیس بسته شود. این پیمان خواسته رضاخان بود.

1 بهمن 1303
کنسولگری ایران در بصره به اطلاع وزارت امور خارجه رساند که یک هیات پارلمانی انگلیس برای دیدار از تاسیسات نفتی مسجد سلیمان و آبادان به خوزستان خواهد رفت.

1 بهمن 1300
نخستین کابینه احمد قوام، معروف به قوام السلطنه بعد از کودتای رضاخان با استعفای وی به کار خود خاتمه داد. این کابینه در 9 خرداد همین سال تشکیل شده بود.

1 بهمن 1300
میرزا حسن خان مشیرالدوله، بعد از استعفای قوام مامور تشکیل کابینه شد. دولت وی چهار ماه دوام داشت و در 27 اردیبهشت 1301 با استعفای وی به کار خود خاتمه داد.

1 بهمن 1299
تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شورای ملی از احمد شاه خواستند میرزا فتح الله خان سپهدار معروف به سپهدار اعظم رشتی را دوباره به رییس الوزرایی منصوب کند. سپهدار در چهار آبان همین سال رییس الوزرا شده ولی به دلیل سنگینی مسوولیت در 25 دی استعفا کرده بود.

1 بهمن 1285
میرزا نصر الله خان مشیرالدوله نخستین صدراعظم دوره ی مشروطه، نخستین کابینه این دوره را 12 روز بعد از مرگ مظفرالدین شاه و سه روز پس از تاجگذاری محمدعلی شاه قاجاربه وسیله معاون خود به مجلس شورای ملی معرفی کرد.
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین