سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

همسنجی فرهنگ و هنر مصر و بین‌النهرین

«فرهنگ و هنر در بین النهرین و مصر» نوشته عبدالصادق خاک نژاد از سوی نشر نودا منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
«فرهنگ و هنر در بین النهرین و مصر
خاک نژاد گفت: در این کتاب ابتدا از جغرافیا و فرهنگ دو منطقه شروع کرده و بعد به معرفی بررسی اسطوره‌ها، خدایگان و مذاهب پرداختم. بررسی نقش الهگان، اسطوره‌ها و آیین‌ها در آفرینش هنری این دو تمدن و فرهنگ از دیگر مباحث من در این کتاب است.

وی افزود: بررسی تطبیقی و همسنجی فرهنگ و هنر این دو تمدن مهم نیز از دیگر مباحث این کتاب است. در انتها نیز چند اثر شاخص هنری از این دو تمدن را از زاویه دید هنرهای تجسمی مورد بررسی قرار دادم. یعنی تحلیل بصری و ساختاری ۱۰ اثر شاخص مصر و بین‌النهرین از جمله الواح نارمر و نارامسین، تندیس ملکه نفرتیتی و... در این بخش به مخاطبان ارائه می‌شود.

خاک نژاد ادامه داد: تاثیر دو سویه فرهنگی میان این دو تمدن و نقش این دو بر تمدن‌های بعدی نیز بخش دیگری از این کتاب است. کتاب به طور کل ۶ فصل دارد که عناوین آن به این شرح است: «شرایط اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در دو تمدن مصر و بین النهرین»، «مذاهب و اسطوره‌ها»، «معرفی مذاهب و اسطوره در تمدن مصر»، «آثار هنری تصویری و نگاه فرمانروایان به هنر در دو تمدن مصر و بین‌النهرین»، «بررسی تطبیقی و تفسیری برخی از آثار هنری شاخص در مصر و بین‌النهرین» و «تعامل و تقابل فرهنگی».

عبدالصادق خاک نژاد دارای مدرک کارشناسی ارشد پژوهش هنر است و هم‌اکنون در هنرستان یاسوج و همچنین دانشگاه فرهنگیان و دانشکده علمی و کاربردی یاسوج به تدریس هنر اشتغال دارد.

منبع:مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین