تبیان، دستیار زندگی

اهمیت نماز جماعت اول وقت و خاطره‌ای از آیت‌الله حق‌شناس

آیت‌الله حق‌شناس تا زمانی که زمین‌گیر ‌نشده بود، نمازهای یومیه‌اش را در سه وقت به جماعت می‌خواند و بیشتر نمازهایشان را در مسجد اقامه می‌کردند. ایشان خاطره‌ای از گفت‌وگو با نماز اول وقتش نقل کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
نماز
بسیاری با در نظر داشتن این نکته که در فقه اسلامی نماز یک «واجب موسع» است؛- واجب موسع، از اقسام واجب موقت و مقابل واجب مضیَّق بوده و به واجبی گفته می‌شود که مقدار زمانی که شارع برای آن معین کرده است بیشتر از مقدار زمان لازم برای انجام آن است؛ برای مثال، زمان لازم برای خواندن نماز ظهر و عصر 15 دقیقه است، ولی زمان تعیین شده برای آن، 5 الی 6 ساعت است.- چندان اهمیتی به اینکه باید در اول وقت، آن فریضه ادا شود نمی‌دهند اما اگر به روایات‌های معصومان (علیهم‌السلام) و مطالبی که شاگردان مکتب اهل‌البیت (ع) در این زمینه فرمودند دقت کنیم، به تفاوت‌های عمیق ادای نماز در اول وقت با غیر اول وقت پی خواهیم برد.

همانگونه که امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: فضیلت خواندن نماز در اول وقت نسبت به تأخیر انداختن آن، مثل فضیلت آخرت بر دنیاست. (بحارالأنوار، ج 82، ص 359) امام باقر (ع) نیز درباره نماز اول وقت می‌فرماید: هرگاه نماز در اول وقت بالا برود، سفید و درخشان به سوى صاحبش باز مى‌گردد و به او خطاب مى‌کند: از من مواظبت کردی خدا تو را حفظ کند، و هرگاه در غیر وقت خود و بدون شرایط بالا برود، سیاه و تاریک به سوى صاحبش باز مى‌گردد و به او مى‌گوید مرا تباه ساختى، خدا تو را نابود کند. (وسائل الشیعه، ج 3، ص 78)

نماز اول وقت باعث دوری از  غفلت، شیطان و آتش جهنم

امام باقر(ع): هر مؤمنى که به نمازهاى واجب اهمیت دهد و آنها را به وقتش بخواند، از غافلان نیست. (الکافی : 3 / 270 / 14 منتخب میزان الحکمة : 430)
شیطان دائماً مراقب انسان است ، اما به کسانی که نمازشان را در اول وقت می‌خوانند ، کمتر نزدیک می شود . شیطان می‌فهمد که چه کسی در مقام مراقبه است و همین که ببیند از حالت مراقبه خارج شد، به او نزدیک می‌شود. شیطان می‌فهمد که چه کسانی در مقام مراقبه هستند و چه کسانی از یاد خدا روی برگردانند.( از ملک تا ملکوت ، غلام حسن بخشی ، ص 82 )
رسول گرامی اسلام (صلی‌الله علیه و وآله و سلم) فرمودند:  شیطان تازمانی که مؤمن بر نمازهای پنجگانه در وقت آن محافظت کند، پیوسته از او در هراس است؛ پس چون آنها را ضایع کرد بر وی جرأت پیدا کرده و را در گناهان بزرگ می‌اندازد. (وسائل الشیعه، ج 3، ص 81) و همچنین امام صادق(ع) می‌فرمایند: ملک الموت در هنگام مردن، شیطان را از محافظ بر نماز دور می‌کند و شهادت به یگانگی خدا و نبوت پیامبرش را در آن هنگامه بزرگ به او تلقین می‌کند.(وسائل الشیعه، ج 3، ص 81)
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: بنده‌ای نیست که به وقت‌های نماز و جاهای خورشید اهمیت بدهد، مگر این که من سه چیز را برای او ضمانت می‌کنم: برطرف شدن گرفتاری‌ها و ناراحتی‌ها، آسایش و خوشی به هنگام مردن و نجات از آتش.( سفینه البحار،ج 2، ص 42.)

رسیدن به مقامات عالیه با اتکای به نماز اول وقت

امام صادق(ع) می‌فرمایند: اول وقت، خشنودی خداست و آخر آن، عفو خداست، و عفو نیست مگر از جهت گناه و در مقابل، تأخیر نماز موجب خشم خداست چرا که پیامبر اکرم(ص) به حضرت علی(ع) فرمودند: «نماز را با وضوی کامل و شاداب در وقتش به جای آور که تأخیر انداختن نماز بدون جهت، باعث غضب پروردگار است.» (وسائل الشیعه، ج3، ص 90، ح16٫)

آیت‌الله بهجت از مرحوم آقای قاضی (ره) نقل می‌کردند که ایشان می‌فرمود: «اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد مرا لعن کند! و یا فرمودند: به صورت من آب دهان بیندازد.» و همچنین می‌فرمودند که کسی که به نماز اول وقت تقید دارد به آنجا که باید برسد، می‌رسد. (بهجت عارفان از حدیث دیگران،ص 121)

برآورده شدن حاجات دنیوی با ادای  نماز در اول وقت

حضرت عبدالعظیم حسنی از امام حسن عسکری(ع) روایت می‌کند که فرمودند: خداوند متعال با حضرت موسی تکلم کرد، حضرت موسی فرمود: خدای من. کسی که نمازها را در وقتش به جای آورد چه پاداشی دارد؟ خداوند فرمود: حاجت و درخواستش را به او عطا و بهشتم را برایش مباح می‌کنم .(بحارالانوار، جلد82، صفحه 204)
حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی نژاد نقل کردند که پیرمرد مسنی، ماه مبارک رمضان به مسجد لاله‌زار می‌آمد و همیشه قبل از اذان داخل مسجد بود. به او گفتم: شما خیلی موفقید، من هر روز که به مسجد می‌آیم می‌بینم شما زودتر از من آمده‌اید. او گفت: من هرچه دارم از نماز اول وقت دارم و بعد گفت: من در نوجوانی به مشهد رفتم و مرحوم حاج شیخ حسن علی نخودکی را پیدا کردم و گفتم: من سه حاجت مهم دارم و می خواهم هر سه را خدا در جوانی به من بدهد، یک چیزی یادم بدهید؟ ایشان فرمودند: چی می‌خواهی؟ گفتم: یکی اینکه در جوانی به حج مشرف شوم، چون حج در جوانی لذت دیگری دارد. فرمودند: نماز اول وقت به جماعت بخوان. گفتم: دومین حاجتم این است که خدا یک همسر خوب به من عنایت کند. فرمودند: نماز اول وقت به جماعت بخوان.  حاجت سومم این است که خدا یک کسب آبرومندی به من عنایت فرماید. فرمودند: نماز اول وقت به جماعت بخوان. این عملی را که ایشان فرمودند من شروع کردم و در فاصله سه سال هم به حج مشرف شدم، هم زن مؤمنه و صالحه خدا به من داد و هم کسب با آبرو به من عنایت کرد. به نقل از سایت(www.pirastefar.ir)

سخن گفتن آیت‌الله حق‌شناس با نماز اول وقت

آیت‌الله حق‌شناس تا زمانی که زمین‌گیر ‌نشده بود، نمازهای یومیه‌اش را در سه وقت به جماعت می‌خواند و بیشتر نمازهایشان را در مسجد اقامه می‌کردند اما اگر به دلیلی این امکان وجود نداشت یا در مسافرت بودند، نماز جماعتشان ترک نمی‌شد. ایشان به مناسبت نماز اول وقت حادثه‌ای را نقل می‌کردند: «در مشهد به مسافرخانه‌ای رفتم که حمام هم داشت. یکی از روزها وقتی می‌خواستم برای زیارت امام هشتم علیه الصلاة و السلام و به جای آوردن آن نمازی که قطب راوندی برای برآورده شدن حوائج شخصی می‌فرماید، حرکت کنم، باید غسل می‌کردم. البته بنده غفلت کردم که ساعت هشت صبح تا پنج بعد از ظهر، آب قطع می‌شود.
وقتی وارد حمام شدم و صابون زدم در زیر دوش که انسان وقتی باز می‌کند یک ته مانده ‌‌آبی دارد، آن مقدار آب آمد و قطع شد، یک وقت متوجه شدم که آب به کلی قطع است؛ ولی تمام توجهم به جای دیگر رفت. گفتم: ای نماز اول وقت! تو که می‌دانی من می‌خواهم بروم بالای سر مبارک، آن دو رکعت نماز را بخوانم، و به علاوه خودم را برای نماز اول وقت مهیا کنمغ خدا شاهد است بعد از آن  آب فراوان آمد. خودم را تطهیر کردم، غسل کردم، کاملا مهیا شدم و گفتم: امروز بروم و یک تشکر از صاحب مسافرخانه بکنم. رفتم پایین و سلام کردم، گفتم من از شما تشکر می‌کنم امروز آب قطع نشد، و به نظرم تا ظهر ادامه دارد. گفت: آقا امروز آب از ساعت هفت قطع است. گفتم: نه! آب آمد. گفت: اختیار دارید، نکند می‌خواهید ما را دست بیاندازید. آقای میرزا شما که هیچ وقت شوخی نمی‌کنید. اینجا آب از هفت صبح قطع است. بنده یک مرتبه متوجه شدم مطلب از چه قرار است. (www.bultannews.com)

نماز اول وقت، به شخصی که از نماز مراقبت کند، می‌گوید: «حَفَظتَنِی حَفَظَکَ الله» مرا حفظ کردی خدا تو را حفظ کند اما اگر تو مرا ضایع بکنی خدا تو را ضایع می کند. در این باره امام صادق(ع) می‌فرماید: «هر که نمازهاى واجب را در اول وقت بخواند و درست ادا کند، فرشته‌ای آن را پاک و درخشان به آسمان رساند و آن نماز فریاد زند خدا تو را حفظ کند چنانچه حفظم کردی و تو را به خدا سپارم چنانچه مرا به فرشته‏اى کریم سپردى و هر که بدون عذر بعد از وقتش، آن را بدون دقت و ارتباط معنوی لازم بخواند، فرشته آن را سیاه و تاریک بالا برد و آن نماز فریاد کشد خدا ضایعت کند چنانچه ضایعم کردى و رعایتت نکند چنانچه رعایتم نکردى...»(وسائل الشیعة، ج 4، ص 123 و 124.)
بنابراین نماز اول وقت با فرد صحبت می‌کند.

 منبع: تسنیم
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.