تبیان، دستیار زندگی

چگونه واقعیت مجازی می‌تواند به درمان دردهای مزمن کمک کند؟

عینکی برای درمان دردها

تحقیقات نشان می‌دهند "واقعیت مجازی" می‌تواند به کاهش اضطراب و درد بیماران مبتلا به درد حاد و مزمن کمک کند، و این کاهش اضطراب و درد، این واقعیت را که تکنولوژی در حال تبدیل شدن به یک درمان مقرون به صرفه است، نشان می‌دهد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
واقعیت مجازی
بیماری، در ماه اخیر به علت تصادف در حین رانندگی با دست‌های شکسته و رباط گلوتئال پاره شده به بیمارستان مراجعه کرد. او و شوهرش در حالی که سوار بر موتورسیکلتی بودند، ناگهان با یک خودروی در حال حرکت برخورد کردند. بدن او کاملاً به رنگ کبود و سیاه درآمده بود و اطراف کمر او کاملاً ورم کرده بود.

چهار ماه پس از حادثه، او هنوز هم درد شدیدی را در قسمت سمت چپ بدنش تجربه می‌کرد (جایی که خودرو به آن برخورد کرده بود). او از درد زانوی چپ، قسمت پایین کمر، و رباط گلوتئال رنج می‌برد. گاهی اوقات این درد بیشتر می‌شد و گاهی، کمی فروکش می‌کرد.
پزشک یک آرام‌بخش عضلانی و یک مسکن غیر مخدر را تجویز کرد. اما اثرات دارو کم بود. فیزیوتراپیست، از پزشک این زن خواست که اگر مایل باشد عینک واقعیت مجازی را برای کمک به مدیریت دردش مورد استفاده قرار دهند. مطمئناً، این بیمار هم مانند پزشک، به آزمودن این روش پاسخ مثبت داد.

واقعیت مجازی، یک روش درمانی معجزه‌گر نیست، اما برای برخی از بیماران می‌تواند به اندازه کافی مؤثر باشد تا نیاز به استفاده از داروهای مسکن، از جمله مواد مخدر بالقوه اعتیادآور، رفع شود


فیزیوتراپیست، بیمار را در یک اتاق قرار داده، عینک واقعیت مجازی را روی چشمان او تنظیم و چراغ‌ها را خاموش کرد. این زن غرق در تصاویر سه‌بعدی شد که نشان می‌داد عصب‌ها در بدن انسان چگونه کار می‌کنند. تصاویر سه‌بُعدی بَعدی شامل تصاویری از یک ساحل آرام و کوه‌ها بود و تمرینات تنفس و آرامش را آموزش می‌داد. به گفته این زن، این تکنیک به او کمک کرد تا دردها را بهتر مدیریت کند و تمرینات فیزیکی را راحت‌تر انجام دهد. این روش حقیقتاً به او کمک کرد و امروز او حال بهتری دارد هرچند که دردها گاهی می‌آیند و می‌روند، اما همه چیز رو به پیشرفت و بهبودی است.

تحقیقات نشان می‌دهند "واقعیت مجازی" می‌تواند به کاهش اضطراب و درد بیماران مبتلا به درد حاد و مزمن کمک کند، و این کاهش اضطراب و درد، این واقعیت را که تکنولوژی در حال تبدیل شدن به یک درمان مقرون به صرفه است، نشان می‌دهد. تعداد زیادی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی از واقعیت مجازی برای کاهش رنج فیزیکی استفاده می‌کنند. امروزه بیش از چند بیمارستان در کشورهای مختلف از این روش برای خدمت به بیماران کمک می‌گیرند.

مطالعات تجربی نشان می‌دهد واقعیت مجازی، که بینندگان را در محیط سه‌بعدی همه‌جانبه و چند حسی قرار می‌دهد، می‌تواند به طور مؤثر بیماران را از درد منحرف کند. به عنوان مثال، تحقیقات منتشر شده در سال 2017 نتیجه گرفت که استفاده از عینک واقعیت مجازی در مقایسه با ویدئوی دوبعدی در بیماران بستری‌شده، به میزان قابل توجهی درد را کاهش می‌دهد. یک مطالعه جداگانه، که در سال 2016 منتشر شده است، دریافت که تجربه یک واقعیت مجازی پنج دقیقه‌ای باعث کاهش درد مزمن به میزان 33 درصد از هر جلسه درمانی تا جلسه دیگر می‌شود. این مطالعه 30 شرکت کننده را که از مجموعه‌ای از اختلالات درد مزمن، از جمله درد ابتدای ستون فقرات، درد ستون فقرات کمری، درد کمر و درد شکم، رنج می‌بردند مورد آزمایش قرار داده بود.

اگر از دردهای حاد و یا مزمن رنج می‌برید، به این چند مزیت بالقوه استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی نگاهی بیندازید:
* مدیریت بهتر درد
* نیاز کمتر به داروهای مسکن
* صرفه‌جویی در هزینه
* یادگیری مهارت‌های سلامتی جدید
* بهبود حرکت

1. مدیریت بهتر درد

تحقیقات نشان می‌دهند که واقعیت مجازی می‌تواند درد حاد مانند دردهای ناشی از سوختگی، زخم، زایمان، اعمال دندانپزشکی و عمل جراحی مختصر را کاهش دهد. این تکنیک امروزه در بخش اورژانس و کودکان برخی بیمارستان‌های کشورهای دیگر مورد استفاده قرار گرفته است. برای مثال در بیمارستانی برای کاهش درد کودکان، از عینک واقعیت مجازی دارای تصاویر بازی و شنای دلفین‌ها در اقیانوس استفاده می‌کنند. این کار می‌تواند به سرعت گریه کودک را متوقف کرده و درد او را کاهش دهد.
این روش برای افراد 3 تا ۹۶ سال استفاده شده و نتیجه‌بخش می‌باشد.

2. نیاز کمتر به داروهای مسکن

واقعیت مجازی، یک روش درمانی معجزه‌گر نیست، اما برای برخی از بیماران می‌تواند به اندازه کافی مؤثر باشد تا نیاز به استفاده از داروهای مسکن، از جمله مواد مخدر بالقوه اعتیادآور، رفع شود. اگر شما بتوانید به اندازه کافی توجه مغز را جلب کنید، بسیاری از نورون‌ها (در مغز) که برای درمان درد هستند، تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

3. صرفه‌جویی در هزینه

استفاده از عینک واقعیت مجازی می‌تواند به کاهش استفاده از مواد مخدر و سایر داروهای تجویزی کمک کند، که موجب صرفه‌جویی در هزینه خواهد شد. همچنین می‌تواند طول مدت اقامت بیمار را، برای برخی از بیماران، کاهش دهد. اضطراب و درد بسیار به هم مرتبط هستند، بنابراین استفاده از یک ابزار غیردارویی قبل از تجویز دارو می‌تواند درد را کم کند.

4. یادگیری مهارت‌های سلامتی جدید

گاهی اوقات، استفاده از این ابزار برای کاهش درد بیمار نیست، بلکه وسیله‌ای است برای یادگیری مهارت‌های جدید برای مقابله با ناراحتی‌ها. با این حال، یادگیری مهارت‌های جدید می‌تواند دشوار باشد، به خصوص هنگامی که فرد در معرض یک چالش بهداشتی است. واقعیت مجازی یک ابزار مفید است که موجب تقویت یادگیری از طریق تعامل شناختی خواهد شد. شما می‌توانید تکنیک‌های جدیدی نظیر تنفس و مدیتیشن را یاد بگیرید که می‌تواند در لحظه به شما کمک کند تا با مشکل سلامتی خود مقابله کنید و همچنین مهارت‌هایی را که می‌توانید برای بقیه زندگی خود به کار ببرید، به شما بیاموزد.

5. بهبود حرکت

برای برخی از بیماران دچار درد مزمن، مانند زنی که دچار سانحه رانندگی شده بود، یادگیری تکنیک‌های تنفس و مدیتیشن می‌تواند به درمان علائم کمک کند، که به نوبه خود باعث افزایش فعالیت فیزیکی می‌شود.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.