تبیان، دستیار زندگی

حجت‌الاسلام دانشمند: فاطمیه باید به ما سبک زندگی بیاموزد

حجت‌الاسلام دانشمند می‌گوید ایام فاطمیه باید ایامی برای ارتقای سبک زندگی اسلامی باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حجت‌الاسلام دانشمند
حجت السلام شیخ مهدی دانشمند در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا با بیان اینکه حضرت زهرا(س) به مثابه کعبه است که باید حول معرفت او گشت، گفت: ما نباید تنها به روضه اکتفا کنیم. این نکته باید برایمان جلب توجه کند که حضرت زهرا(س) به وسط کوچه آمد، کمربند علی(ع) را گرفت و گفت اجازه نمی‌دهم امامم را بدون عمامه به مسجد ببرید. ایشان کتک خورد، اما کمربند علی را رها نکرد. این مسئله گویای معرفتی عمیق در باب امامت است. این بانوی بزرگوار به ما می‌گوید باید تا پای جان در خدمت امام‌ زمان خود باشی.

فاطمیه باید بر اخلاق ما تأثیر بگذارد

وی با اشاره به الگوگیری از حضرت فاطمه(س) در سبک زندگی گفت: فاطمیه می‌تواند کل سال ما را تحت تأثیر قرار دهد. فاطمیه باید به ما درس همسرداری، تربیت صحیح فرزند، مردم‌داری، دیانت و عبودیت بیاموزد. متأسفانه نگرش ما به فاطمیه صرفاً گریه و عزداری است بلکه باید از گریه و عزاداری در راستای معرفت‌افزایی استفاده کنیم. گریه‌‌ای که با فهم و معرفت همراه باشد مطلوب دین اسلام است. اینکه رهبر معظم انقلاب اشاره داشتند رزق سال خود را از فاطمیه می‌گیریم مبتنی بر همین نگرش معرفتی است. 

حدیث کساء حاوی بیش از 70 پیام تربیتی اخلاقی است

حجت‌الاسلام دانشمند افزود: ما فقط به پوسته فاطمیه آویزان شدیم، به همین دلیل فاطمیه گذر می‌کند، اما اخلاق و رفتار ما تغییر نمی‌کند، آمار طلاق گسترده می‌شود، انحرافات فرهنگی افزایش می‌یابد. در همین حدیث کساء که نقل مجالس شیعیان است، بیش از 70 پیام تربیتی اخلاقی در زمینه برخورد والدین با فرزندان و بالعکس وجود دارد. آنجا که حضرت زهرا(س) خطاب به فرزندان خویش می‌فرمایند "ای نور دیدگان من، ای میوه دل من». همچنین در این روایت شریف مشاهده می‌کنیم چقدر رسول‌الله و حضرت زهرا(س) حرمت یکدیگر را حفظ می‌کنند. ما اگر حتی مفاتیح‌الجنان را نداشتیم و فقط به معارف این حدیث عمل می‌کردیم، بسیاری از معضلاتمان حل می‌شد. 

وی با تأکید بر اینکه مداحان و منبری‌های ما در فاطمیه باید ابعاد تربیتی فاطمه(س) را باز کنند و فقط به آسیب دیدن ایشان اشاره نکنند، افزود: چرا نباید از صبر حضرت زهرا(س) بگوییم و الگوی صبرمان را از ایشان دریافت کنیم؟  اینکه حضرت سه روز روزه گرفتند و غذای سه روز خود را به مسکین و یتیم و اسیر دادند، باید جلب توجه کند.

حرکت حضرت زهرا(س) حرکتی دینی سیاسی بود

حجت‌الاسلام دانشمند در معرفی فلسفه گریه گفت: چرا دشمن این قدر روی گریه ما حساس است؟ چرا دشمن سعی داشت در ماجرای کربلا جلوی گریه اهل حرم را بگیرد؟ چرا زین‌العابدین(ع) جلسه روضه برگزار کرد؟ به دلیل آنکه گریه تمام افکار و قلوب مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به سوی منشأ اصلی که همان عترت(ع) است سوق می‌دهد. از این جهت نفس روضه اهل‌بیت(ع) سیاسی است. حتی امام محمد باقر(ع) به فرزندشان امام جعفر صادق(ع)‌ وصیت کردند 10 سال در منا برایشان روضه برگزار شود. چرا در منا باید برگزار شود؟ چون جنبه عمومی دارد. 

علت سکوت امام علی(ع) پس از غصب خلافت در بیان حضرت زهرا(س)

وی با انتقاد از برخی هیئات مذهبی گفت: هیئاتی وجود دارند که به مسائل سیاسی و اجتماعی روز احاطه ندارند. هیئتی که در آن، زمانه را نشناسند و تبیینی از تکالیف امروز نداشته باشند، پوسته‌اش روضه است و هیئت تراز اسلام نیست. البته این را هم در نظر بگیریم  برخی هیئات هم ممکن است به افراط کشیده شوند و صرفاً مباحث سیاسی و اجتماعی را طرح کنند. 

منبع: تسنیم
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.