تبیان، دستیار زندگی

جشنواره ملی ذکر و ذاکرین آیات به کار خود پایان داد

جشنواره ملی ذکر و ذاکرین آیات با معرفی برترین‌های موسیقی اقوام کشور در زاهدان،به خود پایان داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
قران
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،امیرنیا مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره ذکر و ذاکرین که در تالار سینمایی هلال زاهدان برگزار شد گفت: هر اختتامیه‌ای آغازی است برای این که محاسن را ببینیم و تقویت کنیم و اگر معایبی وجود دارد بر طرف کنیم. جشنواره ذکر و ذاکرین برگرفته از فکری است که دهه ۷۰ صورت گرفت و تعدادی از کسانی که دل در گرو حفظ موسیقی آیینی و اقوام داشتند آن را بنا نهادند، اما سال ها انجام نشد و ممکن بود هنرمندانی به فراموشی سپرده شوند.

وی ادامه داد: این جشنواره هم نقطه امیدواری بود و هم جای تاسف، نقطه امیدواری این که بزرگانی در عرصه موسیقی آیینی و دینی فعالیت می کنند و آنچه را در مدح پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) سینه به سینه آموختند حفظ کردند، اما هنرمندان حاضر در این جشنواره پیشکسوت بودند و نسل جوان به این نوع موسیقی اقبالی نداشتند در صورتی که همه داشته‌های ما باعث می‌شود بدانیم از چه ریشه‌ای هستیم و چگونه می‌توانیم داشته‌های خود را به نسل آینده انتقال دهیم.

مسحن ذوالفقاری دبیر جشنواره ذکر و ذاکرین نیز گفت: این جشنواره با حضور گروه‌های موسیقی ۸ استان در بخش موسیقی و نغمات آیینی و دینی اقوام ایران ۱۹ و ۲۰ دی ماه در ۲ تالار اشراق و سینمایی هلال برگزار شد.

وی افزود: گروه‌های موسیقی و نوازندگان آذربایجان‌شرقی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کردستان، هرمزگان، کرمان جنوب و سیستان و بلوچستان به اجرای موسیقی، ابتهال خوانی، حکمت خوانی و منقبت خوانی پرداختند. 

وی در پایان از همکاری شهرداری زاهدان، اداره کل هلال احمر استان و صداوسیما به دلیل همکاری در برگزاری این جشنواره تقدیر کرد.

بر اساس این گزارش در این مراسم از هنرمندان پیشکسوت اسحاق بلوچ نسب، رسول بخش زنگشاهی و جمعه ثالث منفرد با اعطای درجه یک هنری و گل محمد بلوچی با اهدای درجه ۲ هنری تقدیر شد.

همچنین در پایان این مراسم از گروه انوار جام به سرپرستی محمد فاروق درپور از خراسان رضوی، گروه اخوان به سرپرستی استاد خلیفه منصور مرادی از کردستان، گروه هامون تا مکران به سرپرستی استاد حبیب‌الله قادر آتشگر از سیستان و بلوچستان، گروه سادات سراوان به سرپرستی ابوالقاسم حسین نژاد، گروه موسیقی جولان به سرپرستی استاد موسی الرضا ولی نژاد، گروه پیر پتر جابهار به سرپرستی خلیفه مراد رئیسی و گروه موسیقی نوای سرحد زمین به سرپرستی بهرام سوری زهی به عنوان برگزیدگان بخش گروهی جشنواره تقدیر شدند. 

در بخش انفرادی نیز از غلامحسین غفاری در قسمت حکمت خوانی از خراسان رضوی، سید کریم موسوی در قسمت ابتهال خوانی از خوزستان و بخشی حسین ولی نژاد در قسمت منقبت خوانی تقدیر شد.

 همچنین از محسن شهرنازدار استاد ویژه پژوهشگر موسیقی، آرش اوستاییان پژوهشگر موسیقی اقوام، عبدالسلام بزرگزاده پژوهشگر موسیقی آیینی و دینی استان، عباس صفدری فعال حوزه قرآن و عترت و شهرداری زاهدان به دلیل حمایت‌ها تقدیر شد.


منبع: ایسنا

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.