تبیان، دستیار زندگی

مهمترین خواص گوشت بوقلمون برای سلامتی

5 خاصیت شگفت انگیز گوشت بوقلمون

بوقلمون کلسترول بد خون را کاهش می‏‏دهد، آرامش و سرحالی ایجاد می‏کند، از سرطان جلوگیری می‏کند، ترشح هورمون تستوسترون را افزایش می‏دهد، سیستم ایمنی را تقویت می‏کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خواص بوقلمون

آیا گوشت بوقلمون می تواند جایگزین گوشت قرمز باشد و برای کودکان ضرر ندارد؟


یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد گوشت بوقلمون نسبت به سایر گوشت‌های سفید، ویتامین A موجود در آن است که نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بازی می‌کند، لذا مصرف آن در فصل سرما و به‌خصوص به کودکان و سالمندان توصیه می‌شود.

مقدار پروتئین این گوشت نیز مناسب است ولی بهتر است از همه نوع ماده غذایی استفاده کنید تا رعایت تنوع را کرده باشید.

گوشت بوقلمون بدون پوست، به‌طور طبیعی چربی کمی دارد که معادل 1 گرم چربی در هر 30 گرم گوشت است، لذا کسانی که دارای رژیم غذایی کم‌چربی هستند، می‏توانند از آن استفاده کنند.

150 گرم گوشت بوقلمون حدود نیمی از اسیدفولیک مورد نیاز روزانه را تأمین می‌کند. همچنین منبع خوبی از پروتئین، سلنیوم، روی و پتاسیم و ویتامین‏های B1، B3، B6 و B12 و اسیدآمینه تریپتوفان است.

بوقلمون کلسترول بد خون را کاهش می‏‏دهد، آرامش و سرحالی ایجاد می‏کند، از سرطان جلوگیری می‏کند، ترشح هورمون تستوسترون را افزایش می‏دهد، سیستم ایمنی را تقویت می‏کند.

گوشت سفید و بدون پوست بوقلمون، یک ماده غذایی با پروتئین بالا و چربی کم است. کسانی که باید غذاهای کم‌چرب بخورند، می‏توانند از قسمت سفید گوشت بوقلمون استفاده کنند.

حال هر یک از اثرات مفید گوشت بوقلمون بر سلامتی بدن را به‌طور جداگانه برایتان توضیح می‌دهیم:

- کاهش کلسترول بد خون: قسمت روشن‏تر گوشت بوقلمون که بدون پوست باشد، دارای چربی، چربی اشباع و کلسترول کمتری از گوشت مرغ و گاو است.

- جلوگیری از سرطان: اسیدآمینه تریپتوفان برای فعالیت سلول‏های T لازم است. سلول‏های T یک نوع از سلول‏های سیستم ایمنی بدن هستند که سلول‏های سرطانی را از بین می‏برند. در فقدان تریپتوفان، سلول T فعال می‏میرند.

گوشت سفید و بدون پوست بوقلمون، یک ماده غذایی با پروتئین بالا و چربی کم است. کسانی که باید غذاهای کم‌چرب بخورند، می‏توانند از قسمت سفید گوشت بوقلمون استفاده کنند.


- ایجاد آرامش و سرحالی: ناقلین عصبی از اسیدهای آمینه تشکیل می‏شوند و ناقل عصبی به نام سروتونین از اسیدآمینه تریپتوفان تشکیل شده است. سروتونین باعث سرحالی و آرامش در بدن می‏شود. لذا مصرف غذاهایی مثل بوقلمون باعث سرحالی می‏شود.

در یک بررسی، به 15 خانمی که سابقه‌ی ابتلا به افسردگی داشتند، دو نوع ترکیب اسیدآمینه‏‏ای دادند. یک نوع ترکیب دارای اسیدآمینه تریپتوفان بود و دیگری آن را نداشت. بعد از مصرف ترکیب بدون تریپتوفان، 10 تا از این خانم‏ها دچار علائم افسردگی موقتی، ولی قابل‌توجه شدند. ولی بعد از مصرف ترکیب حاوی اسیدآمینه تریپتوفان هیچ نوع تغییری در روحیه و حالت روانی این خانم‏ها مشاهده نشد.

- تقویت سیستم ایمنی بدن: مدارک زیادی وجود دارد که نشان می‏دهد اسیدآمینه تریپتوفان، نقش اساسی در سیستم ایمنی بدن به عهده دارد. یک مطالعه روی موش‏ها نشان داد که متابولیت‏های تریپتوفان (مولکول‏های ناشی از تجزیه تریپتوفان در بدن) اثر داروهایی را دارند که برای کاهش علائم بیماری ام اس استفاده می‏شوند. بیماری ام اس یک نوع بیماری‏ مربوط به سیستم ایمنی بدن است.

- افزایش هورمون تستوسترون: پروتئین موجود در گوشت بوقلمونی که به‌طور طبیعی (بدون استفاده از مواد شیمیایی و هورمونی) پرورش داده شده است، میزان هورمون تستوسترون را در بدن آقایان، در حد مطلوب نگه می‏دارد. ولی هورمون‏هایی که در پرورش بوقلمون‏های صنعتی استفاده می‏شوند، تولید هورمون استروژن (هورمون زنانه) را افزایش و هورمون تستوترون را کاهش می‌دهند. کاهش اثر تستوسترون باعث کاهش عملکرد جنسی و توده عضلانی و گلبول‏های قرمز خون می‏شود و منجر به پوکی استخوان می‏گردد.

- بهبود کم‏ خوابی: اسیدآمینه تریپتوفان نقش مهمی در خوابیدن دارد و باعث بهبود خواب در مبتلایان به بی‏خوابی مزمن می‏شود.

هشدارها:
1- گوشت بوقلمون دارای اسیدآمینه پورین است، لذا مبتلایان به نقرس باید آن را به میزان خیلی کم مصرف کنند.
2- گوشت بوقلمون دارای مقدار کمی اگزالات است. لذا بیماران مبتلابه سنگ کلیه اگزالاتی، خیلی کم باید آن را بخورند.
3- بوقلمون‏هایی که به‌طور طبیعی و ارگانیک پرورش داده می‏شوند، هیچ نوع هورمون و آنتی‌بیوتیکی در بدن خود ندارند.
4- تقریباً تمامی چربی بوقلمون در پوست آن موجود است. همچنین گوشت تیره‌رنگ آن چربی بیشتری از گوشت روشن‏تر (سفید) آن دارد. لذا قبل از پختن گوشت بوقلمون، تمامی پوست آن را جدا کنید. همچنین افراد مبتلابه چربی خون بالا بهتر است از گوشت روشن‏تر آن استفاده کنند. 
منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره تغذیه مرکز مشاوره تبیان