تبیان، دستیار زندگی

اثر جدید نغمه ثمینی منتشر شد

نمایشنامه «بر اساس دوشس ملفی» نوشته نغمه ثمینی و محمد رضایی‌راد از سوی نشر بیدگل منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 نمایش‌نامه «بر اساس دوشس ملفی»

نمایش‌نامه «بر اساس دوشس ملفی» نوشته نغمه ثمینی و محمد رضایی‌راد از سوی انتشارات بیدگل منتشر شد.

این نمایش‌نامه بر اساس اثری به نام «دوشس ملفی» نوشته جان وبستر با ترجمه ناهید قادری نوشته شده است. در مقدمه این کتاب با عنوان «بر اساس خودبودگی» دلیل انتخاب این اثر برای اقتباس آمده است:

«دوشس ملفی حتی در تاریخ ادبیات نمایشی اروپا نیز متن مهجوری است و نویسنده‌اش جان وبستر، نیز به دلیل هم‌دوره بودن با شکسپیر همچون سایر درام‌نویسان الیزابتی و جاکوبی در سایه او قرار گرفته است... جنون و خشونت و عشق و روابط پیچیده انسانی در بطن و باطن متن آن‌ قدر قدرت داشت تا ما را از قرن هفدهم صدا بزند و خودش را منطبق کند با جهانی که در آن زندگی می‌کنیم تا ما بکوشیم پاره‌ای از دغدغه‌ها و معضل‌های خودمان را نه در مقیاس کلی و جهانی، بلکه در محدوده‌های زیست جهان همین سرزمین خودمان بجوییم و آشکار کنیم.»

«دوشس ملفی» در اواخر دوران طلایی نمایشنامه‌نویسی نوشته شده است. این اثر یک تراژدی است که در آن داستان‌های متعدد به هم می‌پیچند و موقعیت‌های قرینه گاه متوازن و گاه معکوس همدیگر را دنبال می‌کنند و شخصیت‌ها در پنهان‌ترین لایه‌های وجودشان رازهایی حمل می‌کنند که گاه هیچ‌وقت به زبان نمی‌آورند.

نمایشنامه «براساس دوشس ملفی» در واقع یک بازخوانی از اثر «دوشس ملفی» است و ارجاعی است به همین زنجیره بازخوانی در خصوص دوشس ملفی.

نمایشنامه «بر اساس دوشس ملفی» نوشته نغمه ثمینی و محمد رضایی‌راد به تازگی از سوی انتشارات بیدگل در 120صفحه و 1000نسخه به قیمت 18000تومان منتشر شده است.

گفتنی است نمایش بر اساس دوشس ملفی در شهریور و مهر 1395 در سالن تئاتر مستقل تهران به کارگردانی محمد رضایی راد به روی صحنه رفته است.  

منبع: ایبنا