تبیان، دستیار زندگی

سپرده‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان بیمه هستند

نگرانی مشتریان بانک‌ها در پی شایعه سازی علیه بانک آینده در حالی زیاد شد که بانک مرکزی رسماً این شایعه را تکذیب کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بانک مرکزی
طبق قانون، اساساً بانک مرکزی از سپرده موسسات مجاز حمایت و آن ها را تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان بیمه کرده است.

در روزهای اخیر، شایعه‌ای با عنوان بزرگترین اختلاس ایران منتشر شد و برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی به نقل از یکی از رسانه‌های ضدانقلاب، مدعی اختلاس و فرار یکی از مدیران بانکی شدند. انتشار این اخبار، منجر به نگرانی‌هایی در بین برخی مشتریان این بانک شد.

نگرانی‌هایی که بسیار خطرناک‌اند و می‌توانند ضربه بزرگی به بانک‌ها و موسسات مالی مجاز بزنند. در حوزه بانکداری دنیا، بارها دیده شده است که این بی‌اعتمادی چه با منشأ روانی و چه حقیقی، منجر به پدیده «هجوم بانکی» توسط مشتریان برای برداشت سپرده‌هایشان از بانک‌ها شده است.


از آن جا که طبق عملیات مرسوم بانکی در دنیا، امکان بازپرداخت سپرده تمامی سپرده‌گذاران در بازه زمانی کوتاه مدت، وجود ندارد، بنابراین این «هجوم های بانکی» توقف عملیات و ورشکستگی بانک‌ها را رقم زده است. در نهایت، همین نگرانی‌ها سبب شد تا بانک مرکزی و مقام ارشد بانک‌های خصوصی به این موضوع واکنش نشان دهند.

بانک مرکزی: هموطنان به شایعات توجه نکنند

طبق ماده ۹۵ قانون برنامه پنجم، صندوقی به نام «صندوق ضمانت از سپرده‌ها» در نظام بانکی ایجاد شده که هدف از آن، تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده‌گذاران بانک‌ها و دیگر مؤسسات اعتباری در صورت ورشکستگی است.

در این زمینه بانک مرکزی در اطلاعیه کوتاهی، از مردم خواست تا به شایعات توجه نکنند. پایگاه اطلاع رسانی این بانک رسماً اعلام کرد که مطالب منتشر شده از سوی رسانه‌های معاند، درباره یکی از بانک‌های کشور در جهت تلاش آن‌ها برای ضربه زدن به بازار پول است و از هموطنان عزیز درخواست می‌شود در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند.

بانک مرکزی از حقوق سپرده‌گذاران حمایت می‌کند

محمدرضا جمشیدی، دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی کشور نیز در خصوص این شایعات، اظهار کرد: سپرده‌گذاران این بانک‌ و همه بانک‌ها و موسسات دارای مجوز از بانک مرکزی نگران نباشند چرا که بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌ها نظارت و از حقوق سپرده‌گذاران صیانت می‌کند. وی افزود: صندوق ضمانت سپرده تا سقف مشخصی همه سپرده‌های بانکی را تضمین کرده است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

بانک مرکزی چگونه بازپرداخت سپرده‌ها را تضمین می‌کند؟

اگر چه شایعه یادشده، تقریباً رنگ باخته است، اما همچنان یک سوال مطرح است که با فرض صحت این قبیل شایعه‌ها، آیا واقعاً جای نگرانی برای سپرده‌گذاران وجود دارد یا خیر؟

پاسخ به این سوال با توجه به اظهارات دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی، تقریباً منفی است. طبق ماده ۹۵ قانون برنامه پنجم، صندوقی به نام «صندوق ضمانت از سپرده‌ها» در نظام بانکی ایجاد شده که هدف از آن، تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده‌گذاران بانک‌ها و دیگر مؤسسات اعتباری در صورت ورشکستگی است. بر این اساس، سقف تضمین برای هر یک از سپرده‌گذاران بانک‌ها یا مؤسسات اعتباری هم‌اکنون یک میلیارد ریال است.
منبع: تجارت نیوز