تبیان، دستیار زندگی

مروری بر عملیات «کربلای ۶» که توسط ارتش انجام شد

امروز سالروز آغاز عملیات «کربلا ۶» است که چهار روز پس از انجام عملیات «کربلا ۵» به منظور کاهش فشار دشمن در جنوب و درگیر کردن نیروهای دشمن در منطقه سومار طرح‌ریزی شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ارتش جمهوری اسلامی ایران


عملیات «کربلا ۶» را رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به منظور آزادسازی ارتفاعات مهم شمال شرقی نفت شهر طراحی و اجرا کردند. جغرافیای طبیعی نفت شهر و ارتفاعات مرزی منطقه این شهر را از موقعیت نظامی مستحکم‌تری برخوردار کرده است. در آغاز هجوم ارتش عراق مدافعان اندک نفت شهر با اتکا به این ارتفاعات بیش از ۴۸ ساعت مقاومت کردند.

این عملیات روز ۲۳ دی ماه سال ۱۳۶۵، با رمز «یا فاطمه الزهراء‌ (س) » در منطقه عمومی سومار به وسعت تقریبی ۱۰۰ کیلومتر مربع آغاز شد. رزمندگان ایرانی با عبور از موانع گوناگون از جمله میدان‏‌های وسیع مین، سیم‏‌های خاردار و تله‏‌های انفجاری، به دشمن بعثی یورش بردند و پس از شکستن خطوط و مواضع دشمن، بیش از ۶۰ کیلومتر از خاک میهن اسلامی را آزاد کردند.

نفت شهر در دوم مهر سال ۱۳۵۹ اشغال شد و تا آخر جنگ در اشغال دشمن ماند. در عملیات «کربلا۶» برای آزادی نفت شهر و تصرف نفت خانه عراق تلاشی صورت گرفت اما نتیجه‌ای حاصل نشد. در این عملیات گروهان‌های پیاده، زرهی و هوابرد ارتش جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند. نتیجه عملیات کربلای ۶، کشته و زخمی شدن ۳هزار نفر از افراد دشمن و همچنین منهدم گشتن تعداد ۲۰ تانک و نفربر و۱۱ هواپیما و دو بالگرد از دشمن بعثی و غنیمت گرفتن ده‌ها تانک و نفربر است.

با توجه به تاریخ اجرای عملیات کربلای ۶ که چهار روز پس از اجرای عملیات «کربلا ۵» که در منطقه شلمچه اجرا شد، به منظور کاهش فشار دشمن در جنوب و درگیر کردن نیروهای دشمن در غرب کشور عملیات کربلای ۶ با حضور یگان‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران به اجرا درآمد. دشمن در این عملیات با بمباران وسیع شیمیایی منطقه عملیاتی از جمله بیمارستان صحرایی «سومار» سعی در جلوگیری از پیشروی رزمندگان ارتش اسلام کرد هر چند در این عملیات هدف‌های پیش‌بینی شده تأمین نشد اما ۴۰ کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی آزاد شد و پشتیبانی از عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه با موفقیت انجام شد.


نتایج عملیات کربلا۶ به این شرح است:


آزادسازی ۴۰ کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی.

انهدام گردان‌های ۱ و ۲ از تیپ ۱۰۸- گردان ۱ از تیپ۶۰۶، یک گردان از تیپ ۸۰ پیاده، یک گردان از تیپ ۴۵، یک واحد کماندویی و۳۰۰۰ نفر کشته و زخمی از نفرات دشمن.

منبع: ایسنا