سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

ساز و کار جدید برای هیات رسیدگی به موسسات قرآنی

شورای توسعه فرهنگ قرآنی ساز و کار جدیدی برای فرآیند هیات رسیدگی به موسسات قرآن و عترت ترسیم کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 هیات رسیدگی به موسسات قرآن و عترت هیات رسیدگی به موسسات قرآن و عترت

چهل‌و سومین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی عصر روز گذشته، با حضور دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر آموزش و پرورش و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی شورای توسعه برگزار شد.

از جمله دستور‌هایی که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، موضوع صدور مجوز مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت بود. در این جلسه در مورد تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت، بحث و تبادل‌نظر شد.

حسین بهبودی مدیر کل موسسات سازمان دارالقرآن‌الکریم در این رابطه به خبرنگار فرهنگی تسنیم گفت: در جلسه چهل و دوم مقرر شد که هر دو دستگاه به‌صورت جداگانه مجوز فعالیت موسسات قرآن و عترت را صادر کنند امّا سرنوشت فرآیند هیات رسیدگی به موسسات در آن جلسه مشخص نشد و قرار بر این شد تا مدیران هر دو طرف (سازمان تبلیغات و وزارت ارشاد) بر سر این موضوع به تفاهم برسند.

بهبود اضافه کرد: پیشنهادی روز گذشته مطرح شد البته این پیشنهاد حاصل نشستی بود که رییس سازمان تبلیغات با وزیر ارشاد پیش از این جلسه به توافق رسیده بودند. توافق مبتنی بر این بود که هر دو دستگاه تا پایان سال همانند گذشته مجوز فعالیت موسسات را صادر کنند امّا برای اینکه وحدت رویه بوجود آید، هیاتی تحت عنوان " هیات هماهنگ‌کننده صدور مجوز موسسات فرهنگی قرآن و عترت" تشکیل شود تا سیاست‌ها، آیین‌نامه‌ها و حتی نحوه هماهنگی و حمایت در این هیات مشخص شود و مصوبات این هیات برای هر دو دستگاه لازم‌الاجرا باشد.

مدیر کل موسسات سازمان دارالقرآن‌الکریم همچنین گفت: تبصره‌ای در میان آورده شده مبنی بر اینکه هیات نمی‌تواند ماموریت‌های قانونی دو دستگاه را متاثر کند، یعنی اینکه نمی‌تواند مصوبه‌ای داشته باشد که ماموریت هرکدام یک از دستگاه‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد. در واقع این هیات، یک کمیته مشترک هماهنگی است.

بهبودی درباره ترکیب این هیات گفت: ترکیب این هیات، متشکل از معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد و بالاترین مقام قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی، دو نفر از مدیران کل هر دو نهاد، دو نفر پیشنهادی مورد تایید شورای توسعه و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آیین‌نامه اجرایی جدیدی برای این هیات تدوین خواهد شد؟ گفت: قرار شد تا پایان سال، طبق آیین‌نامه هیات سابق عمل شود و هر دو نهاد بر اساس آیین‌نامه گذشته، اقدام به صدور مجوز به موسسات کنند و تصمیم برای تغییر آیین‌نامه و یا اجرای آیین‌نامه قبلی به سال گذشته موکول خواهد شد.

بهبودی در پاسخ به این سوالات که دبیرخانه هیات کجا واقع می‌شود و نمایندگان اتحادیه‌ها نیز هیات عضویت دارند؟ گفت: چیزی به نام دبیرخانه وجود نخواهد داشت؛ به دلیل اینکه هیات دیگر شان و ماموریت اجرایی نخواهد داشت و دیگر ضرورتی ندارد که رییس و دبیر و دبیرخانه داشته باشد. در خصوص نمایندگان اتحادیه‌های قرآنی نیز باید گفت، نمایندگان هیچ‌کدام از اتحادیه‌های قرآنی در این هیات عضویتی ندارند.

منبع:
باشگاه خبرنگاران پویا
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x