تبیان، دستیار زندگی

حذف ۴ صفر از پول ملی

همتی در تشریح برنامه بانک مرکزی برای حذف ۴ صفر از پول ملی اعلام کرد که این فرایند ۲ سال طول می کشد و نیازمند تصویب دولت و مجلس است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
همتی
حذف 4 صفر از پول ملی که از چند روز قبل و همزمان با رونمایی از ایران چک های جدید به سوژه جدید جامعه و رسانه ها تبدیل شد، با سوالاتی از سوی موافقان و مخالفان این طرح همراه شده است.

بعد از آنکه تسنیم برای اولین بار از عزم جدی بانک مرکزی برای حذف 4 صفر از پول ملی و اعمال این تصمیم در طراحی جدید ایران چک های 50 هزار تومانی خبر داد،‌ رئیس کل بانک مرکزی رسماً موضوع را تایید کرد و به تشریح جزئیات این طرح پرداخت.

عبدالناصر همتی دیروز در جمع فراکسیون ولایی مجلس از ارسال لایحه حذف 4 صفر به دولت خبر داد و چند ساعت بعد با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: لایحه حذف 4صفر پول ملی را به دولت ارائه کرده‌ام و با توجه به عرف چند ده سال گذشته بین مردم پیشنهاد شده هر ده‌هزار ریال فعلی معادل یک تومان و هر تومان معادل یکصدریال جدید باشد. امیدوارم با تصویب دولت و تأیید مجلس محترم اقدامات اجرایی آن را آغاز کنیم.

همتی اما برای اینکه به ابهامات و سوالات پیرامون حذف 4 صفر از پول ملی پاسخ کاملی داده باشد،‌بار دیگر با انتشار مطلب جدیدی در صفحه خود جزئیات جدیدتری از این طرح را مطرح کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص لایحه پیشنهادی حذف 4 صفر از پول ملی تاکید کرد: لازمه اجرایی شدن این طرح تصویب دولت و تایید مجلس است که امیدوارم تحقق یابد.

وی همچنین درباره فرایند زمانی اجرای این طرح گفت: یک فرایند زمان بر به لحاظ حقوقی و فنی دارد و بر مبنای برآورد کارشناسان ما اجرای آن نزدیک دو سال طول می کشد.

همتی البته تصریح کرده که این اقدام در کنار سایر اقدامات اساسی بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی و بکارگیری ابزارهای نوین سیاست های پولی و شیوه های جدید و کارآمد نظارت بر بانک ها خواهد بود و عملیاتی شدن آن عملاً متأخر بر اصلاحات بانکی خواهد بود.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره ساز و کار ورود اسکناس های جدید به جامعه و حذف اسکناس های قدیمی نیز گفت: بعد از قانونی شدن، پول های جدید به تدریج و با جایگزینی آنها با اسکناس های فرسوده قبلی وارد چرخه می شوند و هزینه آن قابل مقایسه با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس های فعلی نخواهد بود.

به گفته همتی، اصلاح نرخ برابری پول ملی از طریق حذف صفرها وجهه پول ملی را در صحنه بین المللی ارتقا می بخشد و اقدامی است که در بسیاری از کشورها در کنار سایر اقدامات، سرآغازی برای اصلاحات جدی اقتصادی است.
منبع:خبرگزاری تسنیم