تبیان، دستیار زندگی

تفاوت «رجعت» با مفاهیمی همچون تناسخ

حجت الاسلام اسحاقیان با بیان اینکه رجعت، عینیتِ جلوه های قیامت با بازگشت خوبان خوب و بدان بد به دنیا است، گفت: رجعت کنندگان با همان کیفیت زندگی قبلی خود باز می گردند، لذا رجعت شیعی با مفاهیم انحرافی مثل تناسخ تفاوت بنیادین دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
رجعت، مهدویت
حجت الاسلام «جواد اسحاقیان» در گفت وگو با خبرنگار گروه مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان و در پاسخ به اینکه رویداد رجعت در عصر ظهور امام زمان (عج) با چه فلسفه و دلیلی رخ می دهد، اظهار کرد: رجعت رویداد بازگشت بهترین ها و بدترین های آدمی به دنیاست چنان که در روایت داریم: «إنَّ الرّجعَةَ لَیسَت بعامَةِ وَ هِیَ خاصَّةٌ لایَرجِعُ اِلاّ مَن مَحضَ الإیمانَ مَحضاً أو مَحَضَ الشَّرکَ مَحضاً؛ رجعت همگانی نیست بلكه خاص است و فقط كسانی به دنیا باز می‏ گردند كه مؤمن خالص یا مشرك محض باشند».

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت ادامه داد: فلسفه رجعت در این است که مردم صحنه ای از قیامت را مشاهده کنند، البته این رجعت و زنده شدن آدمی در قیامت برای خداوند آسان تر از خلقت اولیه است که در برخی آیات قرآن کریم نیز به این مهم که رجعت و زنده شدن مردگان، آسان تر از خلقت اولیه است، اشاره می شود.

اسحاقیان با بیان اینکه یکی دیگر از فلسفه های رجعت، تحقق عدالت تا حدی است که دنیا ظرفیت آن را دارد، گفت: عدالت کامل برای آنان که ایمان و شرک محض هستند، در دنیا محقق نخواهد شد اما در سطح حداقلی باید محقق شود تا افراد مخلص و با ایمانی همچون امام حسین(ع) بتوانند استعدادها و توانایی های خود را به منصه ظهور برسانند تا برکات آن نصیب مردمان جهان شود؛ بنابر این، بازگشت بهترین ها به عالم برای نمایان کردن استعدادها و توانایی آنان است که عمدتا شهادت مانع از بروز آنان شده است.

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت اضافه کرد: فلسفه دیگر رجعت آن است که مردم بخشی از مجازات بدترین های عالم را هم ببینند و شاهد غلبه حق بر باطل باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا منتظرانی که مرگ مانع دیدار آنان با امام زمان (عج) شده می توانند در زمره رجعت کنندگان به این عالم باشند؟، تصریح کرد: در روایت آمده است: «خداوند سه نوع دوره ظهور حق و ایام الله دارد؛ ظهور امام زمان (عج)، رجعت و قیامت» بنابراین انسان مومنی که آرزوی ظهور و یاری امام زمان (عج) را داشته است، می تواند از طریق رجعت به دنیا بازگردد.
اسحاقیان ادامه داد: «صیانه ماشته» آرایشگر دختر فرعون بود اما در دورانی که فرعون خود را خدا می دانست، مقاومت و ایمان خود را حفظ کرد و به طرزی فجیع به شهادت رسید؛ براساس روایات وی نیز جزء رجعت کنندگان خواهد بود.
این کارشناس مهدوی در ادامه بیان کرد: انسان های مومن هر صبح در دعای عهد می خوانند: «اللَّهُمَّ إِنْ حَالَ بَیْنِی وَ بَیْنَهُ الْمَوْتُ الَّذِی جَعَلْتَهُ عَلَى عِبَادِكَ حَتْماً مَقْضِیّاً فَأَخْرِجْنِی مِنْ قَبْرِی مُؤْتَزِراً كَفَنِی شَاهِراً سَیْفِی مُجَرِّداً قَنَاتِی مُلَبِّیاً دَعْوَةَ الدَّاعِی فِی الْحَاضِرِ وَ الْبَادِی؛خدایا اگر بین من و او مرگى كه بر بندگانت حتم و قطعى ساختى حائل شد، كفن پوشیده از قبر مرا بیرون آور، با شمشیر از نیام بركشیده، و نیزه برهنه، پاسخگو به دعوت آن دعوت كننده، در میان شهرنشین و بادیه نشین.»
وی تاکید کرد: این چشم انداز مومنان و متدیان است که ان شاء الله دوره بعدی زندگی آنان در ظهور باشد و چون این واقعه شدنی است، توسط ائمه اطهار(ع) به صورت دعا برای مومنان بیان شده است.
اسحاقیان با اشاره به اینکه مرگ پایان امید منتظران برای دیدار و تشرف به محضر امام زمان (عج) نیست، تصریح کرد: در آیات قرآن کریم آمده: «فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِینَ؛ پس تمنّای مرگ کنید اگر راست می‌گویید» یعنی فرد صادق تمنای شهادت دارد، بنابراین یک منتظر واقعی باید در طلب شهادت و جان دادن باشد لذا رجعت قطعا برای صادقین و منتظران واقعی رخ خواهد داد تا در آن دوران نیز به استقبال شهادت بروند.
کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به انحرافات و شبهات مطرح شده پیرامون اصل رجعت، ابراز کرد: رجعت نمودار شدن جلوه های قیامت برای اشخاصی است که خداوند صلاح بداند که در نمونه های ذکر شده در تاریخ مانند اصحاب کهف مشاهده می شود. رجعت به معنای بازگشت روح به مانند بدن قبلی خود است لذا مفاهیمی مانند تناسخ که بازگشت روح به هر بدن و شیء است، با رجعت تفاوت بنیادین دارد.
وی ادامه داد: پیروان بهاییت معتقد هستند که (نعوذ بالله) رهبرشان حسینعلی نوری در ظاهر امام حسین(ع) و در نهایت در ظاهر عیسی بن مریم(ع) در دوان آخرالزمان رجعت خواهد داشت و یا فرقه قادیانی معتقد هستند غلامحسین قادیانی در قالب حضرت عیسی(ع) یا امام زمان (عج) رجعت خواهد کرد که این اعتقادات از اساس باطل است چراکه براساس روایات شیعی، رجعت کنندگان با همان جسمی که قبلا با آن زیسته اند، رجعت می کنند.
اسحاقیان در پایان خاطرنشان کرد: رجعت شیعی با شرایط و قیود رقم می خورد به عنوان مثال اصحاب کهف به این دلیل که در برابر ظلم و ستم ایستادگی کردند، با همان ایده و آرمان رجعت کردند، اما پیروان فرقه های بهائیت و قادیانی اعتقاد به رجعت کسانی دارند که انواع ظلم و ستم ها را به مردم و حتی پیروان خود داشته اند.

منبع: خبرگزاری شبستان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.