تبیان، دستیار زندگی

ده‌نمکی:خنده‌دار است «بی‌بی‌سی» مدافع مظلومیت شهدای کربلای۴ شده

محسن رضایی روز گذشته (جمعه هفتم دی) در توئیتی نوشت: “با عملیات کربلای چهار به دشمن وانمود کردیم که عملیات سالانه ما تنها همین بوده است. ده روز بعد در همان نقطه و در زمانی که نیروهای ارتش بعثی به مرخصی رفته بودند، عملیات کربلای پنج را انجام دادیم. عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته‌های او”.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مسعود ده نمکی

بلافاصله بعد از انتشار این توییت بود که سیل اظهارنظرها به کامنت فرمانده اسبق سپاه سرازیر شد، اظهارنظرهایی که عده ای آن را خلاف مصلحت دانسته و تاکید داشتند که باید در طرح موضوعات مربوط به جنگ رعایت حال خانواده شهدا را کرد.

با این حال عده ای نیز اظهارنظر درباره توییت رضایی را مشروط به دانستن ادبیات جنگ می دانند؛ موضوعی که مسعود ده نمکی در گفت و گو با خبرآنلاین بر آن تاکید کرد.

مسعود ده نمکی درباره توییت محسن رضایی و واکنش‌ها به آن گفت: برای رزمندگان و کسانی که در خط مقدم عملیات مختلف حضور داشتند، عملیات فریب یا عملیات اصلی، پیش روی یا عقب نشینی هیچ تفاوتی نداشت بلکه همه در حوزه تکلیف تعریف می‌شد، اگرچه رقابت برای حضور در عملیات اصلی همیشه وجود داشت زیرا بسیاری از رزمندگان دوست داشتند در نقطه پدافندی به عنوان مناطق آرام تر نباشند و شب عملیات خود را به منطقه اصلی برسانند؛ در واقع این یک افتخار و مسابقه بین رزمندگان، لشکرها و گردان ها بود.

وی یادآور شد: به کرات شاهد بودیم بسیاری از گردان ها که از عملیات چه ایذایی و چه اصلی محروم می شدند شب در اردوگاه مراسم نیایش و تضرع داشتند که چرا توفیق شرکت در عملیات را نداشتند.

ده نمکی واکنش‌ها به توییت اخیر محسن رضایی را حاشیه سازی خواند و تاکید کرد: امروز شاهدیم که همین آمریکایی ها، جاسوس ها، منافقین، نفوذی ها که در لو رفتن بسیاری از عملیات ها حتی عملیات کوچک سال ۵۹ در سرپل ذهاب نقش داشتند اقدام به حاشیه سازی می کنند یعنی کسانی که باید پاسخگو باشند مدعی خون شهدای کربلای ۴ شدند.

وی خطاب به مسئولان گفت: برای گرفتن هر بهانه ای از دست دشمنان و سوءاستفاده گران بهتر است به طور شفاف درباره عملیات مختلف توضیح داده شود تا توپ در زمین دشمن بیفتد.

ده نمکی تاکید کرد: اظهارنظر شفاف درباره اینکه عملیات کربلای ۴ و اینکه چرا به بن بست خورد یا چرا یک محور از ۴ محور آن با بن بست مواجه شد نشان از مظلومیت همه رزمندگان و کشور ایران در برابر همه استعداد و توان غرب در برابر ایران دارد. اگر مسئولان در برنامه های شفافی حضور پیدا کنند و به تفصیل در خصوص یک عملیات، دلایل لو رفتن و حتی انجام آن با وجود لو رفتن صحبت کنند دست بسیاری در این حاشیه سازی ها بسته می شود.

وی افزود: خنده دار است که شبکه های “بی بی سی” و “من و تو” مدافع مظلومیت شهدای ما در کربلای ۴ و ۵ شدند در حالیکه همین آلمان، انگلیس و فرانسه تامین کننده سلاح های شیمیایی کربلای ۴ بودند.

ده نمکی گفت: آواکس های آمریکایی، ماهواره های غربی و سلاح های شیمیایی غربی و مجموعه امکانات فراوانی در عملیات کربلای ۴ و ۵ در اختیار دشمن قرار گرفت از طرفی رزمندگان ما از کمترین امکانات نظامی بهره مند بودند لذا نتیجه عملیات را هیچ وقت نمی توان شکست محسوب کرد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که آنچه در مجموع دو عملیات کربلای ۴ و ۵ اتفاق افتاد اتفاقی مرسوم در جنگ‌های دنیا است به طوریکه اگر عملیاتی به بن بست بخورد بتوان در فاصله ۱۰ روز عملیات جدیدی را سازماندهی کرد که در عملیات کربلای ۴ و ۵ این اتفاق افتاد. مجموع عملیات کربلای ۴ و ۵ همان بود که باعث شد ماشین جنگی دشمن فلج شده و در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ نیز مجبور شد با بخشی از مطالبات ایران موافقت کند.

وی درباره انتقادات وارده به ادبیات محسن رضایی در توییت اخیرش ادامه داد: در ادبیات نظامی عملیات فریب یا ایذایی یک واژه است اما با توجه به اینکه ما سال ها عملیات ایذایی را بکار برده ایم واژه فریب کمی نامانوس به نظر می‌رسد بنابراین اگر آقای رضایی عنوان ایذایی بکار می برد شاید تا این اندازه مورد اشکال واقع نمی شد.

ده نمکی با تاکید بر اینکه در اظهارنظرها باید شرایط زمانی و موقعیت مکانی اتفاقات را در نظر گرفت، تصریح کرد: ما باید بدانیم چطور از دستاوردهای انقلاب و دفاع مقدس در برابر مطالبات جدید دفاع کنیم، تاکید می کنم این مستلزم این است که مسئولان به صورت شفاف درباره دلایل لو رفتن یا ناکامی کربلای ۴ و از طرفی دستاوردهای عملیات کربلای ۵ اظهار نظر کنند. شما باید عملیات کربلای ۴ و ۵ را یک پکیج ببینید.

وی با تاکید بر ایننکه ادبیات دفاع مقدس را باید درست شناخت، گفت: رزمندگانی که روی سیم خاردار می خوابیدند یا روی مین می رفتند تا دیگران عبور کنند کسانی بودند که خودشان را فدای دیگران کردند بنابراین رزمندگانی که در کربلای ۴ حضور داشتند خودشان را فدای بچه های کربلای ۵ کردند.

ده نمکی با بیان اینکه بحث لو رفتن عملیات را باید به صورت واقع بینانه مورد ارزیابی قرار دهیم، تاکید کرد: ببینید آواکس های آمریکا تا جایی قابلیت داشتند که پلاک خودروها را می خواندند، اینها وقتی بتوانند پلاک خودرو را رصد کنند چطور نمی توانند چندین لشکر را در یک منطقه رصد کنند. پس به طور معمول همه عملیات های ما از نظر منابع اطلاعاتی تقریبا لو رفته بود و دشمن می دانست که تجمع نیروهای ایران در کدام مناطق است، فقط در زمان عملیات شک داشتند که آن هم بعد از گذشت ۸ سال و فرسایشی شدن جنگ می‌دانستند که به علت گرمای هوا سه ماهه پایانی سال زمان عملیات ماست.

وی با بیان اینکه در آن مقطع زمانی هم عراق و هم ایران با انباشت نیروها مواجه بودند، ادامه داد: شما اگر در پروسه زمانی قرار بگیرید که بدانید دشمن آماده است حتی اگر عملیات لورفته باشد و بدانید که اگر شما به خظ نزنید دشمن از این فرصت استفاده می کند و ممکن است اتفاق بزرگتری رخ دهد باید ضربه را زودتر بزنید و دشمن را درگیر کنید در غیر این صورت دشمن شما را درگیر می کند.

ده نمکی روایت ها درباره عملیات کربلای ۴ را متفاوت خواند و گفت: روایتی است که آقای هاشمی مصر بر عملیات کربلای ۴ بود، این‌ ها از زوایای ناگفته‌ای است که باید درباره آن شفاف صحبت شود که اگر عملیات ۴ و ۵ انجام شدند در مجموع چه دستاوردی داشتند.

وی یادآور شد: واقعیت این است که دشمن با این تصور که کربلای ۴ عملیات نهایی ایرانی ها در فصل زمستان بوده و همه چیز به پایان رسده است بعد از کربلای ۴ جشن ملی اعلام کرد و در جبهه ها نورافشانی کردند، به فرماندهان خود مرخصی داد و فکر می کرد عملیات بعدی ایران سال بعد انجام می شود و حتی تصورعملیات کربلای ۵ را نمی کردند. اما عملیات کربلای ۵ انجام شد و برای ایران دستاورد داشت.

وی ادامه داد: اگر ما در کربلای ۴، دو الی سه هزار شهید دادیم اما در کربلای ۵، بیش از ۵۰ هزار کشته از دشمن گرفتیم و بیش از ده ها هواپیما ساقط شد که اتفاق بزرگی در جنگ بود.

ده نمکی در پایان تصریح کرد: این چه شیوه ای است که ما در پیش گرفته ایم، اگر قرار باشد فقط روایت پیروزی های جنگ را تعریف کنیم و از شکست ها حرف نزنیم نسل جوان نمی گوید پس چرا جنگ را ۸ سال ادامه دادید؟

منبع: خبرآنلاین