سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی :

آیت الله هاشمی شاهرودی بین سنت و مدرنیسم همزیستی های علمی ایجاد کرد؛ منکران پیشرفت حوزه آثار ایشان را بخوانند

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی، با انتقاد از کسانی که حوزه را از مسایل روز به دور می دانند گفت:حتما به آثار مرحوم ‌آیت الله هاشمی شاهرودی نظر بیندازند تا متوجه اشتباه خود شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی امشب در مراسم اولین شب ارتحال آیت الله هاشمی شاهرودی که امشب با حضور مراجع عظام تقلید و از سوی مقام معظم رهبری در مسجد اعظم برگزار شد با اشاره به این مطلب که درگذشت علما به این سادگی در عالم جبران نخواهد شد گفت: تعابیر عجیبی از مقام عالم و علم در قرآن و احادیث نبوی و اهل بیتی(ع) بیان شده است. وی افزود: مرحوم آیت‎الله هاشمی شاهرودی از فقها و اصولیون بزرگ این عصر بود که توانست نظریات جامع و بدیعی در این عرصه خلق کند ؛ایشان توانست بین سنت و مدرنیسم همزیستی های علمی ایجاد کند؛ فقیهی ژرف اندیش بود که متاسفانه بسیاری از مردم از وجهه علمی ایشان بی اطلاع هستند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی، بیان کرد: ایشان از مصادیق اولوالالباب بود که 16 بار درقرآن به آن اشاره شده است؛ این مفهوم از صاحب عقل عمیق تر است زیرا «لب» به معنای عقل خالص فارغ از پلیدی و ناخالصی است؛ اولین ویژگی این گروه که مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی نیز جزو همین دسته است تفکر عمیق است. وی افزود: ایشان صاحب تالیفات پرمغزی است که کمتر کسی از جامعه از آن باخر است؛ سه پروژه بزرگ یعنی موسوعه فقه اهل بیت(ع)، فقه جواهری و مجله فقه اهل بیت(ع) را مدیریت کردند که بزرگترین مباحث فقهی روز را به عرصه رساند؛ این حجم عظیم معارف و بازتولید به به روز سازی نظریات عظیم فقهی توسط ایشان انجام شد، ولی متاسفانه عده ای ناآگاه بدون توجه به این مسایل و این همه تحولاتی که بزرگانی چون مرحوم هاشمی شاهرودی ایجاد کردند میگویند که حوزه ما به روز نیست.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی،  آزاداندیشی را از دیگر خصوصیات اولوالباب دانست و گفت: ایشان به تمامه آن را دارا بود؛ نقید به ارزش های اخلاقی از دیگر خصوصیات این گروه است که ایشان از متخلق ترین بزرگان این عصر بود؛ فرجام اندیشی و شرح صدر نیز از دیگر خصوصیات این بزرگان است که مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی نیز از این ویژگی برخودار بودند. حجت الاسلام والمسلمین رفیعی تصریح کرد:  بسیاری از علما به ایشان می گفتند که شما با این رتبه علمی در سیاست کمتر ورود کنید که ایشان می  فرمودند پس چه کسی باید این مسئولیت ها را به عهده بگیرد؟ ایشان سعه صدر بسیاری داشتند و در مواجهه با همه سختی هیچ گاه لبخند ایشان جای خود را به اخم نمی داد.

وی در ادامه با تشریح ویژگی های دیگر  از دیگر ویژگی های این عالم و اولوالباب میز توان به تقوا و پاکی و عبرت اشاره کرد؛ مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی برادر سه شهید بودند؛ ایشان عالمی با تقوا بود که با تحمل بیماری سخت و رضایتی که به قضایی داشتند نشان دادند که در صحنه عمل نیز همه وجودشان را به خداوند واگذار کرده اند. حجت الاسلام والمسلمین گفت: متاسفانه هنوز چهره علمی این فقیه بزرگ خاندان عصمت و طهارت برای مردم روشن نشده است.


منبع: حوزه نیوز
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x