سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

پدران کلیسا! بپاخیزید و از مظلومان جهان پشتیبانی کنید

امام خمینی(ره) در پیامی که به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت مسیح(ع) صادر کردند، بر لزوم مقابله با استکبار جهانی و حمایت از مستضعفان جهان تأکید داشتند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
امام خمینی و مسیحیت
یکی از ویژگی‌های دین مبین اسلام به عنوان برترین دین الهی ایجاد گفتمان بین‌الادیانی با شیوه‌ای بسیار منطقی و علمی است؛ زیرا خداوند متعال در قرآن کریم مسیر این گفتمان را به خوبی به نمایش گذاشت. خداوند در این دست آیات ضمن طرح مباحث اعتقادی مسیحیت و یهود، پایه‌های فکری آن‌ها را را نیز مورد انتقاد قرار می‌دهد و خط و مشی صحیح را به آن‌ها می‌نمایاند. در چنین فضایی پیامبر گرامی اسلام(ص) با تأکید بر گفتمان بین‌الادیانی کوشید تا وجوه افتراق را کاهش دهد و بر دامنه موافقات و مشترکات فرهنگی بیافزاید؛ از این رو تعامل و گفت‌وگو با مسیحیت و یهود تا آنجا که توطئه‌ و تهدیدی را متوجه جامعه مسلمانان نمی‌کرد، مورد توجه پیامبر(ص) قرار داشت.

این شیوه برخورد دین اسلام با اهل کتاب تاکنون همواره مورد تأکید رهبران دینی قرار داشت تا جایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سهمی برای حضور اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی اختصاص یافت. از دیگر سو امام خمینی(ره) به مناسبت‌های مختلف همچون  ایام ولادت حضرت عیسی(ع) و آغاز سال جدید مسیحیان، پیام‌های تبریکی به مسیحیان می‌داد و ضمن آن بر مباحث معرفتی تأکید می‌کرد. 
بنیانگذار جمهوری اسلامی یک سال بعد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در آغاز سال مسیحی 1980 میلادی به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت مسیح(ع) خطاب به مسیحیان ایران و جهان پیامی صادر و در آن به ملت مسیح توصیه‌هایی فرمودند؛ در این پیام با ذکر دو جمله از انجیل متّی و بر شمردن حضرت مسیح به عنوان پیامبر عدل و رحمت، ضمن حمله شدید به موقعیت استکباری آمریکا و فریبکاری‌های کارتر (رئیس جمهور وقت آمریکا) در تظاهر به دینداری، به ارباب کلیسا و ملت حضرت مسیح توصیه‌هایی در جهت شناخت صحیح رأی و هدف آن حضرت آورده شده است. 

متن پیام امام خمینی(ره) را به مناسبت میلاد حضرت عیسی(ع)‌ در ادامه می‌خوانید:

یا ایُهَّا الَّذینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامینَ لِلَّهِ شُهَداءَ بِاْلقِسْطِ وَ لا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَئانُ قَومٍ عَلی الّا تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ اقْرَبُ لِلتَّقْوی‏ وَ اتَّقُوا اللَّهَ انَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما تَعْمَلُونَ؛ خوشا به حال آنان که گرسنه و تشنه عدالتند؛ از آن رو که سیر نخواهند شد. (انجیل متی‏) خوشا به حال آنان که از بهر عدالت زحمت می‌‏کشند؛ به سبب آنکه مملکت آسمانی از آنهاست. (انجیل متی‏).

عید سعید میلاد مسیح پیامبر عظیم الشأن که برای طرفداری مظلومان و برقراری عدل و رحمت مبعوث، و با گفتار آسمانی و کردار ملکوتی خود ظالمان و ستمکاران را محکوم و مظلومان و مستضعفان را پشتیبانی فرمود، بر ملتهای مستضعف جهان و ملت مسیح و مسیحیان هم میهن مبارک باد.

هان! ای پدران کلیسا و روحانیان تابع حضرت عیسی، بپاخیزید و از مظلومان جهان و مستضعفان گرفتار در چنگال مستکبران پشتیبانی کنید و برای رضای خدا و پیروی دستور حضرت مسیح یک بار هم ناقوس‌ها را در معابدتان به نفع مظلومان ایران و محکوم نمودن ستمگران به صدا درآورید.

کارتر، سردمدار ستمکاران عالم تقاضا کرد تا ناقوسها را در سرتاسر امریکا به نفع جاسوسان در مقابل ملت مظلوم ایران به صدا درآورید. چه خوب و بجاست که ناقوسها را به فرمان خدای عالَم و دستور عیسی مسیح به نفع ملت‌های مستضعف، که در زیر چکمه دژخیمان «کارتر»ها از هستی ساقط می‏‌شوند، به صدا درآورید.

خوشا به حال آنان که گرسنه و تشنه عدالتند و از بهر عدالت زحمت می‌‏کشند و وای به حال آنان که بر خلاف دستور عیسی مسیح و بر خلاف دستور همه پیامبران به نفع ظالمان و جاسوسان و پایمال‌کنندگان حقوق ملتها زحمت می‌کشند. و اِی ملت مسیح و پیروان عیسی روح اللَّه! بپاخیزید و از شرافت عیسی مسیح و ملت عیسوی دفاع کنید، و اجازه ندهید دشمنان تعلیمات آسمانی و مخالفان دستورات الهی، ملت مسیح و روحانیت عیسی را به خلق‌های مستضعف جهان بد معرفی کنند.

حضور ابرقدرتها در معابد و دست به آسمان بلند کردن آنان برای دعا به جاسوسان و خائنان به مذاهب مسیح علیه مظلومان و مستضعفان، شما را اغفال نکند که اینان جز برای رسیدن به قدرت بیشتر و نیل به ریاست دنیا ــ که خلاف دستور آسمانی است ــ به چیز دیگری فکر نمی‌کنند. ملت ما سالها مبتلا به سالوس ستمگران بود و رنجها از آن برد.

ای ملت مسیح! چه شد که آقای کارتر در کشتارهای دسته جمعی ایران، ویتنام، فلسطین و لبنان و دیگر مناطق به دعا برنخاست و تقاضای آهنگ ناقوسها را نکرد؛ ولی اکنون برای رسیدن به ریاست جمهوری و ادامه چند سال دیگر ستمگری بر ملتهای ضعیف دست به دعا برداشته است و کلیساها را به آهنگ ناقوس فرا خوانده است؟!

هان ای پدران کلیسا! بپاخیزید و عیسی مسیح را از چنگال این دژخیمان نجات دهید؛ که آن پیامبر بزرگ از ستمگری که دین را وسیله ظلم، و دعا را وسیله رسیدن به مَسند ستمگری به بندگان خدا قرار می‌دهد، بیزار است که دستورهای آسمانی همه برای نجات مظلومان، از ملکوت نازل شده است؛ و ای مستضعفان جهان! برخیزید و هم پیمان شوید و ستمگران را از صحنه برانید؛ که زمین از خداست و وارث آن مستضعفانند.

و ای ملت امریکا، به تبلیغات رؤسای جمهوری- که جز نیل به قدرت، فکری ندارند- گوش فرا ندهید؛ و بدانید که جوانان ما با جاسوسان رفتاری خداپسندانه دارند که دستور اسلام رحمت بر اسیران است گرچه ظالم و جاسوس باشند.

شما ای ملت بزرگ امریکا! از کارتر بخواهید که شاه مخلوع و جنایتکار را به ایران برگرداند که کلید رهایی جاسوسان به دست اوست. و شما ای اصحاب ناقوس! دستها را به دعا بردارید و ناقوسها را به آهنگ درآورید و از خدای بزرگ بخواهید که به رؤسای جمهور شما، عدل و انصاف مرحمت کند. خوشا به حال آنان که از بهر عدالت زحمت می‏ کشند و دعا می‌‏کنند.


منبع :
باشگاه خبرنگاران پویا
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین