تبیان، دستیار زندگی

آماری از خدمات عالمان دینی قزاق در سال ۲۰۱۸

یرکین بیک حاجی شوقایف امام شهر آلماتی بیان داشت: در سال ۲۰۱۸ امامان این شهر ۱۰۲۵ برنامه خیریه برگزار کردند. از اوایل این سال نیز ۱۶۴ هزار خانواده و افراد نیازمند از مساجد کمک دریافت کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
عالمان دینی قزاق
هفتمین همایش «دین‌شناسان قزاقستان» در آستانا با عنوان «امنیت معنوی جامعه قزاقستان: تجربیات و چشم‌اندازها» برگزار شد. در این همایش عالیم شایکین مدیر بخش سیاست داخلی ریاست جمهوری قزاقستان، عمرعلی جلایری رئیس آکادمی حقوق اوراسیا به نام قونایف، نمایندگان نهادهای دولتی، دین شناسان معروف، روسای نهادهای غیر دولتی و انجمن های دینی و نمایندگان رسانه‌ها شرکت کردند. 

این همایش در دو بخش اصلی با موضوعات نقش دین شناسان قزاقستانی در جلوگیری از افراط دینی و تروریسم و وضعیت آزادی دینی در قزاقستان تشکیل شد که در آن مسائلی چون وضعیت دینی قزاقستان، اقدامات تبلیغاتی برای جلوگیری از افراط دینی، شکل‌دهی مکتب اسلام‌شناسی در قزاقستان و ... مورد بررسی قرار گرفت.

بریک آرین معاون اول وزیر توسعه اجتماعی قزاقستان با اشاره به هداف برگزاری این همایش گفت: این همایش، صحنه گفت‌وگو برای شکل‌دهی منافع مهم راهبردی دولت و جامعه ما در حمایت از تحقق مؤثر سیاست دولت در حوزه دین و مبارزه با کاهش ارزش اصول انسانی و اخلاقی است که تمام این امور، وظایف نمایندگان انستیتوهای جامعه مدنی، جامعه دین‌شناسان و اساتید است.

در پایان همایش، برای نخستین بار بیانیه ای وضعیت آزادی اعتقادات در جمهوری قزاقستان قرائت شد.

آماری از خدمات عالمان دینی قزاق در سال ۲۰۱۸

در این نشست که در شهر آستانا برگزار شد، مدیران بخش های مختلف اداره مسلمانان، امامان شهرهای آستانا، آلماتی و چیمکنت و استان‌ها حضور داشتند.

عالمان دینی قزاق گزارش های اقدامات صورت گرفته در سال ۲۰۱۸ در بخش‌های فتوا، پاسخ به پرسش‌های جماعت، آموزش دینی، موعظه، تبلیغات، تربیت کارمندان حوزه دین، سواد دینی، گفت‌وگو با افرادی که از جریان‌های دینی غیر سنتی اطاعت می‌کنند، کار با رسانه‌ها و اینترنت، ریاست، مدیریت و نظارت، کار با بخش‌های زنان، جوانان، خیریه و ... را ارائه کردند.  

سریکبای حاجی اراز رئیس اداره مسلمانان قزاقستان در این نشست اظهار داشت: با گزارش‌های شما آشنا شدم. در مجموع نتایج مثبتی دیدم. با این حال، باید هر وظیفه را با تلاش و اراده بیشتری انجام داد. لازم است در جامعه، کانون پدربزرگان و مادربزرگان را تقویت کنیم.

وی افزود: معتقدم این امر به فعالیت کارمندان حوزه دین، انگیزه بیشتری می‌دهد. همچنین باید توجه ویژه‌ای به افزایش اهمیت کانون خانواده داشت. لازم است به کار فعال در فضای مجازی و پاسخ به موقع به سوالات مردم ادامه دهیم.

در این نشست همچنین گزارش اقدامات صورت گرفته در چارچوب طرح «سال ۲۰۱۸ – سال اسلام و خانواده» نیز مورد بررسی قرار گرفت و طرح سال ۲۰۱۹ نیز تصویب شد.

در سال ۲۰۱۸ در مساجد شهر آستانا در نمازهای ظهر و مغرب هر روز موعظه‌هایی با موضوعات تاریخ اسلام، اعتقاد، تفسیر، حدیث، زندگی پیامبر (ص)، قرآن، اخلاق و ... گفته شده است.

به گفته بختجان اوتکیل بیکوف معاون امام شهر آستانا، امسال در اقدامات تبلیغاتی ۵۰۲ هزار نفر شرکت کردند.

همچنین امسال در آستانا ۳۶۷۲ نفر به سواد دینی دست یافتند. اساتید مساجد آستانا ۵۱۳ جلسه با نمایندگان جریان‌های دینی غیر سنتی برگزار کردند. در نتیجه،  ۲۰ نفر از جریان افراطی رو گرداندند.

همچنین در سال ۲۰۱۸ تعداد ۸۴۹۷ خانواده از مساجد کمک مالی دریافت کرده‌اند. در عید قربان به ۲۹۸۱ خانواده بیش از ۲۰ تن گوشت توزیع شد و در کمپین «راه به مدرسه» ۱۲۷۰ دانش‌آموز لوازم‌التحریر گرفتند. همچنین در آستانا ۹ مسجد فعالیت می‌کند. 

برای مردم استان قزاقستان شرقی که از سیل آسیب دیدند، به اندازه ۱۵ هزار تن اقلام خانگی ارسال شد.

در مساجد آلماتی امسال ۷۸۲۲ نفر آموزش مقدماتی دینی گرفتند. در ۵۰ مسجد شهر آلماتی ۲۲۱ کارمند حوزه دین خدمت می‌کنند.

در این نشست، یرکین بیک حاجی شوقایف امام شهر آلماتی بیان داشت: در سال ۲۰۱۸ امامان این شهر ۱۰۲۵ برنامه خیریه برگزار کردند. از اوایل این سال نیز ۱۶۴هزار  خانواده و افراد نیازمند از مساجد کمک دریافت کردند.

منبع: رایزنی فرهنگی ایران در قزاقستان
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.