تبیان، دستیار زندگی

تصویب طرح اشتغال‌زایی روستاها

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت که ۱۳۶ هزار طرح با رقمی حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی ۳۷۴ هزار نفر در روستاها به تصویب رسیده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اشتغالزایی
برنامه اشتغال روستایی و عشایری در دستور کار جلسه امروز کمیسیون بود که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونین ایشان در این جلسه گزارشی را ارائه دادند.

ارائه تسهیلات از صندوق توسعه ملی معادل ۱٫۵ میلیارد دلار در شهریور ماه سال گذشته تصویب شد که مراحلی را برای اجرایی شدن گذرانده است. اعضای کمیسیون می‌خواستند بدانند این قانون در چه مرحله‌ای از اجرا است و به ازای پرداخت تسهیلات از محل صندوق توسعه چه میزان شغل در روستاها ایجاد شده است.

بنیاد شهید ۴۲۷ طرح با مبلغ ۵۹ میلیارد تومان اشتغال حدود هزار و ۹۰ نفر داشته، سازمان بهزیستی ۷۵ طرح با مبلغ ۳٫۷ میلیارد تومان و اشتغال ۲۳۶ نفرو کمیته امداد ۳هزار و ۹۱۹ طرح را با مبلغ ۱۱۱ میلیارد تومان و ۵ هزار و ۲۱۹ نفر را در دستور کار قرار داده است.براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۷۲هزار و ۶۰۰ طرح به دستگاه‌های اجرایی ارسال شده، دستگاه اجرایی ۱۴۰ هزار طرح را با مبلغی معادل ۲۵هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در کمیته فنی بررسی کرده و در نهایت ۱۳۶ هزار طرح با رقمی حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی ۳۷۴ هزار نفر تصویب شده است.

آنچه به مجریان پرداخت شده برای ۶۶هزار و ۴۰۰ طرح با ۷۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بوده که این تسهیلات از طریق چهار بانک توسعه و تعاون، کشاورزی، پست بانک و صندوق کار آفرینی و امید پرداخت شده است.

ارقامی که پرداخت شده ۳۷درصد برای پرورش دام سبک و سنگین، ۱۵درصد صنایع دستی و ۹ درصد برای فرش دستبافت بوده است، همچنین زنبورداری، پوشاک، صنایع غذایی و زعفران و بوم گردی شاخه‌هایی بوده که به آن از صندوق توسعه ملی وام تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شده است.

بنیاد شهید ۴۲۷ طرح با مبلغ ۵۹ میلیارد تومان اشتغال حدود هزار و ۹۰ نفر داشته، سازمان بهزیستی ۷۵ طرح با مبلغ ۳٫۷ میلیارد تومان و اشتغال ۲۳۶ نفرو کمیته امداد ۳هزار و ۹۱۹ طرح را با مبلغ ۱۱۱ میلیارد تومان و ۵ هزار و ۲۱۹ نفر را در دستور کار قرار داده است.

گزارش تکمیلی در زمینه اشتغال روستایی باید تهیه شود، به همین جهت نشست دیگری با این موضوع برگزار می شود تا گزارش تکمیلی برای ارسال به صحن تدوین شود.

منبع: تجارت نیوز