تبیان، دستیار زندگی

فرد بد اخلاق صلاحیت تصاحب پست‌های حکومتی ندارد

امام علی(ع)‌ کسانی را که توانایی کنترل خشم خود را ندارند شایسته تصاحب پست‌های حکومتی نمی‌داند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بد اخلاقی
رفتار شایسته‌ و برخورد مناسب با مردم‌، تأثیر بسیار مثبتی در جلب رضایت آنان نسبت به حکومت دارد. در نگاه آموزه‌های دینی مسئولان حکومتی خادم مردم هستند از این رو باید با صبوری و مهربانی‌ به‌ نیازهای‌ مردم‌ رسیدگی‌کنند. همچنین حُسن‌ خُلق‌ در برخورد با کارمندان و زیردستانی که دغدغه رفع نیازهای جامعه را دارند، از دستورهای‌ اکید اسلام‌ است‌. هرگونه برخورد خشن‌ با مردم‌ و تحکم‌ و تکبر در برابر آنان‌ و پاسخ‌ منفی‌ به‌درخواست‌های‌ مشروعشان‌ و نیز هرگونه برخورد نامناسب با کارمندان شایسته و حق‌جو و عدالت‌طلب از اخلاق اسلامی‌ به‌ دور است.

مسئولانی که واجد کم‌ترین ارزش اخلاقی در برخورد با مردم نیستند هیچ گاه صلاحیت تصاحب پست‌های حکومتی را نباید داشته باشند. چرا که مسئول بداخلاق نه تنها موجبات انحطاط خود و خشم مردم را فراهم می‌کند بلکه عموم جامعه را نسبت به ارزش‌های یک سرزمین بدبین می‌کند، اما مسئولی که دارای سجایای اخلاقی است جامعه را همراه با خود به سوی ارزش‌های والا سوق می‌دهد. خداوند درباره اهمیت اخلاقمسئولان جامعه با مردم خطاب به پیامبر(ص)‌ فرمود: «فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ ۖ وَلَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ...؛ به‌مرحمت خدا بود که با خلق مهربان شدی و اگر تندخو و سخت‌دل بودی مردم از گِرد تو متفرق می‌شدند...» (159 آل‌عمران).

از این جهت رعایت اخلاق مسئولان در برخورد با مردم و مدیران زیردست همواره مورد تأکید آموزه‌های دینی ما بوده است. امیرالمؤمنین(ع) در نامه خود به محمد بن ابی بکر که آن زمان فرمانداری مصر را بر عهده داشت، فرمود:

«با مردم فروتن باش، نرمخو و مهربان باش، گشاده رو و خندان باش. در نگاه‌هایت و در نیم نگاه و خیره شدن به مردم، به تساوى رفتار کن، تا بزرگان در ستمکارى تو طمع نکنند، و ناتوان‌ها در عدالت تو مأیوس نشوند؛ زیرا خداوند از شما بندگان در باره اعمال کوچک و بزرگ، آشکار و پنهان خواهد پرسید، اگر کیفر دهد شما استحقاق بیش از آن را دارید و اگر ببخشد از بزرگوارى اوست؛‌ فَاخْفِضْ لَهُمْ جَنَاحَکَ وَ أَلِنْ لَهُمْ جَانِبَکَ وَ ابْسُطْ لَهُمْ وَجْهَکَ وَ آسِ بَیْنَهُمْ فِی اللَّحْظَةِ وَ النَّظْرَةِ حَتَّى لَا یَطْمَعَ الْعُظَمَاءُ فِی حَیْفِکَ لَهُمْ وَ لَا یَیْأَسَ الضُّعَفَاءُ مِنْ عَدْلِکَ عَلَیْهِمْ فَإِنَّ اللَّهَ تَعَالَى یُسَائِلُکُمْ مَعْشَرَ عِبَادِهِ عَنِ الصَّغِیرَةِ مِنْ أَعْمَالِکُمْ وَ الْکَبِیرَةِ وَ الظَّاهِرَةِ وَ الْمَسْتُورَةِ فَإِنْ یُعَذِّبْ فَأَنْتُمْ أَظْلَمُ وَ إِنْ یَعْفُ فَهُوَ أَکْرَمُ»
بنابراین لازمست که صاحبان مقام و منصب و مدیران، دارای قدرت تسلط بر خشم و کظم غیظ باشند. امیرالمؤمنین(ع) در نامه‌ای دیگر این بار خطاب به مالک اشتر فرمود: «آن کس را فرمانده لشگریان نما که از همه در علم و بردباری بالاتر باشد و از کسانی باشد که خشم او را فرا نگیرد و به زودی از جای خود بدر نرود».

منبع: تسنیم
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.