تبیان، دستیار زندگی

اول دی در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز شنبه اول دی 1397 هجری خورشیدی، چهاردهم ربیع الثانی 1440 هجری قمری، بیست و دوم دسامبر 2018 میلادی است.مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هومن بهلولی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
رخداد
1 دی 1359
هواپیماهای رژیم بعث عراق، شهر آبادان را بمباران کردند، این شهر از همان ابتدای جنگ از سه طرف محاصره شده بود.

1 دی 1356
امام خمینی در بیانیه ای خواستار ارسال کمک به بازماندگان جنایات رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان شد.

1 دی 1351
ریچارد هلمز رییس پیشین سازمان سیا به عنوان سفیر جدید آمریکا در تهران معرفی شد، وی تا 1356 هجری خورشیدی معتقد بود هیچ خطری محمد رضا پهلوی را تهدید نمی کند.

1 دی 1341
سپاه دانش آغاز به کار کرد، در این طرح آموزشی، جوانان برای گذراندن خدمت سربازی به عنوان معلم به روستاها ی محروم اعزام می شدند.

1 دی 1339
بانک مرکزی ایران به طور رسمی کار خود را آغاز کرد، این بانک تا سال 1339 که قانون بانکی و پولی کشور به تصویب رسید، دارای حق انحصار نشر اسکناس بود. اما سرانجام بر پایه مصوبه مجلس عملیات بانک ملی به 2 بخش تقسیم شد و آن بخش که مربوط به حفظ ارزش پول و تنظیم اعتبارات و حق انحصار انتشار اسکناس و پول فلزی می شد به بانک مرکزی ایران واگذار شد. بخش عملیات تجاری و اداره کردن صندوق پس انداز و فعالیت های بانکی از این قبیل مانند سابق بر عهده بانک ملی ایران باقی ماند.

1 دی 1334
ایران به عضویت کنوانسیون ژنو درآمد، این کنوانسیون معاهده ای است که نقش تعیین کننده ای را در ادامه زندگی ساکنان غیرنظامی مناطق بحرانی و اسیران جنگی ایفا می کند.

1 دی 1329
جمعیت بزرگی با حضور صدها هزار تن از مردم با دعوت آیت الله کاشانی، به جانبداری از تلاش های مربوط به ملی شدن صنعت نفت در مسجد شاه تهران گرد آمدند.

1 دی 1314
دستورالعمل اجرای غیررسمی قانون کشف حجاب به تمام استان های ایران ارسال شد.

1 دی 1305
مهدی فرخ معتصم السلطنه رییس حسابداری وزارت امورخارجه، وزیرمختار ایران در افغانستان شد.

1 دی 1309
2 لایحه درباره تمدید تاریخ رواج پول ریال و تقاضای اعطای مبلغ 50 هزار تومان اعتبار برای مخارج عمران لرستان با امضای حسن تقی زاده وزیر مالیه، خطاب به مهدی قلی هدایت نخست وزیر، ارایه شد.

1 دی 1303
وزارت امور خارجه یک جلد نظام نامه ی جدید درشکه های عمومی را برای اطلاع به سفارت خانه های انگلیس، امریکا، آلمان، فرانسه، بلژیک، افغانستان، شوروی، ترکیه و ایتالیا فرستاد.

1 دی 1302
وزارت امور خارجه ایران با ارسال یادداشتی به سفارت خود در استانبول نوشت که حل اختلاف های مرزی ایران و ترکیه تاکنون به مرحله قطعیت نرسیده است.

1 دی 1294
مستوفی الممالک که در پنجم مرداد 1294 هجری خورشیدی به رییس الوزرایی برگزیده شده بود، از مقام خود استعفا کرد و در همان روز عبدالحسین میرزا فرمانفرما شاهزاده قاجاری به وسیله احمدشاه قاجار مامور تشکیل کابینه شد.

1 دی 1290
کشتار مردم تبریز به دست قزاقان روسی صورت گرفت، پس از آن که دولت روسیه به دلیل استخدام مورگان شوستر آمریکایی به عنوان خزانه‏دار کل کشور در ایران، به دولت صمصام‏السلطنه اولتیماتوم داد، مجلس شورای ملی این اولتیماتوم را نپذیرفت و در تبریز میان ماموران نظمیه و سربازان روس، درگیری صورت پذیرفت که به کشته و زخمی شدن تعدادی از 2 طرف انجامید.

1 دی 1286
حسینقلی خان نظام السلطنه که بیست و ششم آذر از طرف محمدعلی شاه به رییس الوزرایی منصوب شده بود، یک جلد کلام الله مجید حاوی امضای شاه و سوگند وفاداری وی به مشروطیت را به مجلس تقدیم و کابینه خود را معرفی کرد.