تبیان، دستیار زندگی

علاقه به ریاست عامل نفاق می‌شود

حب ریاست زمینه‌ساز سایر خصلت‌های زشت از جمله نفاق است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دورویی
حب دنیا و هرآنچه مربوط به آن است، از نگاه آموزه‌های دینی ناپسند و زمینه‌ساز خطاهای بعدی است. امام صادق(ع) در روایتی مشهور فرمودند حُبُّ الدنیا رَأسُ کلّ خطیئهٍ؛ حب دنیا رأس تمام خطاهاست. یکی از مظاهر دنیادوستی، حب ریاست است که باعث می‌شود افراد برای دستیابی به آن دست به هر کار غیر اخلاقی و خارج از اصول انسانی بزنند.

فردی که قلب خود را آکنده از هواهای نفسانی و حب جاه و مقام کند به سوی نافرمانی و معصیت خدا کشیده می‌شود. امام صادق علیه‌السلام در روایتی فرمود: «نخستین چیزهایى که موجب نافرمانى و معصیت خدا شد 6 چیز بود: دنیا دوستى، ریاست‌طلبى، شکم پرستى، زن‌دوستى، پُر خوابى و راحت‌طلبى.» (لکافی ج2 ص153). قلبی که آکنده از این صفت‌های ناپسند شود، به مرور زمان دچار قساوت می‌شود؛ در این صورت اگر اندک دغدغه‌ای هم برای اصلاح امور مردم و جامعه داشته باشد، به مرور زمان از بین می‌رود و جای خود را به امتیاز دادن به اطرافیان و جناح‌های همسو می‌دهد. 

البته باید یادآور شد آنچه به عنوان زن‌دوستی مطرح شده است، با توجه به سیاق حدیث، زن به مثابه یک کالای دنیوی و نیز ابزاری برای لذت است وگرنه محبت به زن و دوست داشتن وی وقتی همراه با تکریم جایگاه زن شد، بسیار پر اهمیت خواهد بود و پایه‌های زندگی را مستحکم خواهد کرد. از این جهت است که پیامبر گرامی اسلام(ص) در روایتی مشهور فرمودند: «من از دنیای شما سه چیز را دوست دارم: زن، عطر و نماز که نور چشم من است؛ حُبِّبَ إِلَیَّ مِنَ اَلدُّنْیَا اَلنِّسَاءُ وَ اَلطِّیبُ وَ قُرَّةُ عَیْنِی فِی اَلصَّلاَةِ». 

البته این نکته لازم به ذکر است که گاهی انسان‌های وارسته‌ در سطح انبیا و اولیای الهی با توجه به توانمندی‌هایی که خداوند به آن‌ها عطا کرده در مقام ریاست قرار می‌گیرند چرا که این افراد الهی دغدغه اصلاح حریم خداوند و نیز میل به خدمت به مردم دارند. به عنوان نمونه حضرت یوسف(ع) زمانی که به توانمندی‌هایی که خداوند در وجود او نهادینه کرده بود پی برد، در مواجهه با پادشاه مصر فرمود: «قَالَ اجْعَلْنِی عَلَى خَزَآئِنِ الأَرْضِ إِنِّی حَفِیظٌ عَلِیمٌ؛ ای پادشاه مصر مرا به خزانه‌داری مملکت منصوب کن که من در حفظ دارایی‌ها و و مصارف آن دانا و بصیرم» (یوسف55) اما حب جاه و مقام در حالت منفی، یعنی برای دستیابی به موقعیت‌های دنیایی امری ناپسند و زمینه‌ساز سایر خصلت‌های زشت از جمله نفاق است. در این باره پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: «علاقه شدید به مقام و مال، نفاق را در قلب انسان می‌رویاند همان گونه که آب سبزه را می‌رویاند» (المحجهًْ البیضاء، ج 6، ص 112). 


منبع:
باشگاه خبرنگاران پویا
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.