تبیان، دستیار زندگی

«بر تبعید» ترجمه می‌شود

نشر صهبا در نظر دارد تا کتاب «بر تبعید»، روایت مستند از ۲۵۸ روز تبعید آیت‌الله خامنه‌ای به ایرانشهر، را به زبان عربی ترجمه کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :


 «بر تبعید»

 «بر تبعید» روایتی است از تبعید آیت‌الله سید علی خامنه‌ای به شهرهای ایرانشهر و جیرفت در دوران اختناق پهلوی دوم. این کتاب به دوران 258 روزه تبعید ایشان در سال‌های 56 و 57 می‌پردازد؛ دوره مهمی که به جزئیات آن پرداخته نشده و اتفاقات و وقایع آن، از دسترس خارج بود.

آنچه در کتاب «برتبعید» آمده، داستان و تاریخ گذشته نیست؛ تصویر زیبایی است از سبک زندگی و مبارزه و مردم داریِ یک مرد الهی که می‌تواند برای امروز و فردای همه ما الگو باشد.
این اثر روایتی است مستند که در درجه اول، بر بیانات و خاطرات مقام معظم رهبری استوار است و پس از آن، بر خاطرات یاران نزدیک ایشان در آن دوران. نشر صهبا که این اثر را منتشر کرده است، در نظر دارد تا کتاب را به عربی ترجمه و در سی و دومین دوره نمایشگاه کتاب تهران عرضه کند.

در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم: «تبعید آخرین راه‌حل رژیم برای مهارِ فعالیت‌های آقای خامنه‌ای‌ بود. شش بار دستگیری و زندان و بازجویی و شکنجه، نه‌تنها از فعالیت‌های سید علی ‌آقا نکاسته بود، که از او، مبارزی تمام‌عیار ساخته بود؛ مبارزی که شدیدترین ضربه‌ها را به رژیم ستم می‌زد، اما رژیم نمی‌فهمید از کجا و از جانب چه ‌کسی ضربه‌ها را خورده. وقتی سید علی آقا برای بار هفتم دستگیر ‌شد، رژیم طاغوت، به‌جای زندان، او را با تبعید مجازات ‌کرد. تبعید به کجا؟ به جایی که این روحانی مبارز و انقلابی، مبارزه یادش برود و سودای انقلاب از سرش بیفتد! جایی که آفتابش سوزان‌ترین آفتاب کشور باشد و اصلاً گرما اجازه ندهد او فعالیتی داشته باشد؛ جایی که کسی این روحانی تبعیدی را تحویل نگیرد: تبعید به ایرانشهر.

مجازات تبعید، به همت و صبر، فرصتی شد برای رساندن صدای انقلاب و شنیدن صدای مردم دردمند. صدالبته اگر ساواک تبعات این تبعید برای رژیم را می‌دانست، آزادی و فعالیت سید علی آقا را در مشهد، به این مجازات ترجیح می‌داد».

علاقمندان برای تهیه نسخه فارسی این کتاب می‌توانند به فروشگاه اینترنتی انتشارات صهبا به نشانی www.jahadi.ir مراجعه کنند.


منبع: تسنیم