سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

دنباله‌دار ۴۶ پی، به زمین نزدیک می‌شود

بیش از ۲ هزار سال پیش نزدیک شدن یک دنباله دار به زمین نمادی از تولد عیسی مسیح بود. اکنون پس از ۲ هزار سال و در آستانه تولد حضرت عیسی، بار دیگر یک دنباله دار در حال نزدیک شدن به زمین است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دنباله دار ۴۶ پی
در چند روز باقی مانده به کریسمس سال جاری شاهد خواهیم بود که یک دنباله دار با سرعت به سمت زمین حرکت خواهد کرد. آیا خطری از سوی این دنباله دار زمین را تهدید می کند؟

بیش از ۲ هزار سال پیش نزدیک شدن یک دنباله دار به زمین نمادی از تولد عیسی مسیح بود. اکنون پس از ۲ هزار سال و در آستانه تولد حضرت عیسی، بار دیگر یک دنباله دار در حال نزدیک شدن به زمین است که البته تنها یک مشابهت تصادفی زمانی است و قرار نیست که اتفاق خاصی روی دهد.

این دنباله دار در زمان گذار از کنار زمین به شکل ابری مدور مشاهده می شود که هسته آن روشن تر از اطرافش است. فراموش نکنیم که کارل ای ویرتانن ستاره شناس آمریکایی در ۱۷ ژانویه سال ۱۹۴۸ موفق به کشف دنباله دار ۴۶ پی ویرتانن شد.این دنباله دار ۴۶ پی ویرتانن (46/p Wirtanen) نام دارد و ستاره شناسان اطمینان داده اند که علیرغم نزدیک شدن آن به زمین، قرار نیست هیچ اتفاق خاصی روی دهد و آخرالزمانی هم در کار نیست. در واقع کوچکترین احتمالی برای برخورد این دنباله دار با زمین که قطر آن به یک کیلومتر می رسد وجود ندارد.


فاصله دنباله دار با زمین چقدر است؟

دنباله دار یاد شده در ۱۷ دسامبر سال جاری با فاصله ۷ میلیون مایلی از کنار زمین عبور خواهد کرد و با گذشتن از کنار زمین می توان آن را برای چندین شب متوالی مشاهده کرد، هر چند پیدا کردن آن در آسمان و با چشم غیر مسلح بسیار چالشی خواهد بود.

دنیاله دار
البته مشاهده این دنباله دار در جاهایی ممکن است که نورهای مزاحم وجود ندارشته باشند و لذا نمی توان در آسمان شهر به مشاهده آن پرداخت. اخترشناسان به آن دسته از افراد که شانس مشاهده آسمان شب عاری از نورهای مزاحم را دارند توصیه می کنند که در ماه دسامبر به رصد این دنباله دار در آسمان بپردازند.

این دنباله دار در زمان گذار از کنار زمین به شکل ابری مدور مشاهده می شود که هسته آن روشن تر از اطرافش است. فراموش نکنیم که کارل ای ویرتانن ستاره شناس آمریکایی در ۱۷ ژانویه سال ۱۹۴۸ موفق به کشف دنباله دار ۴۶ پی ویرتانن شد.
منبع: گجت نیوز
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x