تبیان، دستیار زندگی

مداومت بر عمل صالح از عوامل عاقبت بخیری انسان

آیت الله صدیقی گفت: مداومت بر نماز اول وقت، پرهیز از حرام خوری، قدرت طلبی، خدمت به مردم، رصد کردن اعمال صالح به گونه‌ای که ملکه وجودی انسان شود از عوامل عاقبت‌بخیری انسان است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
ایت الله صدیقی
آیت‌الله کاظم صدیقی شامگاه دوشنبه (12 آذر) در شرح زیارت جامعه کبیره که در هیات الزهرا(س) دانشگاه شریف برگزار شد، گفت: انسان‌ها چند دسته هستند گروهی در ابتدا گمراه بودند سپس به یاری خداوند هدایت شده و تا آخر عمر در پاکی زندگی می‌کنند.

 امام جمعه موقت تهران افزود: عبرت‌ها، مطالعه، تحقیق و تفحص در دین، بالا بردن سطح آگاهی سبب هدایت انسان می‌شود.

آیت‌الله صدیقی در ادامه با معرفی گروه‌های دیگری از انسان‌ها، عنوان کرد: گاهی برخی افراد خوب هستند در خانواده مذهبی زندگی‌ می‌کنند اما در کشاکش زندگی گرفتار معاصی شده و به مرور گناه در آنها انباشته شده و عاقبت به شر می‌شوند. گروهی هم گاهی خوب و گاهی بد هستند. گروهی هم از ابتدای زندگی تا انتهای آن در گناه غوطه ور بوده و عاقبت خوبی ندارند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: هر انسانی در زندگی اشتباهاتی دارد اما گاهی برخی گناهان کبیره مثل قتل، زنا، مسخره کردن دین و مقدسات یا موارد دیگر از گناهان را مرتکب شده و در اثر لج بازی با خدا بر گناهان خود اصرار دارند چنین اشخاصی در باتلاق گناه فرو رفته و از آن خارج نمی‌شوند.

تولیت مدرسه علمیه امام خمینی(ره) بیان کرد: گاهی انسان با ورود به باتلاق گناه دیگر نمی‌تواند از آن خارج شود شیطان 6 هزار سال عبادت کرد در اثر تکبری که داشت از درگاه الهی رانده شد، گاهی برخی همچون عمر سعد ائمه(ع) را دوست دارند اما با برخی گناهان نظیر دنیا دوستی به جایی می‌رسند که با شعار الله اکبر امام حسین(ع) را به شهادت می‌رسانند.

وی افزود: حرام خوری، شهرت‌طلبی، قدرت طلبی چنان قساوت قلب ایجاد می‌کند که برای انسان عاطفه باقی نمی‌گذارد؛ به گونه‌ای که شخص عزیزترین کس خود را می‌کشد کما اینکه پادشاهان زیادی فرزندان یا والدین خود را به قتل رساندند. امروز هم برخی در بازی‌های سیاسی کشور اگرچه سابقه بدی نداشتند اما در حال حاضر برای خود و جامعه بسیار خطرناک هستند.

آیت‌الله صدیقی با اشاره به فقراتی از زیارت جامعه کبیره مبنی بر اینکه «خدایا از تومی‌خواهم مادامی در دنیا هستم از ابتدا تا انتهای عمر خود خوب و در مسیر اهل‌بیت(ع) باشم بنابراین در این مسیر مرا یاری کن» گفت: مداومت بر نماز اول وقت، پرهیز از حرام خوری، قدرت طلبی، خدمت به مردم، رصد کردن اعمال صالح به گونه‌ای که ملکه وجودی انسان شود از عوامل عاقبت‌بخیری انسان است.

امام جمعه موقت تهران در پایان خاطرنشان کرد: هرکس اعمال صالح را به میزانی تکرار کند که ملکه وجودی او شود و دل او حرم خدا شده عاقبت به خیری او قطعی خواهد بود، سعی کنیم در مسیر اهل‌بیت(ع) و ولایت باشیم و اجازه ندهیم شیطان در سبک زندگی بخش سیاسی داخلی و خارجی بر ما حکومت کند.

منبع: خبرگزاری شبستان
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.