سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

ترک عادت دروغگویی

چگونه عادت بد دروغگویی را ترک کنیم

برای این‌که ما به ترک رفتاری موفق شویم لازم است تا ابتدا هدف خود را محکم کنیم و بدانیم به چه انگیزه‌ای می‌خواهیم این رفتار را در خود از بین ببریم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

دروغگو

بنده مدتی است که خواسته یا ناخواسته دروغ می‌گویم خیلی سعی می‌کنم که دروغ نگویم اما نمی‌شود و بعدازاینکه این اتفاق می‌افتد خیلی پشیمان می‌شوم، لطفاً راهنمایی کنید که چگونه از این بحران خلاص شوم.

برای این‌که ما به ترک رفتاری موفق شویم لازم است تا ابتدا هدف خود را محکم کنیم و بدانیم به چه انگیزه‌ای می‌خواهیم این رفتار را در خود از بین ببریم. برای استحکام هدف به مطالعه و کنکاش و جستجو و تحقیق نیاز داریم.

لازم است تا آثار اخروی این گناه را بشناسیم. خداوند سبحان در ده‌ها آیه، از دروغ به زشتى یادكرده، ازجمله می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِى مَنْ هُوَ كاذِبٌ كَفَّارٌ»؛ زمر (39)، آیه 3. «به‌درستی كه خداوند دروغ‌گوی ناسپاس را هدایت نمی‌کند». در بعضى از سخنان معصومین علیهم‌السلام از دروغ به‌عنوان گناهى كه سبب نازل شدن بلا، مانع استجابت دعا و موجب مرگ زودرس می‌شود، نام‌برده شده است.

دروغ سبب ایجاد کدورت در روح انسان می شود. البته تصمیم شما برای ترک نشان می‌دهد که این موارد را تا حدودی درک کرده‌اید؛ اما تلاش مضاعف داشته باشید.

قدم بعد این‌که سعی کنید عادت کنید ابتدا تأملی داشته و سپس صحبت کنید. این رویه را همیشه و در هر اقدام و رفتاری حفظ کنید حتی در ارتباط با خانواده یا دوستان یا ارتباطات کاری و ...

قدم بعد این‌که هر شب پیش از خواب عملکرد روزانه خود را ارزیابی کنید. تعداد دروغ‌های خود را در جدول مخصوصی و در روز مربوطه علامت بزنید. با خود قرار بگذارید که مثلاً در قبال دو دروغ و بیشتر در روز خود را تنبیه کنید؛ مثلاً روزه‌بگیرید. یا خود را از چیزی دوست‌داشتنی محروم کنید؛ و اگر بر طبق تعهد خود عمل کردید خود را تمجید و تشویق نمایید.

دوستان خود را مورد ارزیابی قرار دهید. معاشرت با افراد رفتار آن‌ها را در ما ایجاد می‌کند. انسان‌ها شبیه به هم‌نشینان خود می‌شوند پس اگر دوستانی دارید که قبح برخی از رفتارها برای آن‌ها از بین رفته ارتباط خود را با آن‌ها کمتر یا قطع کنید.


قدم بعد بپذیرید که با ترک دروغ ممکن است در مواقعی در ظاهر زیان ببینید. باز تأکید می‌کنم در ظاهراً اما وقتی طعم و مزه ترک این گناه را چشیدید دیگر موارد قبل را خسران تلقی نمی‌کنید. با پذیرش این دشواری می‌توانید راحت‌تر شجاعت دروغ نگفتن را پیدا کنید.

قدم بعد دوستان خود را مورد ارزیابی قرار دهید. معاشرت با افراد رفتار آن‌ها را در ما ایجاد می‌کند. انسان‌ها شبیه به هم‌نشینان خود می‌شوند پس اگر دوستانی دارید که قبح برخی از رفتارها برای آن‌ها از بین رفته ارتباط خود را با آن‌ها کمتر یا قطع کنید.

قدم بعد اعتمادبه‌نفس خود را بالا ببرید. در بسیاری از موارد دروغ به دلیل احساس خودکم‌بینی و حقارت درونی شکل می‌گیرد درحالی‌که اگر اعتمادبه‌نفس داشته باشیم می‌توانیم حقیقت را با شجاعت و بدون ترس بیان کنیم. پیمان‌های کوتاه‌مدت ببندید. با خود تعهد کنید که برای مدت‌زمان کوتاهی مراقب زبانتان باشید. زمان را بسیار کوتاه بگیرید. به‌عنوان‌مثال بگویید من می‌خواهم تا ظهر امروز دروغ نگویم. وقتی زمان را کوتاه انتخاب می‌کنید، احساس می‌کنید که می‌توانید خودتان و زبانتان را کنترل کنید و موفق شوید. در مراقبت جدی باشید. وقتی با خود عهد بستید که تا فلان موقع دروغ نگویید، حالا باید شروع به مراقبت کنید. حواستان را کاملاً جمع کنید. بسیار جدی باشید. حتی اگر قصد شوخی و مزاح دارید نباید دروغ بگویید. دروغ تحت هر شرایطی بد است و شوخی و جدی ندارد. همین‌طور مراقب باشید در تعارفات روزمره، صادق باشید؛ مثلاً اگر از دیدن کسی واقعاً خوشحال نشده‌اید، از سر عادت‌های تعارفی نگویید: خیلی خوشحال شدم. 
منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره تبیان 
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x