تبیان، دستیار زندگی

تسکین سریع سرفه با روش‌های خانگی

درمان سرفه‌های خشک در طب سنتی

سرفه از نوع خشک عارضه‌ای آزاردهنده است که باعث می‌شود فرد کلافه و اذیت شود با روش‌های خانگی مؤثر تا حد زیادی می‌توانید این عارضه را درمان کنید در این مطلب با چند نمونه از این درمان خانگی آشنا خواهید شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
درمان سرفه خشک
معمولاً سرفه خشک به سرفه‌ای اطلاق می‌شود که با مخاطی همراه نباشد و معمولاً عفونی نیست و واکنش به حساسیت، ویروس، و یا مواد آلرژیک است. این سرفه‌ها برای هر کسی آزاردهنده است روش‌های طبیعی و مؤثری وجود دارد که با خوردن آن‌ها می‌توانید تا حد زیادی این سرفه‌ها را تسکین دهید گل سر سبد همه این‌ها هم عسل درمانی است درمان سرفه خشک در ادامه با چندین روش خانگی مؤثر برای درمان سرفه مخصوصاً درمان سرفه خشک آشنا خواهید شد
گرچه امروزه داروهای مختلفی برای درمان سرفه در بازار وجود دارد اما همه آن‌ها نمی‌توانند مفید باشند و برای بعضی افراد منع مصرف دارد. البته همیشه لازم نیست به پزشک مراجعه کرد زیرا روش‌های طبیعی بسیار مفیدی برای درمان این بیماری وجود دارد.
سرفه خشک با خروج مخاط همراه نیست و معمولاً یک واکنش آلرژیک نسبت به آلودگی هوا، گرد و غبار، ویروس‌ها و باکتری‌های مهاجم به سیستم تنفسی محسوب می‌شود. به جز ناراحتی که ایجاد می‌کند، این سرفه‌ها واکنش طبیعی بدن است که سعی می‌کند عوامل مضر و بیماری‌زا را دور کند.

درد و تحریکات این بیماری را می‌توان به کمک روش‌های طبیعی درمان کرد که تسکین سریع را به همراه دارد:

فلفل و عسل

ترکیب این دو ماده در کنار هم شربتی طبیعی برای تسکین تحریکات گلو و مقابله با میکروارگانیسم‌هایی است که گلو را ناراحت می‌کند. این شربت تأثیر آنتی‌بیوتیکی بسیار قوی دارد و حتی در موارد سرفه‌های خلط‌آور نیز توصیه می‌شود.
برای تهیه نصف فنجان عسل خالص را با ۱ قاشق پودر فلفل مخلوط کرده و در یک ظرف شیشه‌ای بریزید. هر ۵ ساعت یک قاشق از آن را میل نمایید. می‌توانید مخلوط را در آب ولرم نیز رقیق کنید

بخور گیاهان جز بهترین روش‌های طبیعی برای تسکین علائم بیماری‌های تنفسی مانند سرفه خشک و پرخونی بینی است. در مورد سرفه خشک اکالیپتوس و لیمو توصیه می‌شود درمان سرفه خشک که خواص ضد باکتریایی دارند و سلامت سیستم تنفس را بهبود می‌بخشند


سیر، روغن زیتون و آویشن

سیر یکی از قوی‌ترین آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی است که برای ناراحتی‌های سیستم تنفسی استفاده می‌شود. ترکیبات گوگردی آن با ویروس‌های عامل سرفه مقابله می‌کند و برای پاکسازی مجاری تنفسی عالی است. همراهی سیر در کنار روغن زیتون و آویشن خواص آن را بیشتر می‌کند زیرا این مواد تحریکات گلو را بهبود می‌دهند.
۱۰ حبه سیر را پوست کنده و خرد کنید و در ظرفی بریزید. ۱ فنجان روغن زیتون و ۲ شاخه آویشن تازه را نیز اضافه کرده و بگذارید حداقل ۲۴ ساعت بماند. روزانه یک قاشق از این ماده را در حال ناشتا بخورید تا زمانی که بیماری بهبود یابد.

بخور اکالیپتوس و لیمو

بخور گیاهان جز بهترین روش‌های طبیعی برای تسکین علائم بیماری‌های تنفسی مانند سرفه خشک و پرخونی بینی است. در مورد سرفه خشک اکالیپتوس و لیمو توصیه می‌شود درمان سرفه خشک که خواص ضد باکتریایی دارند و سلامت سیستم تنفس را بهبود می‌بخشند.
یک لیتر آب را همراه با مقداری برگ‌های اکالیپتوس و آب یک لیمو بجوشانید. پس از جوش آمدن حرارت را کم کنید و در حالی که سر را می‌پوشانید بخار آن را استنشاق نمایید. مراقب باشید خیلی صورت را نزدیک نیاورید چون ممکن است پوست بسوزد.

عسل، لیمو و زنجبیل

این شربت طبیعی برای تسکین سرفه، احتقان و ترشحات بینی مفید است. خواص آنتی‌بیوتیکی آن با ویروس‌های بیماری‌زا در سیستم تنفسی مقابله می‌کند و از طرفی سیستم ایمنی را تقویت و سرفه را بهبود می‌دهد.
۱ فنجان عسل را در ظرفی شیشه‌ای بریزید و دو عدد لیمو و چند حلقه زنجبیل تازه را به آن اضافه کنید. بگذارید ۲۴ ساعت بماند. سپس دو تا سه بار در روز یک قاشق میل نمایید. می‌توانید هنگام مصرف آن را در یک فنجان آب گرم نیز رقیق کنید.

شیر و عسل

شیر در کنار کمی عسل داروی آنتی‌بیوتیک طبیعی است که با سرفه و دیگر علائم مرتبط با بیماری‌های ریوی مقابله می‌کند.
نصف لیوان شیر را گرم کرده و با دو قاشق عسل مخلوط کنید. این دارو را سه بار در روز میل کنید تا سرفه بهبود یابد.
در صورت ابتلا به سرفه یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید و چند روز ادامه دهید. مصرف هم‌زمان چند مورد اصلاً توصیه نمی‌شود و برای سلامتی مضر است. همچنین اگر بعد از چند هفته مشکل بهبود نیافت یا علائم بیماری تشدید شد حتماً لازم است به پزشک مراجعه گردد.

دمنوش چهارتخمه

چهار تخمه برای درمان سرفه خشک، درد قفسه سینه، سرماخوردگی و همچنین رفع گرفتگی صدا بسیار مفید است.
اجزای تشکیل دهنده ترکیب چهار تخمه شامل به دانه، قدومه، بارهنگ و ریحان است. در بعضی موارد نیز ممکن است این ترکیب تغییر کند. طرز تهیه دمنوش چهار تخمه
طریقه تهیه این داروی گیاهی نیز مشابه دمنوش آویشن است. اما میزان مواد مصرفی آن به سن شخص بستگی دارد. در صورتی که بیمار خردسال است، درمان سرفه خشک درمان سرفه خشک یک قاشق غذاخوری از ترکیب چهار تخمه کافی است. برای بزرگسالان نیز دو قاشق غذاخوری مناسب است.
ترکیب چهار تخمه را درون لیوان آب جوش بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. سپس محتویات درون لیوان را با قاشق میل کنید تا سرفه‌تان بهبود یابد.

منبع: بهداشت نیوز
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.