تبیان، دستیار زندگی

برای بازدید از غارها، چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

غارها همیشه از عجایب جهان هستند که افراد کنجکاو بسیاری را به خود جلب می کنند. اگر ماجراجو هستید یا به زمین شناسی علاقه دارید، قبل از ورود به هر غاری، باید نکات غارنوردی را بدانید. در این مطلب برای کسانی که علاقه مند به بازدید از غارها و مناطق زیر زمین هستند، نکات غارنوردی را توضیح می دهیم. اگر حتی با خانواده به بازدید از غارهای مشهور ایران سفر می کنید، باز هم بهتر است که بسیاری از این موارد و نکات غارنوردی را بدانید و رعایت کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غار نوردی


همواره احتیاط را رعایت کنید


با خود همیشه بسته غذای اضافه به همراه داشته باشید. هیچ زمان نیز از آب های درون غار ننوشید. بسیاری از غارهای جهان، آب های غیر قابل نوشیدن دارند. خوردن این آب ها ممکن است باعث مسموم شدن شما شود. همواره احتیاط را رعایت کنید. هر قدمی که بر می دارید از محکم بودن جای پایتان مطمئن شوید. در غارهایی که صخره های لیز دارند، بهتر است از کفش ها و بوت هایی با پاشنه های آج دار استفاده کنید. همچنین بستن گیره های مخصوص بر روی کفش برای غارنوردی می تواند بسیار کارساز باشد.

به آب و هوای بیرون غار دقت کنید


در زمان های بارندگی به غارنوردی نپردازید. حداقل دما و وضعیت آب و هوا را در روزهای قبل و بعد از پیمایش غار بررسی کنید. از نکات غارنوردی که باید به آن توجه داشته باشید، میزان بالا آمدن آب درون غارهاست. همچنین در فصول بارندگی از ورود به غارهایی که مستعد سیل هستند دوری کنید.


چه تعداد چراغ قوه لازم دارید؟


از نکات غارنوردی که باید به آن دقت داشته باشید این است که حداقل ۳ منبع نوری مختلف به همراه داشته باشید. منبع های نوری همانند چراغ قوه ها را از میان لوازم ضد آب انتخاب نمایید. همچنین با خود فانوس و شمع نیز بهتر است داشته باشید. اگر به درون غارهایی می روید که به نوعی حکم اکتشاف دارند و از دهانه غار بسیار دور می شوید، حتما مدت زمان روشن ماندن چراغ قوه ها را در نظر داشته باشید. حداقل با خود برای ۴ بار استفاده از چراغ قوه ها، باتری اضافه بردارید. دو دست از باتری ها را درون کوله پشتی ضد آب خود بگذارید و یک دست را در جیب های شلوار خود نگه دارید. یک چراغ قوه پیشانی همانند هد لمپ ها، یک چراغ قوه دستی برای زیر آب و یک چراغ قوه کوچک دیگر خیال شما را از بابت روشنایی درون فضا تاریک غارها، راحت می نماید.

کیف کمک های اولیه


همانطور که راهنمای گروه باید یک کیف کمک های اولیه کامل به همراه داشته باشد؛ شما نیز سعی کنید که بعضی از لوازم کمک های اولیه را داشته باشید. لازم نیست حتما بار زیادی را با خود حمل کنید. شاید یک باند، چند چسب زخم، بتادین و دیگر لوازم پزشکی برای جراحت های کوچک و زخمی درون کیفتان کمک کننده خوبی است. همچنین به دلیل سرد بودن محیط داخل غارها، حتما لباس گرم بپوشید و اگر کسی آسیب دید، سعی کنید که بدن فرد آسیب دیده را گرم نگه دارید. در راه پیمایی درون غارها، سعی کنید که کمتر بنشینید. چرا که اکثر زمین ها خیس بوده و همین موضوع باعث خیس شدن لباس های شما و در نتیجه کم شدن دمای بدنتان می شود. باید مراقب دمای بدن خود باشید. به همراه داشتن نوشیدنی های گرم در فلاسکی کوچک یا تنقلات انرژی زا همانند انواع آجیل ها نیز می تواند انرژی و گرما را به بدن شما بازگرداند.

گذاشتن بعضی از وسایل در بیرون از غار


از نکات غارنوردی که ممکن است کسی به آن توجهی نکند، وسایلی است که باید بیرون از غار بگذارید. یکی از این وسایل، سوئیچ وسیله نقلیه تان است. اگر به دیدن غارهای کمتر شناخته شده می روید، یک بطری آب، سوئیچ وسیله نقلیه و آنچه که به نظرتان لازم است را، در بیرون از غار بگذارید. اگر به دیدن غارهایی می روید که افراد و گردشگران بسیاری از آن ها دیدن می کنند، می توانید وسایلی همانند کلیدها، کیف پول و مدارک شناسایی و سوئیچ ماشینتان را به صندوق امانات یا فردی قابل اعتماد در بیرون بگذارید. این مدارک را با خود به درون غار نبرید. چرا که اگر بیفتند و گم شوند، دیگر هیچ دسترسی به آن ها نخواهید داشت. بهتر است که احتیاط را رعایت کنید.
غار نوردی


ابزارهای غارنوردی خود را بررسی کنید


قبل از اینکه پا به درون غاری بگذارید، تمام وسایل تکنیکی که با خود دارید را بررسی کنید. کار با گیره های مختلفی که برای صخره نوردی دارید، طناب ها و انواع گره ها را بشناسید. نحوه کار با چراغ قوه ها و خاموش و روشن کردن آن ها، را یاد بگیرید. کلاه ایمنی را روی سرتان بررسی کنید. حتی بهتر است که نحوه محکم کردن بندهای کلاه یا کمربندهای مختلفتان را بیاموزید. در مجموع تمام وسایلی را که با خود به درون غار می برید، بشناسید و بدانید که آن ها را در کجای کیفتان یا در کدام جیبتان گذاشته اید. از سالم بودن وسایلتان مطمئن باشید. مخصوصا اگر نیاز به غواصی یا صخره نوردی درون غار دارید.

همواره به حرف های راهنما گوش دهید


از حیاتی ترین نکات غارنوردی که در بسیاری از مواقعف خطرات احتمالی از شما دور می کند، سخنان راهنما است. برای هر غاری که می خواهید به درونش پا بگذارید، با راهنمایی همراه باشید که چندین بار وارد آن غار شده باشد یا تجربه غارنوردی زیادی داشته باشد. بسیاری از راهنمایان غارنوردی تجربیات صخره نوردی، کوهنوردی و غواصی متعددی دارند و می توانند به خوبی گروه بازدید کننده را رهبری کنند. در بازدید از غارهای ایران یا دیگر کشورها، با راهنما و گروه همراه باشید و هیچ گاه از گروه جدا نشوید.

اطلاعات خود را راجع به غارها بیشتر کنید


غاری را که قصد سفر به درون دهلیزها و دالان های آن دارید، بشناسید. نوع غار را مشخص کنید. از نکات غارنوردی که اهمیت دارد، توجه به نوع غاری است که می خواهید به درون آن بروید. آیا از غار خشک دیدن می کنید یا غاری آبی؟ آیا برای غار مورد نظرتان تنها یکی راه ورود و خروج وجود دارد یا راه های خروج دیگری هم هست؟ دمای درون غار، تا چند درجه پایین می آید؟ وسایل مورد نیاز برای غارنوردی چیست؟ از راهنمای خود، تمام این سوال ها را بپرسید. به سراغ منابع چاپی راجع به غار مورد نظرتان بروید. راجع به استالاگمیت ها و استالاگتیت ها و دیگر زیبایی های زمین شناسی درون غارها، مطالعه کنید. حیوانات درون غارها مثل خفاش ها را بشناسید. ببینید آیا درون غاری که از آن بازدید می کنید، حیوانی زندگی می کند؟ با دانستن تمام این موارد، شما با اعتماد به نفس بیشتری سفر ماجراجویانه خود را شروع خواهید نمود.


افکار ترسناک را از خود دور نمایید


اگر برای اولین بار است که به غارنوردی و اکتشاف غار می روید، یادتان باشد که افکار منفی و ترسناک را از خود دور کنید. اینکه شما چندین متر درون زمین و غاری قرار گرفته اید، مخصوصا اگر فوبیای مناطق زیرزمینی یا تاریک را دارید، می تواند اوضاع را برای شما وخیم تر کند. در نتیجه در نکات غارنوردی به شما توصیه می نماییم که حواستان را به راهنمایی های راهنما و دیگر افراد کارکشته بدهید و بر روی زیبایی های درون غار تمرکز کنید. پرت کردن افکارتان با جاذبه های درون غار می تواند اوقات خوشی را برای این نوع اکتشاف ها به وجود آورد.


عمیق نفس بکشید


برای اینکه بتوانید به راحتی درون غار حرکت کنید و از دیدنی های آن لذت ببرید، بهتر است که عمیق نفس بکشید. نفس کشیدن درست از مهم ترین نکات غارنوردی است که باید رعایت کنید. چرا که اگر احساس ترس داشته باشید، در این محیط ناشناخته، تاریک و گاهی تنگ در تنفستان به مشکل برخواهید خورد و ادامه مسیر برایتان مشکل می شود. در هر کجا که احساس ترس داشتید، بایستید یا اگر امکان داشتید جایی امن بنشینید. نفسی عمیق بکشید و پس از آرام شدن ضربان قلبتان دوباره به حرکت ادامه دهید. در طول مسیر نیز، چه درون آب شنا می کنید و چه در دالان های غار پیاده می روید، سعی نمایید که دم و بازدمی طولانی داشته باشید و این حالت تنفس را حفظ نمایید.

هیچ زباله ای از خود به جا نگذارید


بسیاری از بهترین غارهای ایران و البته جهان، هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کنند. عموما در این غارها، برای اینکه گردشگران بتوانند در امنیت بیشتر و با روشنایی کافی از درون غار دیدن کنند، امکانات خوبی فراهم شده است. در نتیجه شما به راحتی می توانید از دیدنی ها و جاذبه های خیره کننده درون غارها بازدید داشته باشید. اما تصور کنید که هر گردشگری که به درون غاری وارد می شود، یک بطری آب پلاستیکی هم با خود می آورد. اگر گردشگران، به تمیزی درون غارها اهمیت ندهند، این حفره های زیبای زیرزمینی، در مدت زمان کوتاهی به زباله دان های بزرگ و کثیف تبدیل می شوند. در نکات غارنوردی و در مجموع در نکات سفر به درون طبیعت جمله بسیار معروفی رایج است که می گوید: “هر گردشگری که می تواند زباله خود را به درون طبیعت حمل کند، می تواند آن را به بیرون از طبیعت نیز حمل نماید”. پس درون غارها به هیچ وجه آشغال نریزید و بدون هیچ اثری از آن خارج شوید.


منبع: مجله گردشکری الی گشت به نقل از connectnigeria.com