تبیان، دستیار زندگی

نقاشان پس از انتخاب اثرشان در فجر باید از آن دفاع کنند

دبیر رشته نقاشی در یازدهمین جشنواره تجسمی فجر گفت: در این دوره نقاشی‌هایی انتخاب می‌شوند که به میراث غنی کشورمان توجه داشته‌اند و آن را با زبانی جهانی مطرح کرده‌اند. نقاشان پس از انتخاب اثرشان باید به صورت حضوری از آن دفاع کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

احمد وکیلی

  احمد وکیلی دبیر بخش نقاشی یازدهمین دوره جشنواره با اشاره به تفکیک شاخه‌های ده‌گانه هنرهای تجسمی در این دوره از جشنواره گفت: رویه قبلی که در چند سال گذشته در جشنواره تجسمی وجود داشت و رشته‌های هنرهای تجسمی در کنار یکدیگر داوری می‌شدند، باعث خلط مبحث می‌شد. شرایط اجتماعی ما در حوزه هنر چندان تدوین شده نیست که نقاشی بتواند در کنار هنرهای جدید قرار بگیرند و یا خوشنویسی و عکاسی در کنار یکدیگر داوری شوند.

وی افزود: بنابراین جدا شدن این شاخه‌ها تصمیم بسیار درستی است که باعث می‌شود ارزیابی‌ها بهتر انجام شود. از سوی دیگر ارزش‌گذاری هر رشته هنری به صورت جداگانه باعث می‌شود جوانان گمان نکنند آخرین دستاوردها در هنر جهان، مربوط به هنر جدید است و باید حتما هنر جدید را دنبال کنند. با داوری رشته‌های مختلف آن‌ها متوجه می‌شوند که نقاشی و سایر رشته‌ها نیز زنده هستند، بازار دارند و هنرمند می‌تواند آنها را دنبال کند.

این نقاش مدعی شد: جشنواره تجسمی فجر برای اینکه موفق شود و در میان هنرمندان جایگاه خود را پیدا کند در وهله اول باید از حالت دولتی خارج شود. البته به دلیل اینکه بانی این جشنواره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است نمی‌توان آن را به طور کامل از بدنه دولت جدا کرد اما مانند جشنواره فیلم فجر می‌توان امور آن را به بزرگان هنر سپرد. 

دبیر رشته نقاشی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر درباره معیارهای انتخاب آثار و داوری آثار نقاشی در جشنواره نیز گفت: بر اساس شعار معروف «بومی فکر کن، جهانی عمل کن» این گرایش در داوری آثار وجود خواهد داشت و آثاری انتخاب می‌شوند که به میراث غنی کشورمان توجه کرده اند و آن را با زبانی جهانی مطرح کرده‌اند. این شعار یک کلیدواژه بسیار خوب است و به ما می‌رساند که باید در آثار هنری به هویت توجه شود. حال تشخیص این که درک اشخاص از هویت چگونه است و تا چه حد عمق دارد یا اینکه جنبه توریستی در نگاه آنها وجود دارد، بر عهده داوران است.

وی در پایان یادآور شد: برای داوری آثار در وهله اول بر اساس تصاویر ارسالی آثار خوب جدا می‌شوند و بعد از آن اصل آثار به دبیرخانه تحویل داده می‌شود و از نقاشان می‌خواهیم با حضور در دبیرخانه به دفاع از اثر خود بپردازند. به نظر من جشنواره امسال در مراحل اولیه بسیار موفق حرکت کرده و طراحی آن خیلی خوب است. اگر در مراحل اجرایی کاستی در آن وجود نداشته باشد حتما به رخدادی تبدیل می‌شود که در سال‌های آینده تاثیرگذار است.


منبع: ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر