سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

چگونه یك كتاب مشكل را بخوانیم؟

هنگام سفر به نقاط مختلف كشور، افراد بسیاری را دیدم كه اشتیاق سرشاری برای درك موضوعات دشواری مانند علم، فلسفه، مذهب، اقتصاد و نظریه‌ های سیاسی داشتند. اما گاه شعله‌ های این اشتیاق به خاموشی می گرایید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
چگونه یك كتاب مشكل را بخوانیم؟
افراد در می یابند كتاب هایی كه آن ها مشتاقانه و به امید فراگیری می گشایند، به چیزی فرای فهم آن ها مبدل می شود. به واقع، هركتابی قصد دارد مطلب را به خواننده عادی برساند و این ممكن نیست ؛مگر آن كه اگر شما به درستی به آن نزدیك شوید ، راه درست نزدیك شدن به آن چیست ؟
پاسخ در یكی از قواعد مهم خواندن نهفته است .شما باید كتاب را قبل از تسلط بر آن، سطحی بخوانید. ابتدا در پی چیزهایی باشید كه می‌ توانید آن ها را بفهمید و خودتان را در مطالب دشوار گرفتار نكنید. پاراگراف‌ های پیشین، پانویس، مباحث و مراجعی را كه از آن ها گریزانید درست بخوانید. كتاب حاوی مطالبی است كه شما بی درنگ آن را درك می كنید ..حتی اگر 50 درصد مطالب یا كمتر را درك كردید،شما می‌توانید كتاب مورد مطالعه را تا حدودی بفهمید .
یكی از روش‌ های كتابخوانی سطحی به خواندن اجمالی موسوم است. شما هرگز از طریق سطحی خوانی نمی‌ توانید به آن چیزی كه با خواندن و مطالعه فرا چنگتان می‌آید، دست یازید .در عین حال خواندن اجمالی روش كاربردی است در مواقعی كه شما با انبوهی از كتاب سروكاردارید.با سطحی خوانی و اغلب با دقت شگفت آوری،می توانید دركی كلی از محتوای كتاب به دست آورید. برای سطحی خوانی یا خواندن، گام های زیر روشی مناسب برای شروع و پرداختن به كتاب به صورت اجمالی است .

1- به عنوان صفحه و مقدمه نگاه كنید و به ویژه به عناوین فرعی یا دیگر نشانه‌ هایی توجه كنید كه به هدف و چشم انداز كتاب یا مقصود نویسنده اشاره دارند.
2- فهرست مطالب را برای كسب دریافتی كلی از ساختار كتاب ، بخوانید از فهرست هم چون نقشه جاده قبل از شروع سفر بهره بگیرید
3- فهرست اعلام یا موضوعی را بازبینی كنید تا با دامنه موضوعات تحت پوشش یا منابع مورد استفاده ازمؤلفان آشنا شوید. هرگاه فهرست اصطلاحات در پایان هر فصل، مهم و حساس به نظر رسید، برای درك بهتر، آن ها را در متن جستجو كنید، بدین ترتیب شما كلید نزدیك شدن به مؤلف را پیدا می‌كنید

حالا شما برای خواندن كتاب یا سطحی خوانی، هركدام راكه انتخاب كنید، آماده هستید، اگر به سطحی خوانی رأی می دهید به فصلهایی نگاه كنید كه حاوی بندهای اصلی یا به عبارات خلاصه شده در شروع یا پایان صفحه یا فصل هستند ،سپس صفحاتی را ورق بزنید، یك یا دو پاراگراف و گاهی هم چند صفحه متوالی را بخوانید بدین نحو كتاب را ورق زده ،همواره در جستجوی ضربان اصلی مطلب باشید.

هشدار: اگر شما از این روش برای شروع به سطحی خوانی كتاب استفاده كنید چه بسا در پایان پی ببرید كه به هیچ وجه در حال سطحی خواندن نیستید، بلكه آن را می خوانید، آن را می فهمید و از آن لذت می برید. وقتی كتاب را بر زمین می گذارید، در خواهید یافت كه بعد از این هیچ موضوعی برای تان دشوار نخواهد بود.

مطالب مرتبط:
کتاب و کتاب صوتی، ثروتمندترین مرد بابل
همه چیز درباره کتاب ریاضی کلاس سوم
دنیای کتاب‌های کمک درسی

منبع: شاگرد زرنگ
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x