تبیان، دستیار زندگی

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن کودکی

نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر با اشاره به میزان شیوع و عوامل خطر مرتبط با دیابت در ایران و جهان گفت: غربالگری و تشخیص بهنگام این بیماری از عوامل مهمی است که می تواند موجب کاهش آسیب های ناشی از آن بر جامعه شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن کودکی
باقر لاریجانی، نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر در سمپوزیوم یک روزه تازه‌های درمان دیابت، با اشاره به شیوع دیابت در کشور گفت: این بیماری یکی از بیماری‌های غیر واگیر مهم است که باعث ناتوانی و مرگ تعداد زیادی از افراد در جهان می‌شود و بر همین اساس جزو اهداف سازمان جهانی بهداشت برای کنترل بیماری‌های غیر واگیر است.

 لاریجانی با اشاره به انواع دیابت گفت: در دیابت نوع 1 به علت تخریب سلول‌ها بیمار با کمبود انسولین مواجه است و دیابت نوع 2 به دلایل مختلف مانند مقاومت به انسولین، بارداری و برخی علل خاص مثل مشکلات پانکراس ایجاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بیماری دیابت نوع 1 یکی از شایع ترین بیماری‌های مزمن دوران کودکی در جهان است. به طوری که هر سال حدود 170 هزار کودک را در ایالات متحده آمریکا تحت تاثیر قرار می‌دهد و شیوع آن از سال 2001 در این کشور 23 درصد افزایش یافته است.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر دیابت نوع 2 را یکی از اصلی ترین تهدیدهای سلامت مردم در جهان برشمرد و گفت: در سال 2000، 150 میلیون نفر از افراد 20 سال به بالا در جهان مبتلا به بیماری دیابت بودند و پیش بینی می‌شود تا سال 2025 تعداد مبتلایان به 300 میلیون نفر برسد.
وی با بیان اینکه شیوع دیابت در کشورهای در حال توسعه سریعتر شده، گفت: شیوع جهانی دیابت در میان بزرگسالان بالای 18 سال از 4.7 درصد در سال 1980 به 8.5 درصد در سال 2014 افزایش یافته است. این در حالی است که در برخی از کشورهای جهان، غالبا کشورهای آسیایی، شیوع دیابت بیش از 12.5 درصد است. لاریجانی با اشاره به اینکه مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر به علت افزایش طول عمر و افزایش تعداد افراد مسن افزایش قابل توجهی خواهد داشت، گفت: نسبت قابل توجهی از این مرگ و میرها می‌تواند براثر دیابت رخ دهد.

وی با بیان اینکه بالا بودن قند خون جان حدود 3.5 میلیون نفر را در جهان گرفته، گفت: 1.5 میلیون نفر از این مرگ‌ها در اثر دیابت رخ داده که 34 درصد آن‌ها در سنین کمتر از 70 سال رخ می‌دهد. نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر به عوارض دیابت اشاره کرد و گفت: دیابت یکی از علل اصلی عوارض جسمی مانند نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع عضو در جهان است و با توجه به اینکه بسیاری از این افراد در سن اشتغال هستند، پیامدهای اقتصادی نامناسبی را به جوامع تحمیل خواهد کرد.

وی افزود: هزینه مستقیم سالانه دیابت جهانی بیش از 827 میلیارد دلار و افت در تولید ناخالص داخلی در سراسر جهان از سال 2010 تا 2030 به 1.7 تریلیون دلار تخمین زده می‌شود. لاریجانی با اشاره به اینکه شیوع دیابت در همه مناطق جهان افزایش یافته است، گفت: این میزان در منطقه خاورمیانه بیش از سایر نقاط جهان است.

وی به وضعیت دیابت و عوامل خطر آن در ایران اشاره کرد و افزود: حدود 10 درصد مردان و 11 درصد زنان مبتلا به دیابت هستند. بیش از 60 درصد کشور اضافه وزن دارند و حدود 24 درصد چاق هستند. نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر به مطالعات ملی صورت گرفته درخصوص شیوع بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر آن اشاره کرد و گفت: ناتوانی ناشی از دیابت در ایران طی دو دهه گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است.

وی به مرگ‌های متاثر از دیابت در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: 6855 مورد مرگ در مردان و 7231 مرگ در زنان بر اثر دیابت در سال 2015 در کشور رخ داده است. لاریجانی از فعالیت‌های پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در سه زمینه آموزش، تحقیقات و ارائه خدمات در زمینه دیابت یاد کرد و گفت: حوزه‌های بین رشته ای مختلفی در زمینه‌های سلول‌های بنیادی، داروهای نوترکیب، ژن درمانی، پزشکی شخصی و بیوسنسورها در تحقیقات مرتبط با دیابت مطرح است.
وی با اشاره به تدوین نقشه راه تحقیقات دیابت در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در این نقشه شکاف‌های تحقیقاتی این حوزه شناسایی و تحقیقات آینده بر این مبنا طراحی می‌شود.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با بیان اینکه مطالعات گسترده ای در حوزه دیابت در سطح ملی و استانی صورت گرفته گفت: اطلاعات مرتبط با بیماری دیابت و عوامل خطر آن در سطح استانی موجود است که منبع خوبی برای برنامه ریزی‌های استانی در این حوزه است.

وی به دستاوردهای پژوهش‌های مرتبط با دیابت اشاره کرد و یادآور شد: داروی آنژی پارس یکی از محصولاتی بود که در پژوهشگاه علوم غدد برای زخم پای دیابتی ساخته شد. همچنین چندین مورد پیوند پانکراس با استفاده از سلول‌های بنیادی صورت گرفته است. 

 لاریجانی به برنامه غربالگری دیابت در کشور اشاره کرد و گفت: نظام ملی ثبت بیماری دیابت از سال 2014 راه اندازی شده که هدف اصلی آن بررسی وضعیت دیابت در ایران برای جلوگیری از دیابت و عوارض آن در جمعیت ایران است. نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر جلوگیری از افزایش شیوع دیابت را یکی از اهداف سازمان جهانی بهداشت تا سال 2025 ذکر کرد و گفت: توصیه‌هایی برای کنترل دیابت توسط سازمان جهانی بهداشت صورت گرفته که در سند ملی بیماری‌های غیر واگیر لحاظ شده و برنامه‌های ملی جامعی در حوزه کنترل بیماری دیابت تدوین شده است. 

وی به چارچوب ملی مراقبت از بیماران دیابتی اشاره کرد و گفت: با توجه به تنوع عوامل مرتبط با دیابت، باید رویکردهای چند رشته ای ملی در برابر دیابت به کار گرفته شود و غربالگری و مداخله به موقع می‌تواند از بسیاری از عوارض مرتبط جلوگیری کند.

لاریجانی به تالیف‌ها، انتشارات، کارگاه‌ها و سایر اقداماتی که در زمینه دیابت در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفته اشاره کرد و گفت: در کنار کلینیک‌ها و اقدامات مشاوره ای و درمانی که در این پژوهشگاه صورت می‌پذیرد، مشاوره آنلاین و منابع آموزشی متعددی در کلینیک مجازی تاسیس شده در دسترس مردم قرار دارد. 

وی در پایان بر لزوم توجه به پیشگیری، غربالگری، تشخیص و مدیریت دیابت در آموزش رشته‌های مرتبط علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: در آینده باید رویکرد چند رشته ای و جامعی برای دیابت استفاده شود.
منبع: فارس
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.