سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

به مناسبت سالروز شهادت مرد صادق سیاست

تبیان از «مدرس» می گوید

بخش اعتقادات شیعه وبسایت فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان، در مقاله ای به بررسی ابعاد زندگی سیاسی آیت الله مدرس پرداخته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شهید مدرس
 به گزارش روابط عمومی، علیرضا پیوگانی با اشاره به این نکته که تاریخدان‌ها در تحلیل عملکرد مرحوم مدرس در خصوص مخالفت با جمهوریت رضاخانی دو دسته می‌شوند. یک گروه معتقدند مدرس با توجه به شرایط آن زمان و نیاز حفظ دین، جمهوریت رضاخانی را رد کرد و عده‌ای دیگر آن را اشتباه استراتژیک مدرس تلقی می‌کنند. کفته است: «تاریخ معاصر ایران در کنار پستی‌ها و نشیب‌هایی که از بی‌کفایتی حُکّام و وُلات داخلی، استعمار و نفوذ بیگانه تجربه کرد، پر بوده از فرازهایی که قهرمان‌های ملی و مذهبی ما رقم زدند و در راه اعتلای وطن و سعادت ملت، جان خود را فدا کرده و دست از زندگی کشیدند. مرحوم آیت‌الله سید حسن مدرس ازجمله شهیدانی است که زندگی خود را وقف سیاستی کرد که آن را عین دیانت می‌خواند و از دینی دفاع می‌کرد که آن را عین سیاست می‌دانست.
زندگی سیاسی مدرس ابعاد گسترده‌ای دارد، اما یکی از برهه‌های حساسی که شروع فعالیت سیاسی این روحانی مبارز و اوج مبارزات او در آن ظرف زمانی شکل گرفت، دوران انقلاب مشروطه تا سقوط حکومت قاجار و سرکار آمدن رضاخان است.»
علاقمندان می توانند متن کامل مقاله اینترنتی «مشروطه‌ و شهید مدرس از نمایی نزدیک/آیا مخالفت مدرس با جمهوری رضاخانی اشتباه بود؟» را در بخش اعتقادات شیعه وبسایت فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان مطالعه کنند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین