تبیان، دستیار زندگی

رعایت احترام کودکان مستلزم رعایت حقوق آنها است

وزیر دادگستری گفت: همانگونه که انسان های بزرگسال حقوقی دارند، کودکان نیز حقوقی دارند که حق تفریح و زندگی در خانواده از جمله آنها محسوب می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سیدعلیرضا آوایی وزیر  دادگستری
سیدعلیرضا آوایی وزیر  دادگستری در کنفرانس منطقه ای حقوق کودکان که صبح امروز برگزار شد، با اشاره به اهمیت حقوق کودکان گفت:کودکان عصاره زندگی انسانها هستند و همان گونه که انسان بزرگسال قابل احترام است کودک نیز قابل احترام است.

وی افزود:به همین دلیل، رعایت احترام کودکان مستلزم رعایت حقوق انها است. در کشور ما کودکان از حق زندگی در خانواده و تفریح و بازی کردن برخوردار هستند.

وزیر دادگستری تاکید کرد: کودکان باید از خشونت، سواستفاده جنسی و حملات مسلحانه در امان باشند.

آوایی ادامه داد: در رابطه با افراد کمتر از ۱۸سال که حدود ۲۲میلیون نفر و ۳۰درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند در جمهوری اسلامی ایران کارهای زیادی انجام شده است اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم.

وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه بهره مند شدن کودک از همه حقوق خود مستلزم این است که این حقوق از سوی جامعه و حکومت ها پذیرفته شود، گفت:در ایران کودکان پناهنده و تحت سرپرستی از حقوق یکسان برخوردارند و از انها حمایت شده است، والدین و سرپرستان و دولت همگی در برابر کودکان و نوجوانان وظایفی برعهده دارند.

وی تصریح کرد: ایران در راستای تحقق همه حقوق افراد زیر ۱۸ سال در سالهای اخیر اقدامات متعددی انجام داده است که دستاوردهای خوبی هم داشته هرچند که دستیابی به وضعیت مطلوب مستلزم رفع موانع موجود است.

وزیر دادگستری با اشاره به سند چشم انداز ۱۴۰۴در ایران ، اظهارداشت: ایران در چشم انداز ۱۴۰۴ کشوری توسعه یافته با هویت انقلابی و اسلامی خواهد بود و دستیابی به این چشم انداز مستلزم رشد همه جانبه کودکان امروز است.دستیابی به این چشم انداز نیازمند اجرای همه جانبه کنوانسیون حقوق کودک است و ما وظیفه رصد و پایش اجرای این کنوانسیون هستیم تا برنامه جامع عمل حقوق کودک به درستی اجرا شود.

وی با اشاره به عدم تبعیض در بین کودکان،گفت: این برنامه جامع مبتنی بر برابری و عدم تبعیض میان همه کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال است و هیچ کودک و نوجوانی نباید به دلیل سن و جنس و تابعیت و قوم و دارایی و مکنت دچار تبعیض شود.

وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه منافع عالی کودک و نوجوان در تمام بخش های این برنامه مورد توجه قرار گرفته است، گفت: باید هر برنامه ای که پیش بینی می شود در راستای افزایش منافع کودکان باید باشد.
منبع: مهر