تبیان، دستیار زندگی

چگونه از وسوسه های شیطانی در امان بمانیم؟

غلبه بر شهوت

بیكاری، تنهایی و نداشتن سرگرمی سالم از عوامل مهم ایجاد انحراف در نوجوانان و جوانان است. برای جلوگیری یا درمان مشكلات جنسی، جوانان باید به ورزش و فعالیت‌های بدنی روی‌آورند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شهوت

چگونه بر شهوتم غلبه کنم؟


در روایت از معصومین است که خداوند سختی، گرفتاری و وسوسه‌ای برای کسی به وجود نمی‌آورد، الا آن‌که صبر و مقاومت در برابر آن را قبلاً به او عنایت می‌کند. ضمناً به عرض می‌رسد که رعایت تقوا در عنفوان جوانی و در هنگام فشار وسوسه‌های شیطان بهترین راه برای تقرب الهی است. این در حقیقت راه میانبری است که به کمک آن می‌توان یک‌شبه ره صدساله پیران ریاضت‌کش و عارفان بزرگ را پیمود.

قدر این شرایط را بدانید. هر کس باید سعی کند و می‌تواند شهوت خود را با نیروی اراده تحت اختیار خود بگیرد. دوست گرامی! در خصوص مسئله شهوت و کنترل آن توصیه‌های ویژه‌ای از سوی اولیای دین و حکمای اسلامی‌شده است. در روایت آمده است كه روزه گرفتن شهوت را كم می‌کند. «من استطاع منكم الباءه فلیتزوج فإنه أغض للبصر و أحصن للفرج و من لا فلیصم فإن الصوم له وجاء» یعنی كسی كه می‌تواند ازدواج كند، ازدواج كند كه این برای دفع شهوت چشم و فرج بهتر است ولی آن‌کس كه استطاعت ازدواج ندارد، روزه بگیرد كه روزه شهوت را كم می‌کند.(احیاءالعلوم، ج 2، ص 15)

علوم طبیعی هم این مطلب را تأیید می‌کند. مولوی در شعر خود به همین حدیث نبوی اشاره می‌کند كه:
شهوت از خوردن بود كم كن ز خور                               یا نكاحی كن گریز از شور و شر
ولی باید ذكر كرد آنچه بیش از همه اهمیت دارد آن است كه انسان خود را در معرض شهوات قرار ندهد.

ذكر دائمی خدای بزرگ قطعاً یاور همه ما خواهد بود. شاید آیه شریفه قرآن جمع هر آن چیزی باشد كه عرض شد: «إستعینوا بالصبر و الصلوه». در روایات اهل‌بیت (ع) صبر در آیه به صوم تفسیر شده است. علاوه بر آنچه گذشت، انسان باید سعی کند لذت‌های دینی را بچشد. درک لذت‌های معنوی عامل بسیار مهمی است بر این‌که انسان فریفته لذت‌های دنیوی به‌طور عام و شهوت به‌طور خاص نشود. این از یک‌سو و از سوی دیگر لذت‌های مشروع دنیایی نیز برای آن‌که ذهن جوان از لذت‌های نامشروع منحرف شود بسیار مفید است.

جوان باید سعی کند دوستان متدینی داشته باشد و با آنان در تقویت ایمان و تقوای خود برنامه‌ریزی کند. برنامه نماز جماعت، برنامه شرکت در مراسم دعا، رفتن دسته‌جمعی به زیارت اماکن متبرکه، رفتن دسته‌جمعی به کوه و التزام به اقامه نماز جماعت و یا ادعیه مناسب در کوه و بالاخره هر آنچه در عین شادابی جوانی انسان را با یاد خدا مأنوس می‌کند و از هواها و هوس‌ها بازمی‌دارد.

درک لذت‌های معنوی عامل بسیار مهمی است بر این‌که انسان فریفته لذت‌های دنیوی به‌طور عام و شهوت به‌طور خاص نشود.


در ادامه به چند توصیه توجه کنید:

1- كار و فعالیت: بیكاری، تنهایی و نداشتن سرگرمی سالم از عوامل مهم ایجاد انحراف در نوجوانان و جوانان است. برای جلوگیری یا درمان مشكلات جنسی، جوانان باید به ورزش و فعالیت‌های بدنی روی‌آورند.

2- كنترل نگاه: نگاه شهوت‌آمیز، بذر شهوت را در نهاد انسان بارور می‌کند. ازاین‌رو در بعضی از روایات از نگاه به‌عنوان تیری از تیرهای شیطان یادشده است. بسیاری از انحرافات از نگاه كردن شروع می‌شود؛ بنابراین، كنترل نگاه نقش مؤثری در مبارزه با انحرافات جنسی دارد.

3- پرهیز از معاشرت با نااهلان: در بعضی از موارد، انحرافات جنسی معلول معاشرت با افراد منحرف است. یک فرد منحرف می‌تواند عده زیادی را به آلودگی بكشاند. متأسفانه نوجوانان اولین قدم‌های انحراف را معمولاً به کمک دوستان نااهل برداشته، سپس در سراشیبی سقوط قرار می‌گیرند.

ازاین‌رو دقت در انتخاب دوست و دوری از افراد فاسد و منحرف، نقش مهمی در مبارزه با مشكلات جنسی دارد. در طرف مقابل سعی کنید روابطتان را با دوستان متدین بیشتر کنید و این ارتباط را ادامه دهید. اگرچند برادر متدین باهم درس بخوانند، ورزش کنند، به کوه بروند و در کوه سرودهای شادمانه معنوی بخوانند و دعای ندبه برقرار کنند و ... این خود احساسات مثبت عاطفی را جایگزین احساس نیاز کاذب به شهوات حرام خواهد بود. این را تجربه کنید که پس از مدتی دنیا را به شکل دیگری خواهید دید؛ شکلی که همه نیاز خود را درراه خدا و ترک شهوات می‌بینید.

4- ازدواج: با ارضای غریزه جنسی از راه طبیعی كه همان ازدواج است، قسمت بزرگی از مشكلات جنسی جوانان برطرف می‌شود. البته اذعان داریم که باید در جهت تأمین شرایط آن کوشید؛ این مسئولیت متوجه مسئولین مملکت هم هست. پیامبر اكرم (ص) می‌فرماید: جوان‌ها! هرکدام توانایی دارید همسر اختیار كنید، زیرا ازدواج چشم را از نامحرم بهتر می‌پوشاند و پاک‌دامنی نیكوتری می‌بخشد.

5- تقویت ایمان: مؤثرترین روش برای مقابله با طغیان غریزه جنسی، تقویت ایمان است. 
منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره مذهبی مرکز مشاوره تبیان