تبیان، دستیار زندگی
آیا در حال حاضر که در اکثر مدارس کشور از دهان شویه های فلوراید برای دانش آموزان استفاده می شود، نیاز به استفاده از فلوراید در مطب هست یا خیر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پوشاندن شیار دندان ها

پوشاندن شیار دندان با فیشور سیلنت

آیا در حال حاضر که در اکثر مدارس کشور از دهان شویه های فلوراید برای دانش آموزان استفاده می شود، نیاز به استفاده از فلوراید در مطب هست یا خیر؟

این سوال بسیاری از والدین دانش آموزان است. بسیاری از پدران و مادران تصور می کنند که فرزند آن ها که در مدرسه از فلوراید استفاده می کنند نیاز به فلوراید تراپی در مطب ندارد.

در حالی که همان طور که قبلاً هم اشاره کردیم زمانی بیش ترین خواص فلوراید به دست می آید که به چند صورت فلوراید به طور هم زمان استفاده شود.

بنابراین استفاده از دهان شویه های فلوراید چه در مدرسه و چه در خانه، ربطی به فلورایدتراپی در مطب دندان پزشکی ندارد و هر دو در کنار هم بیش ترین فایده را خواهند رساند.

آیا راه پیش گیری دیگری غیر از فلوراید در مقابل پوسیدگی وجود دارد؟

بله. غیر از استفاده از مواد مختلف حاوی فلوراید در خانه و در مطب، یکی دیگر از راه های پیش گیری از پوسیدگی، گذاشتن موادی به نام فیشور سیلنت یا شیار پوش بر روی دندان ها توسط دندان پزشک می باشد.

پوشاندن شیار دندان با فیشور سیلنت

این مواد چه هستند و چه کاری برای دندان انجام می دهند؟

همان طور که از اسمشان پیداست مواد شیار پوش، شیارهای موجود روی سطوح جونده دندان های آسیا را می پوشاند. این شیارها به دلیل این که بسیار باریک هستند و موهای مسواک به عمق آن ها نفوذ نمی کند محل خوبی برای تجمع مواد غذایی و میکروب های پوسیدگی زا بوده و لذا بسیار مستعد پوسیدگی هستند. شیار پوش ها با پر کردن و پوشاندن این شیارها از نفوذ میکروب ها و مواد غذایی و تجمع آن ها جلوگیری کرده و به این ترتیب از ایجاد پوسیدگی در سطوح جونده دندان ها جلوگیری می کند.

آیا می توان روی همه دندان ها این مواد را به کار برد؟

خیر. شیار پوش ها فقط روی سطوح جونده دندان های آسیا گذاشته می شوند، البته باید این دندان ها سالم باشند و شیارهای عمیقی داشته باشند و دارای هیچ پوسیدگی نباشند.

این مواد خوشبختانه هم رنگ دندان بوده یا در رنگ های زیبایی مثل صورتی یا سفید در بازار موجود هستند و لذا بر ظاهر دندان هیچ اثر بدی ندارند.

از آنجا که برای انجام این کار (گذاشتن شیار پوش) نیاز به تراش دندان و تزریق ماده بی حسی نیست، لذا این کار به راحتی در کودکان و نوجوانان قابل اجرا می باشد.

توصیه شما به والدین محترم در مورد استفاده از فلوراید چیست؟

با توجه به بحث های فوق می بینیم که ارزش پیشگیری چقدر بالا است. مطالعات به عمل آمده نشان داده اند هزینه ی روش های پیش گیری، یک دهم هزینه ی درمان است.

با توجه به این مساله، ما از والدین محترم خواهشمندیم با انجام موازین بهداشت دهان و دندان برای فرزندانشان و نیز انجام روش های پیشگیری از پوسیدگی های دندانی، دهانی سالم و دندان هایی عاری از پوسیدگی را به کودکان خود هدیه دهند.

دکتر طاهره معصوم- متخصص دندان پزشکی کودکان و نوجوانان

استادیار بخش آموزشی کودکان دانشکده دندان پزشکی همدان

*مطالب مرتبط :

فلوراید؛ شمشیر دو لبه

فلوراید؛استحکام دهنده ی ی دندان 

مواد غذایی موثر در پوسیدگی دندان و جلوگیری از آن 

شناخت علل پوسیدگی دندان 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.